ישראל פולס

ההסתבכות של נתניהו: ברמאללה שמחים - וחוששים

p
המחבר
בקצרה
בבית קפה ברמאללה קיבלו בשמחה מאופקת את החדשות מישראל על פרשות השחיתות שראש הממשלה נתניהו מעורב בהן. אבל בצמרת הרשות מוטרדים מהאפשרות שהוא יאמץ כעת מדיניות לוחמנית עוד יותר, כדי לגייס מאחוריו בכל מחיר את בסיס הבוחרים הימני שלו.

הפלסטינים היו דבוקים למסכים ב-13 בפברואר, כשמשטרת ישראל פרסמה את המלצותיה להעמיד לדין את ראש הממשלה בנימין נתניהו באשמת שוחד. במשטרה חושדים שנתניהו קיבל מתנות מארנון מילצ'ן, מיליארד ישראלי המתגורר בארה"ב, וכן במעורבות בעסקת תן-וקח עם המו"ל של ידיעות אחרונות, ארנון מוזס.

כמה אנשים ששוחחו עם אל-מוניטור בבית-קפה ברמאללה שמחו על הבשורה, אך קיבלו אותה בציניות. "הוא יצליח להערים על כולם, כמו שהוא מערים גם על הממשל האמריקאי", אמר אחד מהם, שביקש לשמור על עילום שם. "זה הכיבוש שהשחית אותו", אמר סטודנט פלסטיני מאוניברסיטת אל-קודס (שביקש גם הוא לשמור על עילום שם).

לרגע קצר, נדמה היה שמצבם של הפלסטינים עומד להשתנות לטובה. אבל מקור בכיר באש"ף המקורב לנשיא הפלסטיני אבו מאזן לא הסתפק בשביעות רצון. לדבריו, הוא חושש ממה שנתניהו עלול לעשות כדי לחמוק מכתב אישום או ממשפט. גם הוא וגם אחרים במסדרונות השלטון של רמאללה חוששים שנתניהו יאמץ כעת מדיניות לוחמנית עוד יותר, כדי לגייס מאחוריו בכל מחיר את בסיס הבוחרים הימני שלו.

בהנהגה הפלסטינית חושדים שנתניהו יבחר להרחיב את ההתנחלויות בגדה המערבית, כדי לבלום כל סיכוי לריבונות פלסטינית. כמו כן, נתניהו עלול לספח התנחלויות כמו מעלה אדומים, וצעד שכזה עלול להבעיר את האזור כולו. ברמאללה גם חוששים שנתניהו יצית סבבים נוספים של אלימות נגד חמאס ברצועת עזה, ויורה להנחית "מכת מנע" כביכול נגד חיזבאללה בלבנון. כמו כן, נתניהו יכול להכריז פומבית שהוא דוחה את יוזמת השלום האמריקאית.

לדברי המקור הבכיר באש"ף, בהנהגה הפלסטינית מתכננים כעת מתקפת נגד, כולל קמפיין אזהרה בדיוק מפני האפשרות הזו של מדיניות ישראלית נצית. את הקמפיין יתאם המזכיר הכללי של אש"ף, סאיב עריקאת, והוא יופנה לשותפות הערביות של הפלסטינים - בראש ובראשונה, מצרים, סעודיה, ירדן ומרוקו. יוזמות דיפלומטיות דומות יופנו גם כלפי אירופה ויעדים נוספים, במיוחד מוסקבה, בריסל, פריז, ברלין ואפילו וושינגטון.

לצד הקמפיינים הללו, מתכננים ברמאללה לזמן גם ישיבת חירום של הליגה הערבית. הם מקווים לתאם במועצת הביטחון של האו"ם מהלך ערבי נגד מדיניות הסיפוח של ישראל.

אשר למצב בשטח, בהנהגה הפלסטינית כבר העמידו את כוחות הביטחון הפלסטיניים בכוננות גבוהה.

גורם בכיר במשרד החוץ הישראלי התייחס בביטול לדברי הפלסטינים, והגדיר אותם שילוב בין פרנויה לתעמולה פלסטינית. הבכיר, שנהנה מגישה ישירה לנתניהו, סיפר לאל-מוניטור כי לא הבחין בשום שינוי במגעיו היומיומיים והמקצועיים עם ראש הממשלה.

נתניהו ואנשי צוותו מתכוננים לפגישה עם הנשיא דונלד טראמפ בחדר הסגלגל ב-5 במארס. בראש סדר העדיפויות של ישראל עומד הרצון לשכנע את ארה"ב לפעול נגד אחיזתה הגוברת של איראן בסמוך לרמת הגולן. וישנו גם האיום של אספקת נשק מתוחכם לחיזבאללה, ואף של ייצור טילים על אדמת לבנון. ראש הממשלה בנימין נתניהו רוצה שהנשיא טראמפ יתערב באזור התערבות אסרטיבית יותר, במיוחד מול נשיא רוסיה ולדימיר פוטין.

הגורם הישראלי הבכיר אף ציין שישראל פתוחה לרעיונות שמעלה ארה"ב בעניין יוזמת השלום, ובתנאי שהפלסטינים יכירו בישראל כמדינה יהודית, ושישראל תמשיך להחזיק לאורך זמן בשליטה ביטחונית בגדה המערבית.

הוא הוסיף וציין כי בשל הסכנה של משבר הומניטרי בעזה, ישראל מבקשת מארה"ב שלא להפסיק את הסיוע לשיקום הרצועה.

בשאלת ההתנחלויות, נתניהו יטען שהרחבתן תתמקד באזור ירושלים, ושהוא מחויב לעצור כל ניסיון לחוקק חוקים לסיפוח חלקים מהגדה המערבית.

המציאות, כמו תמיד, נמצאת כנראה אי-שם בין החששות הפלסטיניים לביטחון הישראלי שהמצב יישאר כמו שהוא. אלא שחוסר יציבות פוליטית בישראל עלול להוביל לחוסר יציבות באזור כולו. וסערות נוספות בעקבות חקירות נתניהו עלולות להוביל בדיוק לזה.

Continue reading this article by registering and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • Archived articles
  • Exclusive events
  • The Week in Review
  • Lobbying newsletter delivered weekly

אורי סביר היה ממקימי מרכז פרס לשלום ב-1996,לאחר שנים רבות בחזית אסטרטגית השלום בישראל. מאז 1999 הוא מכהן כנשיא הכבוד של המרכז. כמנכ"ל משרד החוץ (1993-1996) כיהן סביר כראש צוות המו"מ בהסכמי אוסלו, כחבר משלחת המו"מ בין ישראל וירדן, וכראש משלחת המו"מ בין ישראל וסוריה. ב-1999 נבחר סביר לכנסת הישראלית החמש-עשרה מטעם מפלגת המרכז.

בתחום העסקים, סביר כיהן כראש הוועד המנהל של העיתון העולמי היומי "מטרו אינטרנשיונל". ב-2001 הקים סביר עמותה בינלאומית ללא-מטרות-רווח בשם "גלוקל פורום", המבוססת ברומא ומעודדת דיפלומטיה בין-עירונית ברחבי העולם וב2011 הקים את Yala Young Leaders, תנועה אינטרנטית לשלום, אשר סוחפת אחריה מאות אלפי נרשמים.

סביר פרסם שלושה ספרים: "התהליך: מאחורי הקלעים של הכרעה היסטורית" המבוסס על ניסיונו כראש צוות המו"מ בהסכמי אוסלו (1998); "מר ישראלי בבחירות 2006" (2006); ו-"קודם שלום" (2006).

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept