ישראל פולס

האם הסכסוך הישראלי-פלסטיני עומד להפוך למלחמת דת?

p
המחבר
בקצרה
מקורב לאבו מאזן מזהיר בשיחה עם אל-מוניטור כי המהלך להעברת השגרירות האמריקאית לירושלים והתקיפות של ישראל נגד איראן בסוריה עלולים להפוך את הסכסוך הישראלי-ערבי לעימות דתי אלים.

העברתה של שגרירות ארה"ב מתל אביב לירושלים ב-14 במאי עוררה זעם וכעס ברמאללה. בהנהגה הפלסטינית חשים שהצעד פוגע בזכותם על מזרח ירושלים. יש גם תחושה של תסכול, כי ברמאללה מעריכים שבעולם הערבי והמוסלמי לא נקפו אצבע כדי לבלום את המהלך. מנגד, האלימות בגבול רצועת עזה מרתיחה את הפלסטינים בגדה המערבית.

גורם בכיר באש"ף המקורב לנשיא אבו מאזן אמר לאל-מוניטור כי הנהגת הרשות הפלסטינית החליטה על כמה דרכי פעולה בתגובה למהלך העברת השגרירות.

ברשות הפלסטינית כבר הודיעו שהם מנתקים את הקשרים עם ממשל טראמפ; כעת הוחלט לנתק לא רק את הקשרים הרשמיים, אלא גם את ערוצי התקשורת הבלתי פורמאליים. כמו כן, הוחלט לקיים מחאות שקטות בגדה המערבית ובמזרח ירושלים, ולמנוע מחמאס להוביל את המחאה ולהפוך אותה להתקוממות אלימה. בה בעת, ההנהגה ברמאללה רוצה לחבור לירדן לשם חיזוק האחיזה הפלסטינית והירדנית במסגד אל אקצא. בכוונתה גם לפעול בשיתוף פעולה עם הדרגים הגבוהים ביותר באיחוד האירופי, לצד שותפותיו הערביות של העם הפלסטיני, לשם העברת השכונות הפלסטיניות במזרח ירושלים לריבונותה של הרשות הפלסטינית. הגורם הבכיר באש"ף טען שגם ממשל טראמפ עשוי להיות פתוח לרעיון הזה.

הגורם דיבר בכעס רב, וטען שגם ארה"ב וגם ישראל אינן מבינות כי למדיניות שלהן - העתקת השגרירות לירושלים, המשך מדיניות ההתנחלות והסיפוח, ההרג בעזה - יש השפעה עצומה על הכוחות הדתיים והפונדמנטליסטים בחברה הפלסטינית ובעולם הערבי. 

הבכיר שוחח עם אל-מוניטור גם על ההתלקחות בין ישראל לאיראן, ועל החלטתו של טראמפ לסגת מעסקת הגרעין, וטען כי שתיהן מחזקות את ידיהם של אנשי הדת הקיצוניים בטהרן. לדבריו, מדיניות ארה"ב וישראל היא קצרת רואי. בטווח הקצר, היא עשויה להניב תוצאות, אבל בטווח הארוך, שתי המדינות יצטרכו להחליט אם לנהל משא ומתן עם הגורמים המתונים יחסית, או להילחם בפונדמנטליסטים הקיצוניים באיראן, נוסף על חיזבאללה ועל חמאס.

הגורם הוסיף והזהיר כי גם המהלך להעברת השגרירות לירושלים וגם העימות מול הרפובליקה האיסלאמית של איראן עלולים להפוך את הסכסוך הישראלי-ערבי לעימות דתי אלים. לדעתו, הסוגיה האמיתית איננה היכולת הצבאית של הצד הערבי והמוסלמי - ישראל ממילא חזקה בהרבה - אלא ההקצנה של החברות הערביות ומשיכתן למלחמת דת אפשרית. הבכיר הזהיר גם מפני איום טרור גובר מצד חמאס וחיזבאללה, כי נראה שזו הדרך היחידה לגרום לישראל נזק של ממש.

הוא מאמין שתהליך ריאלי לפתרון של שתי מדינות לשני עמים יביא להאטה בתהליך ההקצנה, אף שלאחר הנסיגה מעסקת הגרעין והעברת השגרירות לירושלים, נדמה שזו כמעט משימה בלתי-אפשרית.

בכיר במשרד החוץ הישראלי אמר לאל-מוניטור כי ממשלת ישראל בראשותו של נתניהו מאמינה כעת יותר מתמיד בצדקת דרכה, בזכות החלטותיו של הנשיא האמריקאי. מראשית המשא ומתן שניהל פורום המדינות  P5+1על הסכם הגרעין עם איראן, נתניהו שב והזהיר שאיראן תוליך שולל את הקהילה הבינלאומית, ואכן כך קרה; הסוגיה שעל הפרק איננה רק האיום הגרעיני, אלא גם יכולת הטילים הבליסטיים, ייצוא הטרור והשאיפה ליצור מרחב השפעה מטהרן ועד ביירות. אפילו באיחוד האירופי מכירים בכך כעת.

באשר לסוגיה הפלסטינית, הבכיר טען שאבו מאזן נדחק לגמרי לשוליים, וכי נתניהו מתכוון להמשיך במדיניותו בנושא הרחבת ההתנחלויות בתמיכת ארה"ב. הוא אינו מאמין במלחמת דת, למעט טענתו שרוב הערבים נוטים להיות אנטישמיים ממילא.

כמו שזה נראה כעת, נדמה שמאז 1967 לא הייתה התנגשות שכזו בין עמדותיהם של שני הצדדים, כך שאין לשלול על הסף אפשרות של עימות אלים בעל צביון דתי ברור.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון

אורי סביר היה ממקימי מרכז פרס לשלום ב-1996,לאחר שנים רבות בחזית אסטרטגית השלום בישראל. מאז 1999 הוא מכהן כנשיא הכבוד של המרכז. כמנכ"ל משרד החוץ (1993-1996) כיהן סביר כראש צוות המו"מ בהסכמי אוסלו, כחבר משלחת המו"מ בין ישראל וירדן, וכראש משלחת המו"מ בין ישראל וסוריה. ב-1999 נבחר סביר לכנסת הישראלית החמש-עשרה מטעם מפלגת המרכז.

בתחום העסקים, סביר כיהן כראש הוועד המנהל של העיתון העולמי היומי "מטרו אינטרנשיונל". ב-2001 הקים סביר עמותה בינלאומית ללא-מטרות-רווח בשם "גלוקל פורום", המבוססת ברומא ומעודדת דיפלומטיה בין-עירונית ברחבי העולם וב2011 הקים את Yala Young Leaders, תנועה אינטרנטית לשלום, אשר סוחפת אחריה מאות אלפי נרשמים.

סביר פרסם שלושה ספרים: "התהליך: מאחורי הקלעים של הכרעה היסטורית" המבוסס על ניסיונו כראש צוות המו"מ בהסכמי אוסלו (1998); "מר ישראלי בבחירות 2006" (2006); ו-"קודם שלום" (2006).

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept