יום עצמאות מתוח: בהמתנה לתגובה איראנית

זה הפרדוקס הישראלי: בשנתה ה-70 ישראל היא מעצמה צבאית חזקה וקיומה אינו מוטל בספק, אך בכל רגע נתון יכולה לפרוץ כאן מלחמה כוללת עם איראן בה כל הצדדים יירו וישגרו את כל מה שיש להם זה על זה.

al-monitor .

נושאים מכוסים

independence day, idf, syrian civil war, gadi eizenkot, israeli-palestinian conflict, avigdor liberman, arab-israeli conflict

אפר 18, 2018

ישראל חוגגת היום 70 שנה לקיומה [19 באפריל] וכמאמר הקלישאה, דומה שמצבה של המדינה היהודית מעולם לא היה טוב יותר.

"המאזן האסטרטגי של מדינת ישראל הוא המשופר ביותר מאז הקמת המדינה", אמר הרמטכ"ל רב אלוף גדי איזנקוט בשיחה עם אל-מוניטור לפני כמה שבועות. הוא גם פירט: "אנחנו צבא חזק, עוצמתי, עם יתרון גדול מאוד על אויבינו. אני לא מזהה היום רצון של מישהו מאויבינו לבצע התקפה ישירה על מדינת ישראל... המערכה (שבין המלחמות) מתאפיינת באינטנסיביות רבה. היא מביאה לידי ביטוי את היתרונות שלנו כצבא. העליונות המודיעינית במזרח התיכון, העליונות האווירית, העליונות המבצעית, העליונות במידע ובזה שאנו נתפסים כמדינה עוצמתית מאוד ומדויקת. העובדה שצה"ל פועל סביב השעון כדי לקדם את האינטרסים הביטחוניים שלנו ולמנוע יכולת מתקדמת מהאויבים שלנו, ואזרחי ישראל שחיים בשקט לאורך השנים האחרונות, מעידים על הצלחת הדפוס".

למרות כל האמור לעיל, ביטל צה"ל השבוע השתתפות של טייסת מטוסי אף-15 של חיל האוויר בתרגיל הבינלאומי המשולב "רד פלאג" באלסקה. הסיבה: המתיחות הגוברת בחזית הצפונית והציפיה הישראלית לתגובה איראנית כוחנית על הפצצת שדה התעופה 4T בסוריה, המיוחסת לישראל. בהפצצה הזו הושמד למעשה שדה תעופה איראני עצמאי שהפעיל כלי טיס בלתי מאוישים. אחד כזה הושמד ע"י צה"ל ב-10 בפברואר השנה [2018] כשחצה את הגבול וחדר לישראל (וגם קרון הפיקוד שלו). בדיעבד, התברר כי היה זה מל"ט תוקף, זוהו עליו חומרי נפץ ולדברי הרמטכ"ל האירוע היווה "קו פרשת מים. פעם ראשונה שאיראן שולחת יכולת מבצעית לתוך מדינת ישראל". מבחינת ישראל, זה היה אירוע מהדהד שעורר שרשרת פיצוץ שמאיימת להצית כרגע את הזירה כולה.

זהו בדיוק הפרדוקס הישראלי: מצד אחד, ישראל היא אכן מעצמה צבאית וכלכלית, קיומה אינו מוטל בספק ואין כוחות המאיימים עליו איום ממשי. מצד שני, בכל רגע נתון יכולה הזירה להתלקח ולהביא ל"מלחמה כוללת". שר הביטחון אביגדור ליברמן כבר העלה בדיוני הקבינט את האפשרות הזו ואף ציין כי הוא מעריך שכך יקרה בסופו של דבר: תפרוץ מלחמה כוללת בין ישראל למרכיבי החזית הצפונית כולם (איראן, סוריה, חיזבאללה), אליה תצטרף תנועת חמאס מדרום. גם מלחמה כזו לא תסכן את ישראל סכנה אסטרטגית אך אין ספק שתגרום להרס רב בעורף הישראלי, מה שלא אירע בעבר. תל אביב תספוג פגיעות קשות, יהיו מאות הרוגים אזרחים ומערכות ההגנה של ישראל לא יעמדו בפני הכמות של מאות ואלפי רקטות וטילים שיומטרו עליה מדי יום. יחסית ל"מצב אסטרטגי הטוב ביותר אי פעם", מדובר כאן באיומים לא פשוטים.

בשיחה עם איזנקוט, מנה הרמטכ"ל את מידת נפיצותן של החזיתות הניצבות בפני ישראל. לדבריו, מדובר ב"חמש חזיתות פלוס 1". חזית הפלוס היא איראן. חמש החזיתות הן לבנון (חיזבאללה), סוריה, הטרור ביהודה ושומרון, האיום של חמאס מעזה והאיום של מחוז סיני של דאע"ש.

ישנם, על פי הרמטכ"ל, סיכויי הסלמה בשנת 2018 בכל החזיתות הללו. הסיבות שונות ומגוונות: כישלון הפיוס הפלסטיני בין הגדה לרצועה, הסימנים לסיום עידן אבו מאזן, זרמי העומק בחברה הפלסטינית, המצב ההומניטרי המתדרדר ברצועת עזה, המשך מאמצי חמאס להכווין טרור בגדה ובמזרח ירושלים והעברת השגרירות האמריקאית לירושלים שמתסיסה את הזירה הפלסטינית. לכל זה יש להוסיף את המשך המאמצים של איראן להתבסס ב"קו הראשון" מול ישראל בתוך סוריה, והמאמץ של חיזבאללה להצטייד ביכולת מתקדמת ש"אין לנו כוונה לאפשר לו", כדברי הרמטכ"ל. רא"ל איזנקוט מתכוון ליכולת פגיעה במטרת נקודה בישראל ויכולת הגנה אווירית מתקדמת, שתשלול את העליונות האווירית הישראלית המוחלטת בזירה.

המאמר הזה נכתב בנקודת שיא מתח של כל הזמנים, בכל הקשור לזירה החמה בין ישראל לאיראן. כפי שכבר נכתב באל-מוניטור בעבר, ישראל ואיראן נמצאות בתוך מלחמה. זה התחיל כמלחמה קרה, הסתעף לעימות באמצעות שליחים ומבשיל עכשיו לעימות ישיר אמיתי.

השבוע החליטה ישראל להרים מסך מאחורי ההתעצמות האיראנית בסוריה וחשפה חלק מהמודיעין שיש לה על פרטי הפרטים של הפעילות הזו. צה"ל העביר לתקשורת פרטים, שמות, נתונים וטכניקות פעולה של איראן, כולל מטוסי האיליושין בהם עוברים אמצעי לחימה ותחמושת מאיראן לסוריה בחשאי, זהותו של מפקד הזרוע האווירית האיראנית בסוריה, פעילותו של הגנרל קאסם סולימאני שנחשב ל"מוח" שמאחורי הפעילות הזו, תמונות לוויין ונתונים נוספים על הבסיסים שבונה איראן בסוריה, וכו'. המהלך הזה מאותת לאיראנים על יכולותיה המודיעיניות של ישראל ומשדר מסר פשוט: אנחנו עוקבים אחריכם, אנחנו מעודכנים בזמן אמיתי, אין לנו כוונה למצמץ.

עכשיו ממתינים בישראל לתגובה האיראנית. גם טהרן נמצאת במצב מורכב. בזירה הסורית, איראן נמצאת בנחיתות בולטת מול צה"ל. האיראנים יודעים היטב שישראל מסוגלת להשמיד ולמחוק את נוכחותם בסוריה בתוך פרק זמן קצר ובעלויות נמוכות. הבעיה היא שהזירה מכילה איומים רבים אחרים שמאזנים את משוואת ההרתעה ובראשם ארסנל הרקטות של חיזבאללה. כל התלקחות מכל כיוון שהוא יכולה להביא לבעירה כללית בה כל הצדדים יירו, ישגרו ויידו את כל מה שיש להם זה על זה. זוהי ההגדרה ל"מלחמה כוללת", בשפתו של שר הביטחון ליברמן.

נחזור לרמטכ"ל איזנקוט: "יש לישראל היכולת מתקדמת ביותר בעולם לבצע איסוף, לבצע תקיפה של אלפי מטרות מדויקות ביממה, להשמיד אלפי מטרות מדויקות ביממה, להכניס כל פגז או טיל למטרת חלון. למעט מאוד צבאות בעולם יש את היכולת הזו והאויבים שלנו יודעים את זה. יש לנו יכולת הגנה שאין לאף מדינה בעולם, יש לנו יכולת של ארבע שכבות, כיפת ברזל וקלע דוד וחץ ויכולות נוספות להגנת מטרת נקודה, והאויבים שלנו מבינים את זה. לחיזבאללה אין עדיין יכולת לפגוע במטרת נקודה ואני לא רואה יכולת כזו בקרוב, אין להם יכולת להטעין טיל או פגז על מטוס ולהכניס אותו לחלון. לנו יש עשרות אלפי יכולות כאלה".

כך אומר איזנקוט, והוא אומר אמת. הבעיה היא, שאחרי כל האמירות הללו, ממשיך המתח בישראל להרקיע שחקים. יום העצמאות הנוכחי פוגש את המדינה בשיא עוצמתה שבכל הזמנים, אך גם בשיא פגיעותה. וגם את זה אויביה יודעים.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • מאמרים בארכיון
  • The Week in Review
  • אירועים מיוחדים
  • הזמנות רק בהזמנה

מאמרים מומלצים

הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
האם ליברמן יצליח להמציא את עצמו מחדש?
קסניה סבטלובה | הבחירות בישראל | מרץ 4, 2020
הניצחון חסר התקדים של נתניהו לא יציל אותו מהמשפט
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 3, 2020
האם "ממשלת הריבונות" תקבל מטראמפ אור אדום?
עקיבא אלדר | | מרץ 3, 2020
הסדרה בעזה – בין סיסמה ריקה לאחיזת עיניים
עקיבא אלדר | הסכסוך הישראלי-פלסטיני | פבר 25, 2020

Featured Video

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020