ישראל פולס

פרשת הצוללות: מה ידע נתניהו?

p
המחבר
בקצרה
גם אם נתניהו יצליח להישאר ללא מעורבות פלילית בפרשת הצוללות, אין ספק שנגרם לו נזק תדמיתי כבד. מי יאמין שראש הממשלה מקדם עסקאות במיליארדים בניגוד לדעת מערכת הביטחון, כשהוא אינו יודע שאיש סודו ובן דודו מתווך ומייצג בהן.

האלוף במילואים אליעזר מרום (צ'ייני), מפקד חיל הים לשעבר, אחד הקצינים הנועזים ביותר בהיסטוריה של צה"ל, זכה השבוע לכבוד מפוקפק: צ'ייני הוא האלוף הראשון שזוכה להיחקר באזהרה על ידי המשטרה בחשד לחשדות חמורים, ביניהם שוחד, ולהישלח למעצר בית. יממה לפני חקירתו של הגנרל, שפיקד על חיל הים הישראלי בין השנים 2011-2007, עצרה המשטרה את האדם הכי קרוב לראש הממשלה נתניהו, עו"ד דוד שמרון (ששוחרר לאחר חקירה למעצר בית), וכן את מי שנתניהו מינה לפני כמה שנים לתפקיד ראש המטה לביטחון לאומי, תא"ל אבריאל בר יוסף, וגם את איש העסקים מיקי גנור, המתווך בעסקאות רכש הצוללות וספינות השטח מתאגיד "תיסנקרופ" הגרמני.

גל המעצרים הללו, שטלטל את ישראל בימים שלישי ורביעי השבוע [11-10 ביולי], הוציא את "פרשת הצוללות" שנחשפה כאן באל-מוניטור לפני חודשים ארוכים אל האור, לאחר תקופה ארוכה של חקירה סמויה. המעצרים בישראל הגיעו שבוע לאחר החלטה של המועצה לביטחון לאומי בגרמניה לאשרר את עסקאות הרכש הימי בין "תיסנקרופ" לישראל, לאחר שהגרמנים השתכנעו כי "בצד הגרמני" של העסקאות הללו לא הייתה שחיתות. מהלכיה של משטרת ישראל טפחו על פניהם של הגרמנים והעסקאות המדוברות, בשווי של כעשרה מיליארד דולר, נמצאות כעת תחת סימן שאלה כבד.

בהודעה שפרסמה הפרקליטות בישראל לפני כמה חודשים [פברואר 2017] נאמר כי ראש הממשלה בנימין נתניהו אינו חשוד בפרשה הזו, אך כעת ברור כי בשלב כזה או אחר ייאלץ נתניהו להיחקר אף הוא, כדי לגבות את גרסתו באשר למסכת האירועים והחשדות הנחשפים כעת, שגורמים לאישים כמו שר הביטחון לשעבר משה (בוגי) יעלון וח"כ אראל מרגלית (המחנה הציוני) להגדיר את הפרשה כפרשת השחיתות הגדולה ביותר מאז קום המדינה. יעלון הגדיל לעשות ואמר ביום שלישי, בראיון לרשת CNN, כי הוא משוכנע שבסופו של דבר יוגש בפרשה גם כתב אישום נגד נתניהו עצמו.

השאלה הנשאלת היא, האם נתניהו ידע על מעורבותו של איש סודו האינטימי, עו"ד שמרון, בתיווך וקידום העסקאות שנרקמו בין תאגיד המספנות הגרמני למערכת הביטחון הישראלית? אם אכן ידע, מדובר בניגוד עניינים חריף, וזה עוד לפני שתיבדק האפשרות שהובטח לראש הממשלה גם תגמול כלכלי. ניגוד העניינים נובע מכך שנתניהו קידם עסקאות ענק עם המספנה הגרמנית בניגוד לדעת חיל הים הישראלי ומערכת הביטחון, כששאף לרכוש 3 צוללות "דולפין" חדשות וכשפעל לביטולו של מכרז בינלאומי לאספקת ארבע ספינות משמר שמיועדות להגן על אסדות הגז הישראליות בים התיכון.

בכל הזמן הזה, פעל מקורבו של נתניהו, עו"ד שמרון, בשליחותו של איש העסקים מיקי גנור, שהוא נציג המספנה הגרמנית בישראל. וכדי לסבך את הפרשה עוד יותר, מתברר כי מי שהדיח את המתווך הקודם בין המספנה לישראל, שייקה ברקת, היה מפקד חיל הים באותה תקופה, האלוף מרום. אחרי שברקת הורחק, הגיע גנור, ללא כל ניסיון קודם בתיווך עסקאות כלי שיט, כשמאחוריו עורך הדין הקרוב ביותר לראש הממשלה. במקביל, חל גידול עצום בנפח העסקאות המתוכננות בין המספנות לישראל, וגם באחוזי העמלה שדרש המתווך.

כל החשדות הללו נחקרים כעת במשטרה. עו"ד שמרון נחקר יום שלישי ברציפות, במצטבר קרוב ל-30 שעות. לאל-מוניטור נודע כי המשטרה הפעילה מערך האזנות סתר מסועף על חלק גדול מהחשודים בחודשים האחרונים ואספה מידע רב, גם בבנקים שונים. זוהו סכומי כסף נכבדים שהועברו מחשבונו של מפקד חיל הים לשעבר לחשבונות בחו"ל ונאספו ראיות נוספות. למרות שנתניהו טרם נחקר והגרסה הרשמית היא שאין הוא חשוד, אין לאיש במערכת הפוליטית בישראל ספק כי הלהבות מתחילות להתקרב לשולי גלימתו של ראש הממשלה.

הפרשה עלולה לשגר גלי הדף בחזיתות נוספות: העובדה כי כעת מוטל ספק בטוהר הליך עסקאות הנשק שמבצעת ישראל, יכולה לגרום נזק בחזיתות רבות, כולל מערכת היחסים בין הממסד הביטחוני הישראלי לאמריקאי. ישראל היא לקוח גדול של שוק הנשק האמריקאי. למרבה המזל, על פי החוק האמריקאי כמעט שלא ניתן לשלם עמלות לסוכנים ומתווכים למיניהם בכספי הסיוע האמריקאי ובכלל, אולם אין בעיה מיוחדת לעקוף את הוראות הדין הללו ולמצוא מסלולים אלטרנטיביים. הדבר האחרון שתעשיית הנשק הישראלית (בעניין ייצוא) או מערכת הביטחון הישראלית (באשר לייבוא) צריכות עכשיו, זו אלומת אור בוהק של חקירות משטרתיות על התהליכים הרגישים הללו.

באשר לנתניהו: גם אם יצליח להשאיר את עצמו מחוץ למעורבות פלילית בפרשה הזו, אין ספק שראש הממשלה סופג כאן נזק תדמיתי כבד. קשה למצוא ישראלים שיאמינו שראש ממשלה מקדם עסקאות במיליארדים בעוד איש סודו ובן דודו (שמרון ונתניהו גם קרובי משפחה) מתווך ומייצג את אחד הצדדים – והוא אינו יודע על כך.

האירוע מנחית מכה חזקה נוספת על ציפוי הפלדה והטפלון העבה המגן על נתניהו בשמונה השנים האחרונות כראש ממשלה יחיד, שאין בלתו. במקביל, מתקדמות שאר החקירות נגד נתניהו בפרשת 1000 (המתנות) ופרשת 2000 (המשא ומתן שניהל עם המו"ל ארנון מוזס), וכעת מתפתחת גם חקירה גדולה נוספת בענייניה של חברת התקשורת "בזק", במסגרתה נעצר לחקירה מקורב נוסף של נתניהו, מנכ"ל משרד התקשורת שלמה (מומו) פילבר.

יש במכות הללו, הניחתות על נתניהו בתדירות הולכת וגוברת בשנה האחרונה, פוטנציאל לפגיעה ממשית במערכת החיסונית של ראש הממשלה החזק ביותר שראתה ישראל בעשורים האחרונים. ההערכה המעודכנת כעת במערכת הפוליטית בישראל היא כי הבחירות לא יתקיימו במועדן, אלא מתישהו בתחילת השנה הבאה.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: israeli defense ministry, police investigation, investigation, submarine, corruption, scandal, benjamin netanyahu

בן כספית משמש כפרשן של האתר אל-מוניטור, ישראל פולס. הוא עיתונאי בכיר ופרשן פוליטי ומדיני של מספר עיתונים ישראלים, מגיש תוכניות רדיו וטלוויזיה קבועות בנושאים
הקשורים לפוליטיקה ישראלית.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept