ישראל פולס

האם שת"פ קטארי-ישראלי יציל את עזה מקריסה?

p
המחבר
בקצרה
טראמפ סבור שרק שיתוף פעולה בין ישראל לקטאר יסייע להציל את עזה ממשבר הומניטרי. השאלה היא, מה מניע את האמריקאים לנקות את קטאר מתמיכתה בחמאס ואיראן ולערער את החרם שמובילות בנות בריתה סעודיה ומצרים?

רשימת הציוצים האחרונים של השליח האמריקאי למזרח התיכון ג'ייסון גרינבלט הפתיעה רבים: כך למשל הוא דיווח בחשבון הטוויטר שלו (9 בפברואר) על מצוקת תושבי עזה והדאגה הרבה לתושביה הכורעים תחת נטל חמאס, הודה למצרים על שהואילו לפתוח את מעבר רפיח, ולראשונה טען בשמו – ואי אפשר להתעלם מכך שדבריו מבטאים כנראה גם את עמדת הממשל – שרק שיתוף פעולה בין ישראל לקטאר יסייע להציל את עזה. 

גרינבלט אף צירף לציוציו קישור לראיון עם מוחמד אל-עמאדי, ראש הוועדה הקטארית לשיקום הרצועה, אשר הסביר לסוכנות AP כי האמירות יודעת שכל סיוע שתעניק לרצועה חייב להיות בתיאום ובשיתוף ישראל. אל-עמאדי ביקר ברצועה מספר פעמים מאז מבצע צוק איתן [2014]. לפני כשלוש שנים [מארס 2015] הוא נפגש עם מתאם פעולות הממשלה בשטחים האלוף יואב פולי מרדכי, ודן עמו על ביצוע פרויקטים גדולים בעזה במימון האמירות. 

הרעיון של שיתוף פעולה בין קטאר לישראל עלה בשבועות האחרונים בוושינגטון לאחר שהנשיא דונלד טראמפ שוחח טלפונית [15 בינואר] עם האמיר תמים בן ח'ליפה אל-ת'אני. כמה ימים לפני שיחת השניים [12 בינואר], פרסם ידידו ומקורבו עורך הדין אלן דרשוביץ' מאמר באתר The Hill בו סיפר כי חזר מביקור באמירות, נפגש עם האמיר ושמע ממנו הכחשות גורפות על כך שקטאר תומכת בחמאס ובאיראן. לפיכך, פסק דרשוביץ', התומך בעמדותיה של ישראל באופן מסורתי, השקעת קטאר בשיקום התשתיות ברצועת עזה צריכה להיעשות בתיאום מלא עם ישראל. 

במאמר למעשה קיבלה קטאר "הכשר" וזכתה שידברו בשבחה, על אף הסנקציות שהטילו עליה בנות בריתה של ארה"ב, סעודיה ומצרים.

הקשר בין חמאס לקטאר לא הוסתר מעולם. הלשכה המדינית של התנועה זכתה לבית חם בקטאר תחת הנהגתו של ח'אלד משעל, ראש הלשכה המדינית לשעבר; ראש הלשכה הנוכחי, איסמעיל הנייה, אף נוהג לכנות את האמירות "ידידתנו המושבעת". אמיר קטאר הקודם, חאמד בן ח'ליפה אל-ת'אני, אביו של תמים, ביקר בעזה לאחר מבצע "עמוד ענן" [2012], נסע בחוצות עזה במכונית מרצדס שחורה שאותה נהג הנייה והבטיח להשקיע מאות מיליוני דולרים בשיקום הרצועה.

במשך השנים הזרימה האמירות כספי סיוע לעזה ששימשו להקמת תשתיות, סלילת כבישים ובניית בתי מגורים לצעירים ומחוסרי דיור. במשברי החשמל התכופים קטאר נחלצה להציל את עזה מחשיכה, כשהזרימה כספים למימון סולר להפעלת תחנת הכוח בעזה.

מאז הוטל החרם הבין-ערבי על קטאר [יולי 2017] הסיוע לעזה הפך מורכב ומסובך יותר. מצרים אינה מאפשרת להעביר במעבר רפיח סחורות או חומרי גלם שיש להן טביעות אצבע קטארית. באופן הזה מצרים מהווה גורם מפתח בהצלת עזה מקריסה הומניטארית לא פחות מישראל. ברצותה עזה תיפתח לעולם, ברצותה המעבר ייסגר ועזה תישאר תחת סגר הדוק וחונק.

אם עד לפני מספר שבועות נדמה היה שישועת עזה תגיע מקהיר, שלחצה במלוא כוחה על חמאס ופת"ח להתפייס, הסימנים עתה בשטח מעידים שגם מצרים נואשה מהתקווה שהסכם הפיוס אכן ימומש ושהרשות תחזור לשלוט בעזה. מצרים הרימה ידיים, ולפיכך גם מעבר רפיח , צינור החמצן שתושבי עזה קיוו לראותו נפתח לעולם, יישאר סגור. 

גרינבלט אמנם שיגר ברכות למצרים על פתיחתו המתוכננת של המעבר בשבוע שעבר, אך התברר שהוא נפתח למספר שעות בודדות והותיר כ-400 מתושבי הרצועה תקועים במצרים. מאות תושבים אחרים נשארו בעזה עד שקהיר תואיל בטובה לפתוח שוב את המעבר, לפחות למספר שעות. מצרים, המובילה את המאבק הבין-ערבי באמירות "הסוררת" קטאר, גם לא תאפשר כנראה הכנסת סיוע הומניטרי דרך שטחה, ולכן הברירה היחידה להציל את עזה, כפי שטען בצדק שליח הנשיא טראמפ, היא שיתוף פעולה בין ישראל לקטאר.

אבל איך ניתן להעלות על הדעת שיתוף פעולה ישראלי עם אמירות המואשמת על ידי מדינות ערביות, ובראשן סעודיה ומצרים, כתומכת באיראן ומסייעת לארגון חמאס? את העננה השחורה הזאת ביקש עו"ד אלן דרשוביץ' להפריך במאמרו.

"אלה נישואי אין ברירה", אומר לאל-מוניטור אחד מראשי הפת"ח ברצועת עזה המקורב לאנשי דחלאן. לדבריו, דחלאן מגייס אמצעים ומשאבים להצלת תושבי עזה, וקטאר היא רק אחת המסייעות. המקור מאשר שמצרים אינה מוכנה לשמוע על הכנסת משאיות סיוע לעזה מכספי קטאר, ולכן הדרך היחידה שנותרה היא כניסה דרך ישראל, כלומר דרך מעבר כרם שלום, ובידיעה שזה משרת כל הצדדים.

הרבה שאלות לגבי קשר ארה"ב-קטאר-ישראל נותרות בינתיים ללא מענה. למשל, מה המניע של ממשל טראמפ לנקות את קטאר מתמיכתה בחמאס ואיראן ולערער את החרם שמובילות בנות בריתה סעודיה ומצרים? קטאר מצדה מנסה להשתחרר מהסנקציות של המדינות הערביות באמצעות וושינגטון, והסיוע לעזה דרך ישראל בתמיכת ממשל טראמפ נועד להקנות לה מעט נקודות זכות שהיא זקוקה להן כל כך. גם במחיר קשר פומבי עם ישראל.

בשבועות האחרונים דווח בהרחבה באל-מוניטור על  כך שהמצוקה בעזה מחריפה. הרמטכ"ל רא"ל גדי אייזנקוט הזהיר בישיבת הממשלה לפני כשבועיים [4 בפברואר] שעזה עומדת בפני אסון הומניטרי. למרות תסריט הבלהות הזה, לא נעשה הרבה מאז. וכאשר חמאס ממשיך לאיים על ישראל ולהתעצם צבאית, ידיה של ישראל נותרות כבולות. גם המדינות התורמות שהתכנסו בבריסל טרם התגייסו באמת לעזרה, וכך נותרנו שוב רק עם קטאר המוכנה להירתם למען תושבי הרצועה ובאופן מיידי.

באופן פרדוקסלי, הנשיא שהקפיא עשרות מיליוני דולרים מתקציב אונר"א והחמיר את מצוקתה של עזה, הפך לשושבין הקשר להצלתה.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון

שלומי אלדר כותב עבור ''ישראל פולס'' של האתר אל-מוניטור. במהלך עשרים השנים האחרונות סיקר את הרשות הפלסטינית ובעיקר את המתרחש ברצועת עזה עבור ערוץ 1 וערוץ 10, בדגש על סיקור עליית כוחו של החמאס. אלדר זכה בפרס סוקולוב לעיתונות. הוא פירסם שני ספרים: ''עזה כמוות'' (2005) בו צפה את ניצחון החמאס בבחירות שנערכו לאחר מכן, וכן ''להכיר את החמאס'' (2012) שזכה בפרס יצחק שדה לספרות צבאית. שני סרטיו הדוקומנטריים "חיים יקרים" (2010) ו"ארץ זרה" (2018) זכו בפרסי אופיר (האוסקר הישראלי) בקטגוריית הסרט התיעודי הטוב ביותר. "חיים יקרים" אף נכלל ברשימה המקוצרת של האוסקר האמריקאי ושודר ברשת HBO. אלדר בעל תואר שני בלימודי מזרח תיכון מהאוניברסיטה העברית.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept