המערכת הפוליטית מתעצבת: נתניהו מול לפיד

עובדת היותו של יאיר לפיד עד מרכזי ב"תיק 1000" הופכת אותו ליריבו הפוליטי המרכזי של נתניהו ומקבעת את מעמדו כראש החץ בגוש הנגדי. בתוך מהומת ההמלצות הגדולה נתניהו זיהה זאת, שינה אסטרטגיה וסימן את יו"ר יש עתיד כיריבו על ראשות הממשלה.

al-monitor .

פבר 15, 2018

ראש הממשלה בנימין נתניהו ופרקליטיו הופתעו השבוע לגלות, שבתוך חומר הראיות מסתתר עד מפתח מרכזי – לא אחר מאשר יו"ר "יש עתיד" יאיר לפיד [13 בפברואר]. על פי המשטרה, נתניהו ניסה לשדל את לפיד, כשהיה שר אוצר בממשלתו הקודמת, לקדם חוק שיעניק למילצ'ן הטבת מס בשווי עשרות מיליוני שקלים.

המידע הזה הפך את המלצת המשטרה להעמיד לדין את נתניהו באשמת שוחד בשתי פרשיות לדרמטית אף יותר. לא רק שנתניהו ניצב כעת מול קרב חייו, אלא שמי שעשוי להיות זה שיגרום להפלתו הוא לפיד, שר האוצר שפוטר על ידו וכעת שואף לרשת אותו.

התרחיש הזה, שעד לפני יומיים נשמע דמיוני, הפך את לפיד ליריבו הפוליטי המרכזי של נתניהו בקרב על ראשות הממשלה, וצפוי להמשיך ולעצב את המערכת הפוליטית כמערכת דו ראשית. אם עד כה יו"ר המחנה הציוני, אבי גבאי, ולפיד התחרו על ההגמוניה בתוך הגוש הנגדי לנתניהו, עתה לפיד מקבע את מעמדו כראש החץ.

ביום שלישי בערב, בתוך מהומת ההמלצות הגדולה, נתניהו זיהה שסדר הדברים השתנה ושלפיד הופך לבעייתו הגדולה. למחרת פרסום ההמלצות, בנאומו בוועידת השלטון המקומי, כבר תקף נתניהו בקולו את לפיד ועשה את מה שעד אז הקפיד להימנע ממנו: להתייחס אל יו"ר יש עתיד.

כאסטרטגיה, נתניהו נהג להתעלם מלפיד בנאומיו. הוא נהג כך גם כלפי גבאי, מה שחידד את התחושה שאין לאופוזיציה מנהיג. נתניהו אמנם לא כינה את יו"ר יש עתיד "שקרן ומלשן עלוב", כפי שהתבטא יו"ר הקואליציה ח"כ דודי אמסלם בעידון אופייני יום קודם, אבל "חשף" אותו כעד מוטה והניח את התשתית לתיאוריית קונספירציה.

"העולם הפוך גם בעניינו של לפיד", התלונן נתניהו מול ראשי הרשויות, "לפיד אומר שהוא נחקר בערך כשעה, אותי שאלו בעניין הזה כמה שאלות בלבד ואמרתי שלא פעלתי לטובת מילצ'ן...ועכשיו מסתבר שעל הבסיס הזה לפיד הוא עד המפתח. זה אומר לכם הרבה מאוד על ההמלצות הללו, על התהליך הזה. זה אותו לפיד שניסה להפיל אותי בכל מחיר. לפיד הוא חבר קרוב של מילצ'ן...הוא הועסק על ידי מילצ'ן...הוא דן עם מילצ'ן כשר אוצר בעניינו של מילצ'ן...אז הוא הופך להיות העד המרכזי?...אם אני הייתי עושה דבר כזה הייתי נחקר שבע פעמים...ברגע שלפיד אמר את מילת הקסם 'נתניהו' העולם מתהפך, אני מקבל המלצות והוא מחיאות כפיים".

אל האירוע הזה של מרכז השלטון המקומי נתניהו הגיע מאושש. הוא נראה הרבה יותר משוחרר ביחס לנאום שנשא ערב קודם בביתו בבלפור. אחרי הכל, הוא צלח בהצלחה את המבחן הפוליטי הקריטי: הקואליציה שלו נותרה יציבה, איש לא פרש, שרי הליכוד התייצבו לצדו כאיש אחד, ויו"ר כולנו שר האוצר משה כחלון שנחשב לחוליה החלשה לא קרא לו לפרוש.

יותר מכך: בלהט האירועים לא ניתן סיקור כמעט לחוק התקציב לשנת 2019, שעבר בליל ההמלצות בקריאה ראשונה ללא משברים. באופן מסורתי אישור תקציב המדינה נחשב לאירוע פוליטי גדול שמוכיח את עוצמתה של הקואליציה, וככל שהיא מעורערת עשוי גם להביא להתפרקותה. במקרה הזה התקציב שעבר בקלילות הוכיח שנתניהו הגיע לרגע הנפיץ הזה מוכן ומחוזק פוליטית. זה מעניק לו אורך נשימה של חודשים ארוכים כראש ממשלה, ייתכן שאפילו עד מועד הבחירות ב-2019.

את המצב הזה משקפים גם הסקרים שנערכו למחרת פרסום ההמלצות [14 בפברואר]. שני סקרים, של ערוץ 10 ושל חברת החדשות, העניקו לנתניהו יתרון. בסקר חברת החדשות, הליכוד זכה ל-26 מנדטים מול 22 ליש עתיד ו-15 למחנה הציוני. בערוץ 10 הליכוד זכה ל-27 מנדטים מול 25 ליש עתיד ו-16 למחנה הציוני.

לפיד על פי סקרים אלה אינו נוסק בינתיים, אך כאמור הוא מתקבע כיריבו של נתניהו בקרב על ראשות הממשלה. המלצות המשטרה, שחשפו כי לפיד הוא עד בתיק 1000, מעניקות גם תוכן לקרב הפוליטי. אל מול נתניהו הטובע בשחיתות, מתייצב לפיד שיפעל להפוך את עצמו לאביר שלטון החוק. "דיבור של עבריינים", מיהר לפיד לכנות את ההתקפות עליו, והסביר כי עשה את מה שהיה מצופה ממנו כאזרח שומר חוק שנקרא לתת עדות במשטרה.

יו"ר יש עתיד עובד קשה כדי להביא מצביעי ליכוד רך אל מפלגתו, בניסיון להעביר אליו מנדטים שיהוו בבחירות הבאות שובר שוויון בין הגושים. לשם כך לפיד התרחק מהשמאל כמו ממחלה קשה, קרץ לימין וניסה להתחנף לחרדים. כעת, כאשר נתניהו והליכוד הופכים אותו ל"מלשן שרץ למשטרה" כדי להפיל שלטון ימין – כלל לא בטוח שזה יועיל לו במעוזי הליכוד. על כן ביש עתיד טרחו להסביר ולהדגיש שלפיד לא פנה מיוזמתו למשטרה, אלא נקרא לתת עדות ועשה את המוטל עליו.

כך או כך, עם פרסום המלצות המשטרה בעניינו ביום שישי בערב, השיק נתניהו את מערכת הבחירות הבאות. על פי הערכות כעת, הבחירות תתקיימנה בתחילת שנת 2019. הערכות אלה מתבססות על כך שמרגע העברת ההמלצות ליועץ המשפטי לממשלה יעברו חודשים ארוכים מאוד עד אשר תתקבל החלטתו אם להעמיד את נתניהו לדין ואם כן באיזה עבירות.

 

מאמרים מומלצים

כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020
נתניהו לא כשיר לקבל על עצמו את מלאכת הרכבת הממשלה
עקיבא אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 5, 2020
כמו ב-1996, ברית המקופחים התייצבה מאחורי נתניהו
מזל מועלם | הבחירות בישראל | מרץ 4, 2020

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020