ישראל פולס

האם חמאס מאבד שליטה בעזה?

p
המחבר
בקצרה
סימנים להתרופפות שלטון חמאס: ראש הוועדה הקטארית לשיקום עזה שהביא השבוע סיוע כספי לרצועה הותקף על ידי תושבים זועמים, וארגון ועדות ההתנגדות העממית מזהה את חולשת הזרוע הצבאית של חמאס ומחמם את הגבול עם ישראל.

שורה של אירועים שהתרחשו לאחרונה ברצועת עזה מהווים סימן ברור להתרופפות שליטת חמאס. זו עשויה להביא לקריסת שלטונו – כך מעריך מקור פלסטיני ביטחוני ברשות הפלסטינית. לדבריו, מוקדם להעריך כמה זמן יימשך "תהליך הגסיסה", אבל הוא מתרחש במקביל בשני מישורים: התדרדרות המצב ההומניטרי ברצועה והתרופפות השליטה הביטחונית של חמאס ומאזן ההרתעה של הזרוע הצבאית מול הארגונים המזוינים האחרים.

ביום שני השבוע [19 בפברואר] הותקפה ברצועה שיירת הסיוע אותה הוביל ראש הוועדה הקטארית לשיקום עזה מוחמד אל-עמאדי. אל-עמאדי היה בדרכו אל מסיבת עיתונאים שכינס בבית החולים "שיפא" כדי לבשר בחגיגיות על תרומה כספית קטארית שתקל, לפחות בטווח הזמן המיידי, על המחסור החמור בציוד ותרופות ברצועה. הוא לא שיער בנפשו שייתקל עוד מחוץ לבית החולים במתקפת זעם של תושבי עזה עליו.

בהמשך הותקף אל-עמאדי גם בתוך בית החולים על ידי עובדי ניקיון, שהשליכו לעברו נעליים במחאה על כך שטרם קיבלו את משכורתם. התקפת הזעם נמשכה כשעזב את כותלי בית החולים ושיירת המכוניות בה נסע נרגמה באבנים. המפגינים קראו לו לא להעניק את הסיוע בדרך עקיפה, כלומר למוסדות או ארגונים, אלא ישירות לעם, לרווחת התושבים הרעבים בעזה. המפגינים לא העזו לומר בקול, מחשש שאוזני חמאס כרויות, את מה שרבים מתושבי עזה אומרים בלחש – שהם חוששים שהכסף לא יגיע אליהם אלא לכיסי חמאס.

עיתונאי בעזה שנכח בהפגנות ליד ביה"ח שיפא, מספר לאל-מוניטור כי השליח הקטארי נזקק אמנם להגנת מנגנוני הביטחון הפלסטיניים, אבל לא עליו כועסים תושבי הרצועה. "הם רק הוציאו את זה עליו כדי שיבין היטב את המסר שאינם יכולים להגיד בגלוי, מחשש שיאונה להם רע", הוא אומר. לדבריו, תושבי עזה נרתעים בשלב הזה מלהפגין נגד מנהיגי חמאס, אבל להערכתו זה רק עניין של זמן "כי אין להם מה להפסיד".

לפני כשנה [ינואר 2017], בעת משבר חשמל ברצועה, הפגינו אלפי תושבים נגד חמאס והתעמתו עם מנגנוני הביטחון שפיזרו אותם בכוח, לרבות שימוש בירי. עכשיו לא מדובר רק על מצוקת חשמל, אלא על משבר עמוק הכולל את כל מערכות החיים – אבטלה עמוקה, מערכת בריאות קורסת, פשיטות רגל של עסקים; אפילו אונר"א לא מצליחה לעמוד בהיקף הביקוש למזון. נדמה כי אם יפרצו שוב הפגנות ברצועה הן לא יהיו מצומצמות כבעבר, וחמאס יתקשה כנראה לשבור את ההתקוממות הבאה בקלות.

התנהלותם של ארגונים מזוינים ברצועה מעידה כאמור גם היא על היחלשות השליטה של חמאס בעזה. ביום שבת אחר הצהריים [17 בפברואר] הופעל נגד חיילי צה מטען חבלה סמוך לגדר הגבול, אשר גרם לפציעתם של ארבעה חיילים, שניים מהם באורח קשה. שר הביטחון אביגדור ליברמן אמר כי למערכת הביטחון ידוע שארגון ועדות ההתנגדות העממית הוא שאחראי לפיצוץ המטען. בכירי חמאס ששהו בקהיר בסוף השבוע האחרון הודיעו למודיעין המצרי כי הם אינם אחראים לפיצוץ המטען וגם לא הג'יהאד האסלאמי, והעריכו גם הם כי ארגון ועדות ההתנגדות העממית אחראי לכך. כן הבהיר חמאס למצרים שאין לו עניין בהסלמה כעת עם ישראל.

בעוד הג'יהאד האסלאמי נתפס כמי שמתאם את עמדותיו עם חמאס ובדרך כלל נענה לקו שמכתיבים ראשי התנועה השלטת בעזה, ארגון ועדות ההתנגדות העממית נחשב לארגון סורר, המחפש כל העת דרך להשתחרר מלפיתת חמאס. פיצוץ המטען על גדר הגבול התאפשר כי הם מזהים את זעם התושבים כלפי ההנהגה השלטת ובעיקר את העלמת העין מצד חמאס, אשר בשלב זה לא יעז להיכנס לעימות מזוין עם ארגונים אחרים.

לחמאס נוח כעת לשמור על כוחות מזוינים מאוחדים מחשש לפגיעה בשלטונו. במקרה של הפגנות זעם נרחבות שיופנו כלפי חמאס ויאיימו על שלטונו, חמאס צפוי לנסות ליזום עימות צבאי מוגבל עם ישראל שיסיט את תשומת הלב מבעיות הפנים ברצועה. להערכת המקור הפלסטיני, זו הסיבה שחמאס מעודד הפגנות תושבים סמוך לגדר הגבול עם ישראל.

מכך חוששים בצה"ל, וזו הסיבה לכך שמתאם פעולות הממשלה בשטחים האלוף יואב פולי מרדכי הזהיר השבוע [19 בפברואר] את תושבי עזה מפני המשך ההפגנות ליד הגדר, והדגיש כי צה"ל יחמיר מעתה את תגובתו. בצה"ל יודעים כי ככל שאחיזת חמאס בעזה תתרופף, גדר הגבול עם ישראל תסומן כמטרה על ידי חמאס.

המדהים הוא שמנהיגי חמאס מודעים לסכנה ומבינים את מצבם, אך אינם פועלים אחרת כדי להבטיח את שלטונם. מנהיג התנועה בעזה, יחיא סינוואר, הודיע אשתקד כי חמאס מוותר על שליטה אזרחית ברצועה, אך לא הבין שאין לארגונו את הפריבילגיה לפעול רק בזירה הצבאית. ברצועת עזה חיים היום כשני מיליון בני אדם, שהזעם שלהם כלפי הנהגת חמאס מהווה איום משמעותי ביותר להמשך שלטון הארגון.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון

שלומי אלדר כותב עבור ''ישראל פולס'' של האתר אל-מוניטור. במהלך עשרים השנים האחרונות סיקר את הרשות הפלסטינית ובעיקר את המתרחש ברצועת עזה עבור ערוץ 1 וערוץ 10, בדגש על סיקור עליית כוחו של החמאס. אלדר זכה בפרס סוקולוב לעיתונות. הוא פירסם שני ספרים: ''עזה כמוות'' (2005) בו צפה את ניצחון החמאס בבחירות שנערכו לאחר מכן, וכן ''להכיר את החמאס'' (2012) שזכה בפרס יצחק שדה לספרות צבאית. שני סרטיו הדוקומנטריים "חיים יקרים" (2010) ו"ארץ זרה" (2018) זכו בפרסי אופיר (האוסקר הישראלי) בקטגוריית הסרט התיעודי הטוב ביותר. "חיים יקרים" אף נכלל ברשימה המקוצרת של האוסקר האמריקאי ושודר ברשת HBO. אלדר בעל תואר שני בלימודי מזרח תיכון מהאוניברסיטה העברית.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept