ישראל פולס

ניצחון החרדים: קברו את הישגי לפיד

p
המחבר
בקצרה
החרדים באופוריה: הם הפילו את הממשלה, שלחו את יאיר לפיד לאופוזיציה, מחקו את הרפורמות שלו, ביטלו את הקיצוצים בתקציבי הישיבות ונכנסו לממשלה תחתיו. אפילו העיתונות החרדית חוגגת את "תום ימי הרעב".

ב-22 באפריל 2013, במהלך פתיחת מושב הקיץ של הכנסת ה-19, עמד יו"ר "יש עתיד", שר האוצר יאיר לפיד, מעל בימת הכנסת ועקץ את חברי הכנסת החרדים: "הדבר היחיד שקרה, ח"כ גפני, זה שאתם לא בקואליציה", קינטר לפיד את יו"ר ועדת הכספים היוצא מטעם יהדות התורה, ח"כ הרב משה גפני, כשזה השמיע לעברו קריאות ביניים. "זה נקרא דמוקרטיה, ח"כ גפני. ואני לא שואל אותך על מה אני אדבר או לא אדבר. אני לא מקבל מכבודו הוראות. המדינה סיימה לקבל מכבודו הוראות, נמאס לנו לקבל מכבודו הוראות".

שנתיים לאחר מכן, בשבוע שעבר [29 באפריל], הכל התהפך. מי שהטיח את הדברים בח"כ לפיד היה דווקא ח"כ גפני: "יאיר לפיד כבר לא רלוונטי! הוא יכול להגיד מה שהוא רוצה. לשמחתי הרבה, המדינה סיימה לקבל ממנו הוראות".

הציניות של ח"כ גפני היא, ככל הנראה, דווקא החלק הפחות כואב מבחינת לפיד. כניסתה של יהדות התורה לקואליציה מבשרת, למעשה, על פירוק אחד-לאחד של כל הישגי לפיד בממשלה היוצאת: החל מהרפורמות עליהן עמל בנושא הגיור, דרך הקיצוצים בתקציבי הישיבות וכלה ברפורמת הגיוס ההיסטורית שהוביל במטרה לגייס תלמידי ישיבות לצה"ל.

זו הסיבה לכך שיום רביעי שעבר [29 באפריל] היה יום חג ברחוב החרדי, וגם כעת, כמעט שבוע אחרי, התחושה ברחוב החרדי, שבאה לידי ביטוי בבתי הכנסת ובשיחות מסדרון, היא של ניצחון אדיר. לראשונה יש תחושה ברחוב החרדי של השבת הכבוד (והכסף) האבוד.

"אפשר לזקוף את הראש סוף-סוף", אומר שלמה זלמן אייזנבך מבית"ר עילית (37). "בשנים האחרונות השפילו אותנו, רדפו אותנו בצורה חסרת תקדים, וכעת אנחנו בקואליציה ויאיר לפיד בחוץ. אני אישית הייתי מעדיף שהיינו שותפים לממשלת שמאל או לממשלת אחדות, אז היינו פחות מותקפים. תחת ממשלת נתניהו, בתור החוליה החלשה, אנחנו נותקף ללא הפסקה, אבל זה עדיין עדיף מלהתייבש באופוזיציה".

אייזנבך הוא לא היחיד שטוען שתחת ממשלת ימין החרדים פגיעים יותר. לאורך כל ימי המשא ומתן הקואליציוני החרדים עשו הכל כדי לקדם מגעים מול יצחק הרצוג במטרה לכונן ממשלת אחדות. יהדות התורה וש"ס יוצאות מנקודת הנחה שבממשלת ימין הן יהיו תחת זכוכית מגדלת על כל תקציב שיועבר לחינוך החרדי. "היסטורית, בממשלות שמאל החרדים תמיד קיבלו הרבה יותר ואיש לא דיבר", מדגיש אייזנבך. "התחושה שלי היא שאנחנו משלמים את מחיר השנאה לביבי בתקשורת".

החשש מתגובת התקשורת הישראלית לא הפריעה לעיתונות החרדית לחגוג בסוף השבוע את הניצחון, ובשבועון החרדי "משפחה" אף התנוססה הכותרת הסנסציונית: "תמו ימי הרעב". לאמור: הרעב מאחורינו, השובע לפנינו.

לא פחות משמחתם על כניסתם לקואליציה והחזרת התקציבים, החרדים שמחים אף יותר על הישארותו של לפיד באופוזיציה וביטול כל הרפורמות שלו באבחת חתימה אחת על ההסכם הקואליציוני - הסכם, שאך לפני שנה החרדים התביישו אפילו לחלום עליו.

"שיחקנו את המשחק הפוליטי באופן מושלם, הפלנו את הממשלה באמצעות טרפוד חוק מע"מ אפס, שלחנו את יאיר לפיד לאופוזיציה עם חצי מהמנדטים שהיו לו, ונכנסנו לממשלה תחתיו", אומר הרב חיים וייספיש (52), ראש כולל בירושלים. "לא היה פוליטיקאי בהיסטוריה הפוליטית של ישראל שגרם נזק כה נרחב לעולם הישיבות ולכוללים כמו יאיר לפיד, ומבחינת החרדים יש כאן תפנית שהיא לא פחות מדרמטית".

שני ההישגים המרכזיים, שנוגעים כמעט לכל לחרדי, הם בתקצוב הישיבות ובהסדרת הבטחת ההכנסה שבוטלה על ידי בג"ץ. הבטחת הכנסה לחרדים תאפשר למשפחה חרדית עם לפחות שלושה ילדים לקבל קצבה של כ-1,000 שקלים כל חודש, והמלגה הממשלתית לאברך הלומד בכולל תוכפל ותגיע לכ-850 שקלים בחודש. בנוסף, תבוטל אכיפת "תכנית הליבה" הקובעת שכל מוסד שלא ילמד כמות מינימאלית של אנגלית ומתמטיקה יורד תקציבו ל-30% מתקציב מוסד ממלכתי.

השיח בתקשורת הישראלית על כך שהחרדים סוחטים את כספי המדינה מעורר זעם בקרב רבים מהמגזר. הרב שלמה ברילנט, מנכ"ל איגוד מנהלי הישיבות, טוען כי בסופו של דבר החרדים החזירו את המצב למה שהיה ב-2012 ולא מעבר לכך, והטענות בדבר סחיטת קופת המדינה הן שקר גס. "בתקשורת הישראלית מואשמים החרדים בסחטנות, בעוד בפועל מופעלת נגדם סחטנות חמורה שאף אחד לא מדבר עליה", מאשים הרב ברילנט בשיחה עם אל-מוניטור.

לדבריו, "בישראל יש מנהג מגונה להגדיר את התקציבים לחרדים כ'כספי תמיכה' ולא בצורה מסודרת בספר התקציב, וכך אפשר כל פעם לסחוט את החרדים ולקנות את תמיכתם הפוליטית מחדש. ביקשנו גם הפעם להסדיר את העניין בספר התקציב, אבל הליכוד סירב. המשחק הישן נוח להם. החרדים מקבלים הרבה פחות מאשר מוסדות להשכלה גבוהה או תיכונים במגזר הכללי, וגם את המעט הזה הם מקבלים רק תמורת תמיכה פוליטית", אומר הרב ברילנט.

החרדים מודעים לכך שכניסתם לממשלה תגדיל את כוחו של לפיד בבחירות הבאות. "מה הברירה שלנו?", שואל הרב ברילנט. "לרעוב ללחם? בשנתיים האחרונות לא היה אוכל בישיבות, היינו על סף קריסה".

עושה רושם כי הרצון לנקום בלפיד ולהחזיר לחרדים את מה שנלקח מהם בשנתיים האחרונות גבר על האינטרס לטווח הארוך לנקום בנתניהו על הבגידה שלו בחרדים – ולא בפעם הראשונה. גם ב-2003 נתניהו בגד בחרדים כשקיצץ בקצבאות לילדים, וגם בממשלה היוצאת הוא הצטרף לחקיקה של לפיד. המוניטין המפוקפק שלו כפוליטיקאי לחיץ שמוכן לתת הרבה בשביל להשיג יציבות שלטונית הופך אותו לפרטנר מאוד נוח עבור החרדים, שיודעים כיצד למנף את כוחם הפוליטי הדל בצורה אפקטיבית. ​

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: yair lapid, yahadut hatorah, ultra-orthodox, shas, military, knesset, israel, benjamin netanyahu

מרדכי גולדמן, עיתונאי חרדי, משמש בשנים האחרונות כפרשן המדיני והצבאי של היומון החרדי 'המבשר'. גולדמן הוא בוגר ישיבות חרדיות ומסלול הוראה בהלכה, וכן בוגר מסלול התנדבות לשירות אזרחי-לאומי. במקביל, למד לתואר ראשון בפסיכולוגיה באוניברסיטה הפתוחה. הוא מרצה בפני תלמידי ישיבות על התהליך המדיני ועל צה"ל, ומייעץ לחברות וארגונים בנוגע לציבור החרדי.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept