ישראל פולס

ג'ון קרי מחכה להרצוג?

p
המחבר
בקצרה
פגישה כעת בין אבו מאזן לנתניהו עלולה להסתיים, לדעת האמריקאים, ב"פיצוץ גרעיני". הם מעדיפים, כנראה, שינוי פוליטי בישראל לפני חידוש המשא ומתן המדיני – למשל כניסה של יצחק הרצוג והמחנה הציוני לממשלה.

יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן אמר לאחרונה [21 בספטמבר], לאחר מפגש עם ארבעה שגרירים ישראלים לשעבר שקיים בפאריס, כי הוא מוכן לפגוש את ראש הממשלה בנימין נתניהו אך "גורם שלישי" מונע פגישה כזו בשלב הנוכחי. הגורם השלישי אליו התכוון המנהיג הפלסטיני הם האמריקאים, וליתר דיוק שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי, שיפגוש את ראש הממשלה נתניהו בעצמו ביום שישי הקרוב [1 באוקטובר] בניו יורק.

האמריקאים טוענים שאמירתו של אבו מאזן "אינה מדויקת", אבל גורמים פלסטינים וישראלים בכירים מאשרים כי האמריקאים לא התלהבו מפגישה בין אבו מאזן לנתניהו שיכולה רק להביא לפיצוץ ולהחריף את המצב. למודי ניסיון וצרובי אכזבות, מעדיפים האמריקאים להכין מפגש כזה מבעוד מועד, לתאם ציפיות, לכייל עמדות וללכת "על בטוח".

האמריקאים חוששים מאוד בחודשים האחרונים לאבד את אבו מאזן. מעמדו של הראיס הפלסטיני בציבור שלו הולך ונחלש; ההפגנות נגדו הופכות אלימות; מחנות הפליטים בגדה נמצאים בשלב מתקדם של מרד שקט, שמתפרץ מדי פעם ומגיע עד כדי חילופי אש עם מנגנוני הביטחון. הדבר האחרון שג'ון קרי רוצה זה פרישה או הדחה של אבו מאזן וגלישת הגדה המערבית לכאוס שלטוני-ביטחוני. יש לו מספיק מכל אלה.

מאחורי הקלעים, ניטשת דרמה של ממש, שמתחברת ומשיקה לגזרות שונות. ג'ון קרי פגש לאחרונה [18 בספטמבר] גם את יו"ר האופוזיציה בישראל, מנהיג "המחנה הציוני" ח"כ יצחק (בוז'י) הרצוג. הצדדים מכחישים שדיברו גם על המצב הפוליטי, אבל קרוב לוודאי שלא דילגו עליו.

הרצוג מנהל מגעים מתקדמים לכניסה לממשלתו של נתניהו. הוא קיבל מנתניהו הצעה קוסמת במסגרתה סיעתו תקבל את תיקי החוץ, הביטחון והמשפטים. הרצוג רוצה להיכנס לממשלת נתניהו ויודע שתפקיד שר הביטחון (נתניהו הציע לו את התפקיד רק במחצית הקדנציה, קרי בעוד כשנה וחצי) יכול לאושש את תדמיתו החלשה ולספק לו את ה"דבר מה הנוסף" הנדרש כדי להיות ראש ממשלה בישראל. לצורך זה, חייב הרצוג לשכנע את ועידת המפלגה להאריך את כהונתו כיו"ר עד סוף 2017. זה התנאי של נתניהו לעסקה שהציע להרצוג. נתניהו לא מוכן לוותר על כל הנכסים האסטרטגיים כדי שהרצוג יודח בעוד כמה חודשים ויוחלף ביו"ר אחר, שיוציא את המחנה הציוני מהממשלה וישאיר את נתניהו קירח מכאן ומכאן.

ג'ון קרי לא ויתר עדיין על חלום המשא ומתן המדיני בין הישראלים לפלסטינים. הוא מפוכח יותר עכשיו ומבין שלא יהיה הסדר קבע בין הצדדים בקדנציה שלו. השאלה היא, מה כן יהיה.

קרי, כמו גם "צוות השלום" שהקים (ומאז התפרק), מחויב למשימה הזו ולא מעוניין להשאיר עיי חורבות. יכול מאוד להיות שהוא מעדיף שהמשא ומתן יחודש רק לאחר שהרצוג ייכנס לממשלת נתניהו וימרכז אותה. הממשלה הנוכחית של נתניהו לא מסוגלת לנהל משא ומתן ולא תחזיק מעמד ברבע השעה הראשונה שלו. כניסתם של 24 חברי כנסת חדשים מהמרכז-שמאל תהפוך אותה לממשלה אחרת לגמרי. אני מניח שקרי מעודכן בדבר המגעים החשאיים בין הרצוג לנתניהו ומחזיק להם אצבעות.

אבל יש עוד עניין, והוא מהותי יותר: אל-מוניטור חשף לפני כמה שבועות [2 בספטמבר] את העובדה שהנשיא ברק אובמה הגיש לאבו מאזן טיוטת הצעה להסכם מסגרת עם ישראל, בפגישתם ב-17 במארס 2014. ההצעה הזו הייתה מבוססת על טיוטת הסכם מסגרת שהוסכמה בין הישראלים לאמריקאים, בסיכומו של משא ומתן אינטנסיבי שקיימו קרי וצוותו עם נתניהו והצוות שלו באמצעות מערכות וידאו קונפרנס משוכללות לאורך שבועות ארוכים. השיחות התקיימו כמעט מדי יום וארכו שעות ארוכות. בסיומן, הוסכם על הנייר הנפיץ, בו הסכים נתניהו להקמת מנגנון לשיקום הפליטים הפלסטינים וכן הסכים לקלוט מספר מצומצם של פליטים (על פי שיקול דעתה של ישראל), וכן הסכים לעיקרון של קווי 67' כבסיס טריטוריאלי (פלוס חילופי שטחים).

מה שנתניהו לא הסכים לו זה להתפשר בסוגיית ירושלים. האמריקאים "שיפצו" את הטיוטה הזו, הכניסו סעיף נפיץ במיוחד ("ירושלים כבירה של שתי מדינות") והגישו אותה לאבו מאזן.

המנהיג הפלסטיני, כהרגלו, לא חזר עם תשובה לאובמה עד רגע זה. קרי כנראה חושש שבמפגש פוטנציאלי בין אבו מאזן לנתניהו תעלה הטיוטה הזו לדיון (על ידי אבו מאזן) ותביא לפיצוץ גרעיני, מכיוון שנתניהו לא ישרוד פוליטית יום אחד בעקבותיה. האמריקאים יידעו את הישראלים על השיפוצים בטיוטה, והישראלים הגיבו במשיכת כתף. יועצו של נתניהו, עו"ד יצחק מלכו, אמר לאמריקאים ש"אתם יכולים להכניס לשם מה שאתם רוצים, הפלסטינים בכל מקרה יגידו לכם לא".

מולכו כמעט דייק. אבו מאזן הוא לא מנהיג שאומר לא, הוא מנהיג שפשוט לא עונה. כך לא ענה לאולמרט ב-2009, וכך לא ענה לאובמה ב-2014. במצב הדברים הנוכחי, קרי מעדיף שינוי פוליטי בישראל לפני חידוש משא ומתן, ואם לא יבוא שינוי כזה, צריך יהיה להכין את חידוש המשא ומתן בקפדנות גדולה מזו שהוכן הסבב הקודם.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: two-state solution, mahmoud abbas, john kerry, israeli-palestinian negotiations, israeli-palestinian conflict, isaac herzog, benjamin netanyahu, barack obama

בן כספית משמש כפרשן של האתר אל-מוניטור, ישראל פולס. הוא עיתונאי בכיר ופרשן פוליטי ומדיני של מספר עיתונים ישראלים, מגיש תוכניות רדיו וטלוויזיה קבועות בנושאים
הקשורים לפוליטיקה ישראלית.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept