החפירות הארכיאולוגיות בעיראק נמשכות חרף התוהו ובוהו הביטחוני

למרות המצב הביטחוני הרעוע בעיראק, נמשכות בשורה של אתרים במדינה חפירות ארכיאולוגיות המיועדות לחשוף את השרידים ההיסטוריים הטמונים בהם. שרידי העיר העתיקה אוּר הם רק אחד מציוני הדרך ההיסטוריים שעדיין לא נחשפו במלואם.

al-monitor .

נושאים מכוסים

ur, unesco, tourism, iraq, history, babil, archaeology, antiquities

אוג 3, 2015

נסארייה, עיראק – בראשית חודש פברואר האחרון, חשפה משלחת בריטית שיצאה לחפירות ארכיאולוגיות בעיר העתיקה אוּר את שרידיו של מרכז סחר גדול, הראשון בעולם, שהוקם עוד בתקופה הבבלית הקדומה (1595-2006 לפנה"ס). האתר ההיסטורי אוּר הוא העיר השוּמֶ‏רית אור, המוזכרת בתנ"ך [בשם אור כַּשְׂדִּים]. האתר נמצא במחוז ד'י קאר, [שבירתו היא העיר נסארייה,] 375 ק"מ מדרום לבגדאד.

מרכז הסחר שהתגלה באתר מעיד על החשיבות העצומה של שרידי העיר העתיקה אור, שעדיין לא נחשפו במלואם. למרות המצב הביטחוני הרעוע בעיראק, החפירות הארכיאולוגיות במקום נמשכו בשנים האחרונות בקצב מואץ, במטרה לחשוף את השרידים ההיסטוריים שעדיין טמונים באתר.

בתחילת מארס 2013, חשפה משלחת ארכיאולוגית בריטית שניהלה חפירות באתר את שרידיו של מקדש מונומנטלי עתיק, וזאת, בעזרת צילומי לווין.

בשל החשיבות ההיסטורית של שרידי העיר העתיקה אוּר, יצרנו קשר עם העיתונאי עלא אל-חולי, המתגורר בקרבת האתר ההיסטורי, ואשר ליווה בעבר משלחות חקר ותיירים זרים בביקוריהם באתר. הוא התנדב להצטרף לכתבי אל-מוניטור בסיור שטח בשרידי הזיגוראת, המקדש המפורסם ששימש כמקום פולחן לננה, אל הירח.

מרכז העיר נסארייה מרוחק 16 ק"מ בלבד מהאזור המדברי של נסארייה. כאשר קווי המתאר של האתר הארכיאולוגי נגלו לנגד עינינו ממרחק, הצביע אל-חולי לעבר תריסרי תלים, קטנים וגדולים, שעדיין לא נחקרו. הוא הפנה את תשומת לבנו גם לבורות שנחפרו, לדבריו, על ידי גנבים, שבזזו מאות פריטים היסטוריים. "זה קרה בעיקר במהלך 2003, השנה שבה נפל משטרו של נשיא עיראק לשעבר סדאם חוסיין והמדינה ברובה הידרדרה לתוהו ובוהו ביטחוני", סיפר חולי.

בעוד אל-חולי ממשיך ומתאר בפנינו את האתר, יכולנו להבחין, במרחק מה מאתנו, בזיגוראת המפורסם של אור. המקדש נבנה על ידי המלך אור-נמו בשנת 2100 לפנה"ס כמקום פולחן לאל הירח.

לאחר שצפינו בזיגוראת מקרוב, הציע חולי שנבקר בשרידי הבית שבו נולד הנביא אברהם. סיפור חייו של אברהם מופיע בספר בראשית וכן בסיפורי הקוראן; הוא נקרא [במסורת האסלאמית] אבי הנביאים. הבית ממוקם באזור שהיה, ככל הנראה, שכונת מגורים, וזו מרוחקת כ- 500 מטרים מהזיגוראת. מוסלמים ונוצרים גם יחד עדיין מבקרים במקום.

למעשה, האתר כולו זרוע שרידי בתים ובניינים המפוזרים ברחבי המדבר. ניתן להבחין ביסודות של מבני לְבֵנִים שהיו קבורים תחת החול במשך מאות שנים.

בין החורבות ההיסטוריות פגשנו את אחד מאנשי צוות החפירות, שביקש לשמור על עילום שם. הוא סיפר לנו שבחודשים האחרונים חשפו משלחות ארכיאולוגיות באתר מספר רב של מסמכים החרוטים על גבי לוחות חרס בכתב יתדות, וכן כלי חרס וכלי עבודה שונים, שהוא עצמו ראה במו עיניו.

המשכנו להסתובב באתר, שבו שהו באותה עת מספר לא רב של מבקרים, רובם תיירים מטורקיה ומאיראן. כמה מבקרים עיראקים נראו גם הם מסיירים באתר ומצלמים את השרידים ההיסטוריים. שמנו לב לכך שלא היו במקום שלטי הסבר או הכוונה כלשהם לתיאור העתיקות.

לבקשת אל-מוניטור, תיאר בפנינו הארכיאולוג החוקר עמר עבדול ראזאק, אחד המפקחים על עבודות החפירה באתר, את מהלך החפירות הארכיאולוגיות הנמשכות באזור נסארייה. "כיום נמצא במקום צוות איטלקי, שעובד בתל אבו טאבירי, במרכז העיר נסארייה, וכן בתל זוגול, במחוז דיוואנייה, 55 ק"מ מצפון-מזרח לנסארייה. יש גם צוות בריטי שחופר בתל ח'ייבר, הנמצא במחוז באת'ה, 35 ק"מ ממערב לעיר נסארייה," סיפר עבדול ראזאק.

עבדול ראזאק סיפר לנו גם על הממצא המעניין שהתגלה לאחרונה בחפירות הארכיאולוגיות. מדובר ברשומות מסחריות המתעדות, בין היתר, את סוגי הדגנים השונים שנסחרו במקום ואת אופן התמחור שלהם, המתוארכות מתקופת שלטונו של חמורבי מלך בבל (1750-1792 לפנה"ס).

עבדול ראזאק הוסיף ואמר שיש עדיין כמה נושאים מטרידים שיש לטפל בהם. לדבריו, "ישנם בערך 1200 אתרים ארכיאולוגיים הפזורים בחלקים נרחבים של האזור, אבל לא יותר מ- 100 שומרים הופקדו עליהם. מצב זה מפתה גנבים לנהל במקום חפירות לא חוקיות."

יחד עם זאת, באתרים ההיסטוריים באזור מתנהלות מספר רב של חפירות ארכיאולוגיות מורשות. והעתיד נראה מבטיח, הן מבחינת הפעילות הארכיאולוגית במקום והן מבחינה תיירותית. הציפייה היא שהאזור יהפוך למרכז תיירות מודרני שימשוך משקיעים ויעודד השקעות במקום. כך לדברי אייג'אל אל-מוסאווי, המכהן כיו"ר הוועדה לתיירות ולעתיקות במחוז ד'י קאר. הוא הוסיף וסיפר: "באוקטובר 2015, תתחיל משלחת צרפתית בחפירות בקארסו, באתר הארכיאולוגי ג'מדט נאסר, השוכן 60 ק"מ מצפון לנסארייה. נוסף על כך, צוות אמריקני צפוי להתחיל בעבודות בספטמבר הקרוב. את הצוות האמריקני מובילה אליזבת סטון מאוניברסיטת ניו יורק. בשלהי שנת 2015, ינהל צוות איטלקי עבודות חפירה בעיר ארידו, ממערב לנסארייה."

לדברי הארכיאולוג החוקר והמרצה להיסטוריה בעבר ח'אלים יאסירי, יש עוד הרבה מה לעשות כדי להגן על השרידים ההיסטוריים. "האתרים ההיסטוריים במחוז ד'י קאר נבזזים יום-יום ושעה-שעה, בעוד שהמאמצים הממשלתיים להגן על האתרים הארכיאולוגיים הללו ולהפוך אותם למוקדי משיכה תיירותיים כלל אינם מספקים ... פקידי ממשל מכריזים על תקציבים המוקצים לשיקום האתרים הארכיאולוגיים, אך אנחנו לא רואים כל עדות לכך בשטח. האדישות לגורל השרידים הארכיאולוגיים בעיראק תגרום להיעלמותם, זה אחר זה," אמר יאסירי לאל-מוניטור.

יאסירי ציין שאחת הבעיות הגדולות ביותר המעיקות על מאמצי החפירה והשימור בעיר העתיקה אור היא "בסיס חיל האוויר העיראקי שהוקם בשטח האתר בשנות ה- 80 של המאה הקודמת; הבסיס הצבאי, הנקרא על שם האימאם עלי, נבנה על גבי תלים עתיקים, והוא גורם למטרדי רעש וזיהום סביבתי."

מאות אתרים ארכיאולוגיים בעלי חשיבות היסטורית הפזורים ברחבי עיראק עדיין לא נחפרו ולא נחקרו עד היום, והם פרוצים לחפירות בלתי חוקיות על ידי שודדי עתיקות שבוזזים פריטים היסטוריים שלא יסולאו בפז. ראוי כי הממשלה העיראקית תסתייע במומחיות המערבית בתחום החפירות הארכיאולוגיות ושימור העתיקות הטמונות בהם. עליה לפנות לאונסק"ו וכן למומחים בתחום ולבקש סיוע מקצועי וטכני כדי לשמר את העתיקות שנחשפו ולהמשיך בחפירות במאות אתרים היסטוריים שטרם נחשפו. עליה לנקוט אמצעי אבטחה מתקדמים כדי להגן על אתרים אלה מפני שודדי עתיקות וכנופיות מאורגנות של סוחרי עתיקות. יש להפוך אתרים היסטוריים אלה לאתרי תיירות ומחקר, על ידי הקצאת תקציבים ועידוד השקעות שיספקו את סכומי הכסף הנחוצים להגנה על אתרים אלה ולהמשך פיתוחם.

מאמר זה מהווה חלק מסדרת המורשת התרבותית המזרח תיכונית שלנו, באוגוסט 2015. כדי לקרוא עוד מאמרים מהסדרה, אנא לחצו כאן.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • מאמרים בארכיון
  • The Week in Review
  • אירועים מיוחדים
  • הזמנות רק בהזמנה

מאמרים מומלצים

המלחמה על פינוי פיסת הקרקע היקרה ביותר בישראל
מרדכי גולדמן | תשתיות ואדריכלות | מאי 31, 2019
חזרת מצרים: הקסם שמושך ישראלים לסיני חרף איומי הטרור
מרדכי גולדמן | חצי-האי סיני | אפר 25, 2019
רכבל פוליטי או פתרון תחבורתי? ירושלים העתיקה חצויה סביב מיזם שאפתני
מרדכי גולדמן | ירושלים | מרץ 13, 2019
למה א-סיסי משקם את המורשת המפוארת של יהדות מצרים?
מרדכי גולדמן | מורשת תרבותית | מרץ 12, 2019
יציאת מצרים: הישראלים מסתערים על ארץ הנילוס וחוזרים שגרירי שלום
עקיבא אלדר | תיירות | פבר 28, 2019

Featured Video