משבר קטאר והרווח הישראלי

בישראל מעריכים שבביקורו בסעודיה השיק טראמפ את הברית הסונית הפרגמטית הגדולה, שהובילה למשבר קטאר. מבחינה ישראלית זהו תרחיש חלומות: מזרח תיכון בו הטרוריסטים שמנסים לפגוע בישראל מתקשים למצוא מקום מקלט.

al-monitor .

יונ 7, 2017

כשגורמים ישראלים ביטחוניים בכירים מחפשים את ה"טריגר" שגרם לציר המדינות הסוניות להסתער בבת אחת ובמפתיע על קטאר, הם מתעלמים מהידיעות האחרונות [7 ביוני] על האקרים רוסיים ששתלו לכאורה ידיעות כוזבות בסוכנות הידיעות הקטארית. הם מביטים לעבר משולש הגבולות שבין סוריה, עיראק וירדן. "תשים לב", אמר השבוע גורם ביטחוני ישראלי בכיר לאל-מוניטור, "שארצות הברית תקפה השבוע שיירה של כוחות של אסד באזור הרגיש הזה. זה קרה ממש במקביל לאירוע במפרץ בו ניתקו המדינות הסוניות את יחסיהן עם קטאר. זו תקיפה אמריקאית שנייה בשבועיים באותו אזור. זה מהלך דרמטי בהרבה מכפי שנראה כלפי חוץ והוא עובר מתחת לרדאר. הוא מסמל את שינוי המדיניות האמריקאית במזרח התיכון במלוא עוצמתו".

הגורם הוסיף כי האמריקאים עשו את זה "על הראש" של הרוסים והבהירו כי אין להם כוונה להניח לציר השיעי להשתלט על משולש הגבולות החיוני. ארה"ב, עושה רושם, מתכוונת לחסום את השאיפה לייצר רצף שיעי מהמפרץ ועד הים התיכון, גם בכוח. יציבותה של ירדן, האינטרסים הישראלים ומעל לכל זה, החשש הגדול של הסעודים מאיראן, כל אלה הפכו לאבני יסוד של מדיניות החוץ האמריקאית.

המודיעין הישראלי עוד לא פענח לגמרי את מה שקרה מאחורי הקלעים: מי תכנן, מי תיאם, מי הנהיג ואיך בוצעה המתקפה המשולבת נגד קטאר, שהפתיעה את המזרח התיכון והעולם כולו. ההערכה כרגע היא כי האירוע בחודש שעבר בו הופיע נשיא ארה"ב דונלד טראמפ בפני מנהיגי מדינות ערב בריאד שבסעודיה [20 במאי], היה בעצם קו פרשת המים. כפי שניסח את זה גורם ישראלי בכיר הנחשף לדיוני הקבינט המדיני-ביטחוני בשיחה עם אל-מוניטור: "ריקוד החרבות שראינו שם לא היה מקרי. טראמפ בעצם השיק את כינונה של הברית הסונית הפרגמטית הגדולה, התייצב במלוא משקלו מול איראן והבהיר לסעודים ולבעלי בריתם שתקופת אובמה נגמרה. אפשר לצאת מהבונקר, אפשר להוציא את הראש החוצה והגיע הזמן לעשות סדר בחצר האחורית".

בניגוד לאובמה, אומרים בישראל, ששיתף פעולה עם איראן והפך את השיעים במזרח התיכון מנטל לנכס, טראמפ שינה כיוון. "הוא בעצם אימץ", אומר שר ישראלי בכיר לאל-מוניטור, "את גישת נתניהו הרואה באיראן את ראש הנחש ומקור הטרור האזורי".

כשהסעודים, המצרים, הירדנים ומדינות נוספות הבינו שזה אמיתי, הן קיבלו ביטחון והחליטו לצאת לפעולה. "יש חשבון דמים ארוך בין קטאר לחברותיה הסוניות", אומר גורם ישראלי בכיר לאל-מוניטור, "אסור לשכוח שהמצרים רואים באל-ג'זירה את אחד הגורמים הישירים למהפכה שהפילה את מובארק והעלתה לשלטון את האחים המוסלמים. הרומן בין קטאר לאחים המוסלמים עלה על העצבים של כולם והחל לסכן באופן ממשי את המשטרים. הם פשוט החליטו לשים לזה קץ".

מירושלים, כמעט בלתי נתפס לשמוע את הסעודים דורשים מהקטארים באופן פומבי להפסיק את שיתוף הפעולה והסיוע שהם מחישים לחמאס. "כאילו הברית הישראלית-סעודית פורצת פתאום מהמחשכים לחלון הראווה העולמי", אמר שר ישראלי לאל-מוניטור, "אבל כשמנתחים את האמירה הזו מבינים עד מהרה שלא מדובר כאן באינטרס ישראלי, אלא באותה מלחמה עתיקה בין הסונים לשיעים".

בישראל מסבירים כי חמאס נמצאת במחנה הלא-נכון מבחינת הסעודים והמצרים. מחנה האחים המוסלמים, בו נמצאת גם טורקיה ובו אפשר לזהות גם ארגוני טרור סונים רבים.

קטאר שיחקה בשנים האחרונות משחק כפול: מצד אחד ישבה עם אחיותיה במפרץ, תיאמה עמדות וקיימה קשרים מסועפים (כולל קשרי מודיעין). באותו הזמן, המשיכה לממן את האחים המוסלמים סביב העולם, להחזיק את חמאס בעזה עם הראש מעל המים, להפיץ הסתה וללבות יצרים ברחבי המזרח התיכון באמצעות אל-ג'זירה ולרקוד בהתלהבות על כל החתונות. ובכן, לא עוד. הסעודים והמצרים מאסו בסיטואציה הזו והכריזו מלחמה. קטאר, על פי מקורות מידע מזרח תיכוניים, תוצב בפני ברירה פשוטה: תבחרי לך מחנה. או לנו, או לצרינו. הריקוד על כל החתונות נגמר.

בעיניים ישראליות, בסך הכל מדובר בהתפתחות חיובית ומעודדת. שר הביטחון אביגדור ליברמן, בתשובה לשאלות בכנסת, אמר השבוע [6 ביוני] כי "מדינות ערב שניתקו את היחסים הדיפלומטיים עם קטאר לא עשו זאת בגלל ישראל ולא בגלל הסוגיה הפלסטינית, אלא בגלל החשש שלהם מטרור אסלאמי קיצוני. אין ספק שזה פותח הרבה מאוד אפשרויות לשיתוף פעולה במאבק בטרור. ראינו את נשיא ארה"ב מבקר בערב הסעודית ומדבר בראש ובראשונה על קואליציה נגד טרור. מדינת ישראל יותר מפתוחה לשיתוף פעולה. הכדור כרגע בצד השני".

בישראל אכן מביטים בתקווה במתרחש. מאז גורש מטורקיה, מצא סלאח אל-ערורי, בכיר חמאס שגורש מישראל לפני כשבע שנים ומכווין פעולות טרור בשטחים ממקום גלותו, מקלט בקטאר. עכשיו, על פי מספר דיווחים, גורש אל-ערורי גם מקטאר. זהו תרחיש החלומות הישראלי: מזרח תיכון בו הטרוריסטים שמנסים לפגוע בישראל מתקשים למצוא מקום מקלט או בסיס אם ממנו ישלחו את המפגעים.

עכשיו, כשקווי המתאר של המזרח התיכון הופכים ברורים יותר ויותר, המחנות מתגבשים בפינות המנוגדות של הזירה והשחקנים צריכים לבחור בעד או נגד מי הם, ישראל יוצאת אחת המרוויחות הגדולות של המצב החדש. יכולותיה המודיעיניות, הטכנולוגיות והצבאיות אמורות לספק לשותפותיה הסמויות באזור תגמול הולם. הברית האזורית חיה וקיימת, אך עדיין במחשכים.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • מאמרים בארכיון
  • The Week in Review
  • אירועים מיוחדים
  • הזמנות רק בהזמנה

מאמרים מומלצים

הסדרה בעזה – בין סיסמה ריקה לאחיזת עיניים
עקיבא אלדר | הסכסוך הישראלי-פלסטיני | פבר 25, 2020
האנטי-נורמליזציה בגדה צוברת תאוצה: מה יעשו ארגוני השמאל?
קסניה סבטלובה | הסכסוך הישראלי-פלסטיני | פבר 20, 2020
שקט, בוחרים: מדינת פלסטין חייבת להתאזר בסבלנות
עקיבא אלדר | הסכסוך הישראלי-פלסטיני | פבר 20, 2020
האם ישראל והרשות הפלסטינית בדרך למדינה אחת?
קסניה סבטלובה | הסכסוך הישראלי-פלסטיני | פבר 18, 2020
התרגיל שמביך את כחול לבן: כך נשתל סעיף נפיץ מתוכנית ליברמן בדיל המאה
בן כספית | | פבר 14, 2020

Featured Video

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020