ישראל פולס

התקיפה הישראלית והפרגמטיות הרוסית

p
המחבר
בקצרה
אחרי שישראל שרטטה קו אדום בוהק בחצרו של אסד והבהירה כי לא תתעלם מניסיונות פגיעה במטוסיה, כל מה שנשאר זה להסביר לרוסים את הסיטואציה. גורם ישראלי: "הרוסים מתרשמים מהעקביות שלנו ומבינים את מכלול השיקולים שלנו".

שר ההגנה הרוסי סרגיי שויגו לא יכול היה לחלום על עיתוי יותר מדויק לביקורו בישראל: שעות ספורות אחרי תקרית חמורה במיוחד שאירעה מעל שמי סוריה, בין חיל האוויר הישראלי למערך הנ"מ הסורי [16 באוקטובר] - תקרית שהביאה את הרמטכ"ל האיראני יומיים אחר כך לאיים כי ישראל לא יכולה לתקוף בסוריה מתי שהיא רוצה.

לא הייתה דרך לתכנן את הביקור הזה של הגנרל שויגו בצורה אופטימלית יותר. ממש כשעיני המזרח התיכון כולו נישאות לעבר המרחב האווירי שבין דמשק לביירות, בו מצטופפים ישראלים, רוסים, סורים, אמריקאים, לבנונים וחילות אוויר רבים נוספים. רגע אחרי תקרית שאיימה להצית את האזור כולו, בעוד הרוסים עצמם נטועים בעיבורו. "הקו החם" בין צה"ל וחיל האוויר לצבא הרוסי וחיל המשלוח שלו בסוריה אמור לרתוח ביממה כזו והנה, שר ההגנה הרוסי בכבודו ובעצמו מגיע לירושלים ותל אביב בזמן אמיתי, ונפגש עם שר הביטחון אביגדור ליברמן ולמחרת גם עם ראש הממשלה בנימין נתניהו (בנוכחות ליברמן), תוך שהוא לא מדלג על ביקור ב"יד ושם".

התקרית המדוברת אירעה ביום שני בבוקר. מטוסי חיל האוויר הישראלי ביצעו גיחת צילום מעל לבנון, כשסוללת אס-איי 5 של כוחות הנ"מ של אסד זיהתה אותם, ננעלה עליהם ושיגרה לעברם טיל. המטוסים הישראליים לא היו תחת איום משמעותי והטיל הסורי לא סיכן אותם. יחד עם זאת, התגמול הישראלי היה מהיר: על פי החלטה מוקדמת, שהתקבלה בפעם הקודמת בה שיגרה סוריה טיל נ"מ לעבר מטוסי חיל האוויר, המריאה רביעיית מטוסים ישראלים מבסיס חיל האוויר לגיחת הפצצה ושיגרה ארבע פצצות מדויקות לעבר הסוללה הסורית. הפגיעות היו ישירות, קרון המכ"ם וכני השיגור הושמדו והסוללה יצאה מכלל פעולה.

שר הביטחון ליברמן הבטיח לפני חודשים [מארס 2017], שבפעם הבאה שהסורים יירו לעבר מטוסי חיל האוויר, ישראל תגיב. ההבטחה הזו קוימה ביום שני לפני הצהריים. עד אחר הצהריים כבר נרשמה תגובה רשמית של צבא סוריה: "לתקיפה הישראלית יהיו השלכות חמורות", אמרו הסורים. ואז הגיע שויגו.

בעוד השר הרוסי פוגש את עמיתו הישראלי בקריה בתל אביב, נפוצו בישראל ידיעות לפיהן "הרוסים מאשרים לסורים בשתיקה לשגר טילי נ"מ לעבר חיל האוויר הישראלי". לפחות את הפרסום הזה, דוחים בישראל דחיה מוחלטת. "לא היה, לא נברא", אמר לאל-מוניטור גורם בסביבתו של שר הביטחון ליברמן, "הרוסים לא מעורבים בהחלטות הללו שלפעמים, יש להניח, מתקבלות בארמון הנשיאות בדמשק, ולפעמים הן בכלל החלטות מבצעיות שמתקבלות בדרג נמוך בשטח".

בישראל עדיין לא יודעים אם אסד עצמו היה זה שאישר לסוללה הסורית לשגר טיל לעבר המטוס הישראלי. אם כן, מדובר במאמץ סורי להגדיר מחדש את כללי המשחק במרחב האווירי ולנסות לשרטט קווים אדומים לפעילות חיל אוויר הישראלי. בישראל, כמובן, דוחים את ההגדרות והקווים הללו דחיה מוחלטת. התקיפה הישראלית והשמדת הסוללה נתפסות אף הן כקו אדום בוהק שישראל שרטטה בחצרו של אסד. הסוללה הייתה ממוקמת כ-50 ק"מ מזרחית לדמשק וישראל בעצם הדגימה את הצהרתה הקודמת כי כל מי שיירה על מטוסיה יושמד. "מי שיפגע בנו", אמר ראש הממשלה נתניהו לאחר התקיפה, "אנחנו נפגע בו".

ההערכה הסבירה יותר בישראל היא כי הסוללה הסורית זיהתה את המטוסים הישראלים והטיל שוגר בהחלטה של דרג נמוך. "הם עדיין חיים תחת הרושם של הפצצת המפעל לשיפור דיוק הטילים ליד דמשק לפני מספר שבועות שיוחסה לישראל", אמר גורם ישראלי בכיר לאל-מוניטור, "ייתכן שחשבו שמדובר בפעילות התקפית נגדם ושיגרו טיל".

כך או אחרת, בישראל רואים באירוע האחרון הגדרה מחודשת של כללי המשחק החדשים: מעתה והלאה, ישראל לא תתעלם מניסיונות פגיעה במטוסיה.

כל מה שנשאר זה להסביר לרוסים את הסיטואציה. ככל הידוע, ישראל עדכנה את הפיקוד הרוסי בסוריה על תקיפת הסוללה הסורית בזמן אמיתי, מיד עם ביצועה או זמן קצר מאוד אחריה. הנושא עלה, בהרחבה, בשיחותיו של שר ההגנה שויגו בישראל. הרוסים ביקשו הבהרות, וקיבלו.

"כשמדברים איתם בהגיון וכשמסבירים להם את ההנמקות והשיקולים, הם מבינים ומגלים פרגמטיות", אמר לאל-מוניטור גורם ישראלי בכיר ביותר, "הם יודעים שגיחות הצילום שלנו מעל לבנון נעשות לצורך הגנה עצמית ואיסוף מודיעין על ארסנל הרקטות וטילים שנצבר שם מולנו, והסברנו להם שאין לנו כוונה לסבול תקיפות נגד מטוסינו".

על פי הישראלים, הרוסים פועלים במרחב מתוך שיקולים קרים וללא רגשות מיותרים. לדברי גורם ישראלי בשיחה עם אל-מוניטור, "הם מתרשמים מהעקביות שלנו ומבינים את מכלול השיקולים שלנו".

במהלך השיחות עם שויגו עלה, בהרחבה, גם נושא ההשפעה האיראנית הגוברת בסוריה. "לא נקבל נוכחות איראנית על גבולותינו, זה קאזוס בלי וקו אדום ברור", אמר ליברמן ואמר אחריו גם נתניהו לגנרל הרוסי. על פי פרסום למחרת המפגשים הללו בעיתון אל-שארק אל-אווסאט, הרוסים הסכימו להגביל את הנוכחות האיראנית 15 ק"מ מהגבול הישראלי ברמת הגולן. הישראלים דורשים 40 ק"מ לפחות. לפרסומים האלה אין אישור רשמי, אבל אין ספק שהצדדים דנים בסוגיה הזו בפירוט רב. ביום רביעי בצהריים [18 באוקטובר] דווח הקרמלין, בהמשך לאיומיו של רמטכ"ל איראן, כי נתניהו התקשר לפוטין וכי שיחתם עסקה באיראן וסוריה.

"לא תהיה נוכחות איראנית על הגדר שלנו, לא ברמת הגולן ולא בלבנון", אמר לאל-מוניטור גורם ישראלי בכיר, "או שזה יושג בהסכם, או שזה יובהר בכוח. אנחנו מצדנו מבהירים לכל הצדדים שלא נתפשר בסוגיה הזו".

כדי להשלים את הסבב, אמור שר הביטחון ליברמן להמריא בליל רביעי [18 באוקטובר] לוושינגטון, שם יפגוש את עמיתו ג'יימס מאטיס וגורמי ממשל בכירים נוספים. ליברמן ינסה לעגן את המדיניות הישראלית שהוגדרה כאן פעם נוספת, ולעודד את הממשל במדיניותו החדשה נגד איראן ונגד הסכם הגרעין, כפי שהשתקפה בנאומו של הנשיא טראמפ מסוף השבוע שעבר. חבית אבק השריפה המזרח תיכונית נזקקת לתחזוקה שוטפת וזהירה סביב השעון על מנת שלא תתלקח. בינתיים, לפחות מהזווית הישראלית, זה מצליח.

בן כספית משמש כפרשן של האתר אל-מוניטור, ישראל פולס. הוא עיתונאי בכיר ופרשן פוליטי ומדיני של מספר עיתונים ישראלים, מגיש תוכניות רדיו וטלוויזיה קבועות בנושאים
הקשורים לפוליטיקה ישראלית.

x

Cookies help us deliver our services. By using them you accept our use of cookies. Learn more... X