ישראל פולס

חקירת ביטן: מכה לליכוד הזחוח

p
המחבר
בקצרה
נטרולו של ח"כ ביטן הביא את ראש הממשלה לזנוח את חוק ההמלצות ולהתפנות לתחזוקה קואליציונית של שותפיו. למרות שהצליח להתגבר לאחרונה על מהמורות קואליציוניות לא פשוטות, נתניהו יודע שמעתה הקואליציה שלו יותר שברירית ופחות בטוחה בעצמה.

עד ליום ראשון השבוע [3 בדצמבר], דמותו הכוחנית והזחוחה של יו"ר הקואליציה ח"כ דוד ביטן הייתה ביטוי לעוצמתם ודורסנותם של הקואליציה והליכוד. ח"כ ביטן היה הגב הפוליטי של נתניהו בכנסת ובאולפני הטלוויזיה ומי שהעניק לו שקט וביטחון, כשפיקד ביד רמה על ענייני החקיקה לצורכי הישרדותו האישית של ראש הממשלה.

ביום ראשון מוקדם בבוקר, רגע לפני שביצע בשליחותו של נתניהו עוד משימה דורסנית בדמותו של "חוק ההמלצות" המושמץ, זומן ביטן לחקירת משטרה שנמשכה כ-14 שעות. רק כשעה לפני חצות הוא שוחרר לביתו. למרות שניסה לשדר עסקים כרגיל, ביטן יצא מחדר החקירות ברווז צולע – מסובך עד צוואר בחשדות כבדים של שחיתות. ביום רביעי צפוי ביטן להיחקר פעם נוספת, וככל שמתבהרת תמונת החקירות לא ברור כיצד יוכל להמשיך לכהן בתפקידו כיו"ר הקואליציה.

חקירתו של ח"כ ביטן מטלטלת את קואליציית נתניהו. לא רק משום מרכזיותו של האיש בתחזוקתה, אלא משום שהתרחשה בסמוך לניסיון להשלים את חקיקת חוק ההמלצות, הידוע גם בכינויו "חוק ביבי". חוק זה היה אמור לסדר לנתניהו שקט תעשייתי לקראת סיום חלק מחקירותיו, כיוון שחקיקתו הייתה מונעת מהמשטרה לפרסם המלצה עתידית להעמידו לדין. החוק השערורייתי הזה, שעבר בשבוע שעבר בקלות בקריאה ראשונה, זיכך ברגע אחד את אבדן הבושה של נתניהו והליכוד. חקיקתו עוררה תסיסה ציבורית ופוליטית, והובילה במוצאי שבת [2 בדצמבר] רבבות בני אדם להפגין נגדו בתל אביב.

עוד לפני כן, בתוך הליכוד, היה זה ח"כ בני בגין, בנו של ראש הממשלה הנערץ מנחם בגין המנוח, מי שהיה סמל ליושרה, שהתייצב באומץ נגד החוק. אף שהיה קול בודד בליכוד, טענותיו בגנות החקיקה הפרסונלית וההתקפות שספג מצד ביטן, אשר האשים אותו בסיוע לאופוזיציה וכינה אותו "כמעט הח"כ ה-25 של המחנה הציוני", העצימו את תחושת השימוש המופקר שעושה השלטון בכוחו הפוליטי.

נטרולו של ח"כ ביטן מהווה לא רק מכה מוראלית לליכוד ולנתניהו, אשר איבד את האיש שהיה אמור לנצח על השלמת החקיקה, אלא גם גרם להתרופפות הקואליציה. חברי כנסת בסיעת כולנו, למשל, הודיעו כי יצביעו נגד החוק בנוסחו המוצע. בתוך שעות התברר לנתניהו שאין לו רוב לאשר את החוק, והוא נסוג בו. הצעת חוק ההמלצות רוככה באופן שלא תחול על חקירותיו הנוכחיות של נתניהו, אך ספק רב אם החוק יעלה שוב.

נתניהו אינו מתרגש מתיאורי ההתקפלות שלו בתקשורת. מבחינתו כל מה שהתרחש מאז יום ראשון בבוקר הוא במסגרת מזעור נזקים. נתניהו עסוק כעת בייצוב הקואליציה שלו, מחשש שהדברים ייצאו מכלל שליטה והוא יתגלגל לבחירות. בשלב הראשון הוא כאמור נפרע מחוק ההמלצות, מתוך הנחה שבאופן הזה הוא יעקר את המחאה הציבורית שהתעוררה ויקנה לעצמו שקט.

מיד לאחר מכן נתניהו התפנה לתחזוקה קואליציונית של שותפיו. ביום שני [4 בדצמבר] הוא נועד ארוכות עם יו"ר כולנו ושר האוצר משה כחלון, שספג ביקורת קשה על כך שנתן ידו לחוק ההמלצות. כחלון ונתניהו מוצאים את עצמם בימים האחרונים, חרף הדם הרע ביניהם, תלויים זה בזה; שניהם אינם מעוניינים בבחירות עכשיו ולכן פועלים יחד להורדת הלהבות. השיחה הארוכה ביניהם עסקה, בין השאר, בקידום תקציב 2019 – כאיתות לכך שהקואליציה מתפקדת ושראשיה מעוניינים בהמשך קיומה.

בהמשך היום נתניהו אמנם קפץ ללשכתו של ח"כ ביטן בכנסת, כמחווה חברית ברגע קשה של יו"ר הקואליציה הנחקר, אך הוא כבר מבין שמעתה והלאה הסוס הדוהר ביטן יצטרך להקדיש את משאביו לקרב הישרדות אישי. המשמעות היא שנתניהו יאלץ לגייס כוחות אחרים לתחזוקת הקואליציה, ולא מן הנמנע שזו הסיבה לכך שנועד ארוכות גם עם שר התיירות יריב לוין, מי ששימש יו"ר קואליציה והיה בעבר הקרוב יד ימינו הפוליטי.

נתניהו מעוניין להחזיר מהר ככל שניתן את הקואליציה שלו לתפקוד, כשהוא יודע שהסערה הגדולה עוד לפניו: המשטרה צפויה להמליץ להגיש נגדו כתב אישום. נתניהו יודע שמהרגע שזה יקרה הוא ייכנס לסחרור ועמו כל המערכת הפוליטית.

בינתיים עוד ועוד פרשיות שחיתות נקשרות לבכירי הליכוד. לא רק נתניהו, ביטן ושר הרווחה חיים כץ מסובכים, אלא גם שגריר ישראל באו"ם ואיש הליכוד דני דנון, אשר פרקליט המדינה הורה על בדיקה בעניינו. על פי תחקיר "חדשות 2" ששודר בשבוע שעבר והוביל לבדיקה, דנון מימן מכספי ציבור פעילות פוליטית לטובתו.

נכון לעכשיו נתניהו מצליח להתגלגל ולשמור על יתרון לליכוד. סקר שפורסם ביום שני בערב ב"חדשות 2" על רקע חוק ההמלצות, חקירת ביטן והמחאה הציבורית, מנבא לליכוד 24 מנדטים – עדיין המפלגה הגדולה ביותר. יש עתיד בראשות יאיר לפיד מתייצבת בשבועות האחרונים כמפלגה השנייה בגודלה (22 מנדטים), ואחריה עם 18 מנדטים המחנה הציוני. נתניהו עדיין מוביל בפערים גדולים על לפיד וגבאי בציוני ההתאמה לראשות הממשלה.

נתניהו הצליח להתגבר לאחרונה על מהמורות קואליציוניות לא פשוטות, שהחלו במשבר עם החרדים סביב השבת והמשיכו בטלטלת חוק ההמלצות. למרות זאת השבוע הנוכחי הוא ציון דרך שלילי בתולדות ממשלתו הרביעית. מעתה הקואליציה שלו הרבה יותר שברירית ופחות בטוחה בעצמה.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון

מזל מועלם היא פרשנית באתר אל-מוניטור לנושאים פוליטיים, וחברתיים פנים ישראליים.

בין השנים 2011-2003 היא שימשה ככתבת הפוליטית של עיתון הארץ, ולאחר מכן הצטרפה למעריב, ככתבת הפוליטית הבכירה וכבעלת טור פוליטי שבועי. במקביל מזל מועלם מגישה תוכנית טלוויזיה שבועית בנושאים חברתיים בערוץ הכנסת.

מזל מועלם היא ילידת מגדל העמק, והחלה את הקריירה העיתונאית שלה במהלך שירותה הצבאי ככתבת במחנה.
היא בעלת תואר שני בלימודי בטחון (במסגרת החוג למדעי המדינה) מאוניברסיטת תל אביב.

אל תחמיצו
אף סיפור
הירשםו לניוזלטר שלנו
x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept