בארצות הברית "שוקלים" היקף התמיכה למורדים בסוריה

p
המחבר
בקצרה
בהצעת ההחלטה שנידונה כעת בקונגרס אין מענה לשאלת ההגנה על המורדים הנבחרים מפני כוחות המשטר הסורי; שיחות הגרעין עם איראן נכנסות לשלב המכריע, למרות האתגרים שמציבים הרפובליקאים בקונגרס; האייתוללה עלי אל-סיסטאני קובע את גורל הפיוס עם עיראק; הבחירות בישראל הן פסק דין לגבי בנימין נתניהו.

קרי: ההחלטה "מתייחסת ספציפית לדאע"ש"

בכירים בממשל אובמה אמרו השבוע שארצות הברית שוקלת כיצד לתמוך באופן המיטבי בכוחות מורדים הסורים שהיא הכשירה וציידה, גם אם ארגונים אלה ייגררו לעימות מול כוחות המשטר הסורי. זאת, אף שההרשאה לשימוש בכוח צבאי ששוקל כעת הקונגרס איננה כוללת כנראה היתר חוקי לספק הגנה שכזו.

מזכיר ההגנה האמריקאי, אשטון קרטר, אמר לכתבים ב-11 במארס: "הכוחות שאנו מכשירים בסוריה - תהיה לנו מחויבות כלשהי לתמוך בהם לאחר שיוכשרו... כולנו מבינים את זה. ואנחנו דנים ושוקלים את היקף התמיכה ואת התנאים שבהם נוכל לעשות זאת, כדי להביא בחשבון את האפשרות שהם יבואו במגע עם כוחותיו של אסד, אף על פי שהוכשרו וצוידו כדי להילחם בדאע"ש [המדינה האיסלאמית]".

מזכיר המדינה ג'ון קרי, שהעיד באותו יום בפני ועדת הסנאט ליחסי חוץ, הודה כי ההרשאה ששוקל הקונגרס "מתייחסת ספציפית לדאע"ש. יש מי שקיוו שהיא תכלול גם את אסד, אבל זה לא המצב".

ברברה סלבין מאל-מוניטור הייתה הראשונה שדיווחה על הדברים שאמר ב-2 במארס ג'ון אלן, שליחו המיוחד של נשיא ארצות הברית לקואליציה הגלובלית נגד דאע"ש, כי הם "שוקלים" סגר אווירי וכי ארצות הברית תגן על כוחות האופוזיציה שהיא מכשירה ומציידת בסוריה.

במקביל, בממשלת טורקיה מצפים מהמורדים הסורים שמתאמנים בטורקיה שיילחמו גם נגד כוחותיו של אסד. בזמן שבממשל אובמה שוקלים את היקף ההגנה על המורדים, הסובלים ממצוקת ציוד, כבר כעת הם גם עוסקים בשאלה מה תעשה ארצות הברית כאשר (ולא אם) כוחות המשטר יכתשו את המורדים. נשיא סוריה בשאר אל-אסד רואה בכוחות האופוזיציה "המתונים" מטרה צבאית לגיטימית. הצהרותיהם של בכירי הממשל בחודש האחרון הקדימו את השגתה של ההרשאה החוקית הנחוצה ולפני שהוצהר בבירור מהו הפתרון המועדף בנושא הסורי, מעבר למיגורה של דאע"ש.

ארצות הברית עלולה לגלות שהיא תומכת בכוחות המורדים "הנבחרים", שנלחמים גם נגד דאע"ש וגם נגד המשטר הסורי. 62 אחוזים מהאמריקאים תומכים אמנם בהצעה של אובמה להשתמש בכוח צבאי נגד דאע"ש, ו-65 אחוזים היו שוקלים בחיוב לשלוח לאזור כוחות קרקעיים, אך על פי הסקר של McClatchy-Marist מהחודש האחרון, לא ממש ברור אם האמריקאים מוכנים לתמוך במחויבות צבאית של ארצות הברית למלחמה גם בדאע"ש וגם במשטר הסורי - אפשרות שאינה כלולה בבקשת ההרשאה שהגיש ממשל אובמה לאישור הקונגרס.

מספר חברי קונגרס דוחפים למעורבות צבאית עמוקה יותר של ארצות הברית בסוריה, כדי לאזן את תמיכתה של איראן באסד. סנטור לינדזי גרהאם מדרום קרולינה, מועמד אפשרי לנשיאות מטעם המפלגה הרפובליקאית, הודיע שיעכב את תמיכתו בהרשאה אלא אם כן תכלול גם הגנה על כוחות המורדים הנלחמים במשטר הסורי.

שטיינמאייר: המכתב "הקשה מעט" על השיחות עם איראן

קרי הגיע ב-15 במארס ללוזאן שבשווייץ, לסבב האחרון בשיחות בין איראן לפורום המדינות P5+1, במאמץ להגיע להסכם שיגביל את תוכנית הגרעין של איראן.

השיחות מוגבלות בזמן: עד סוף מארס אמורים הצדדים להכריז על "מסגרת פוליטית" להסכם הסופי האפשרי, שאמור להיחתם עד 30 ביוני.

בניו יורק טיימס מדווחים: "בבית הלבן מקווים שההסכם העתידי יפתח בסופו של דבר פרק חדש ביחסים שמתאפיינים זה עשרות שנים בחשד הדדי, בתמיכתה של איראן בטרור, במתקפות סייבר מצד אמריקה ובמתקפות נגד איראניות". 

בטור הזה כתבנו בנובמבר 2014 שחתימה על הסכם גרעין עשויה לתת זריקת עידוד לפתרון פוליטי בסוריה, ולעודד התקדמות גם באזורי עימות אחרים באזור, כולל המלחמה נגד דאע"ש, אל-קאעידה ושאר ארגוני טרור.

רפובליקאים שמטילים ספק בכוונותיה הגרעיניות של איראן ובשאיפותיה האזוריות מוסיפים לאתגר את ממשל אובמה. סנטור מרקו רוביו מפלורידה, מועמד נוסף לנשיאות מטעם המפלגה הרפובליקאית, האשים את ממשל אובמה שהוא אינו רוצה "להכעיס את איראן" בשאלת האסטרטגיה האמריקאית כלפי דאע"ש. דבריו אלה זיכו אותו בנזיפה מצד קרי, שטען כי רוביו "קורא לא נכון" את המצב באזור, ושקיים "אינטרס הדדי" של כל הצדדים להביס את דאע"ש, כפי שדיווח ג'וליאן פקה.

עומקה של האיבה בין שתי המפלגות בנושא הסכם אפשרי עם איראן נחשפה במלואה במכתב שכתב למנהיגי איראן הסנטור הרפובליקאי טום קוטון, נציג ארקנסו, ושעליו חתמו עוד 46 סנטורים רפובליקאים. 

בתגובה לשאלה של ברברה סלבין מאל-מוניטור, באירוע שהתקיים בוושינגטון, אמר שר החוץ הגרמני פרנק וולטר שטיינמאייר כי המכתב "הקשה מעט" על השיחות כעת מול איראן.

"היתרון המרכזי [של המערב בשיחות הגרעין] היה טמון בעובדה ששידרנו אמינות.. והנה פתאום איראן נמצאת במצב בו היא יכולה לפנות אלינו ולשאול: 'אתם באמת אמינים?'... וזה לא עניין של פרטים קטנים שחשיבותם שולית", אמר שטיינמאייר.

סעיד חוסיין מוסביאן מוסיף ואומר: "הטעות המרכזית של מכתב הרפובליקאים היא שלמרבה הנוחות מתעלמים בו מהדרך העיקרית ליישומה של עסקת הגרעין עם איראן - באמצעות החלטה במועצת הביטחון של האו"ם. חברי הקונגרס הביעו חשש ושאלו כיצד יגיבו מדינות כמו סעודיה וישראל אחרי שיושג הסכם גרעין, אבל הם שכחו לציין שארצות הברית נכנסה למשא ומתן עם איראן כשלצדה בנות ברית כמו צרפת, בריטניה וגרמניה, וגם רוסיה וסין. אם יושג ההסכם, מועצת הביטחון תעביר החלטה שמיישמת את תנאי ההסכם, ולקונגרס לא תהיה שום סמכות לבטלו".

סיסטאני מאחד ומרסן את המיליציות בעיראק

בעקבות ביקורו בעיראק, הביע הגנרל מרטין דמפסי, יושב ראש המטות המשולבים של ארצות הברית, חשש מהעמקת המתחים העדתיים במדינה לאחר מיגורה של דאע"ש. ארצות הברית דוחקת בממשלת עיראק לאמץ בדחיפות מדיניות שתוביל לפיוס בין הממשלה לבין הקהילות הסוניות המנושלות במדינה. על פי דיווחים, מיליציות שיעיות וכורדיות מבצעות כנראה פשעים ועוקרות מבתיהם תושבים סוניים בעיירות שמהם נסוג דאע"ש. השבוע, חבר הצבא העיראקי למיליציות שיעיות שבהן תומכת איראן ולכמה מהכוחות הסוניים, בניסיון לכבוש מחדש את תיכרית. כפר קטן ליד תיכרית הוא מקום הולדתו של נשיא עיראק לשעבר סדאם חוסיין. 

מוסטפא אל-קאדימי כותב השבוע שהאייתוללה הגדול עלי אל-סיסטאני, הסמכות השיעית הבולטת בעיראק, יהיה שוב הכוח המכריע במהלך הפיוס בין הקהילות בעיראק. סיסטאני הוא זה שפרסם פתווה ביוני 2014, שבה הכריז על "ג'יהאד של צדיקים" נגד דאע"ש. בחודש שעבר הוא אף קרא ל"כוחות הגיוס העממיים" לגלות איפוק ולכבד את זכויות האדם גם במלחמה.

קאדימי כותב: "המושג הזה 'ג'יהאד של צדיקים' שטבע סיסטאני איננו מספק יד חופשית. זהו אמצעי להשגת מטרה, והוא נוגע רק למיגורה של סכנת דאע"ש. משיוסר האיום, תבוטל גם הפתווה. בשלב זה, תצטרך הממשלה בעיראק להתמודד עם העידן שלאחר הפתווה של סיסטאני, ושאותו היא מצפה לצלוח בעזרת חוק המשמר הלאומי - זה שאמור לכלול לוחמים מתנדבים, כחלק מהמנגנונים המובנים שיובילו לשלבים הבאים".

הבחירות בישראל סביב "סוגיה אחת"

בן כספית כותב השבוע שהבחירות בישראל ב-17 במארס "הן יותר מכל דבר אחר משאל עם על נושא אחד ויחיד: בנימין נתניהו. כן או לא".

כספית מוסיף: "גם שאר השחקנים בזירה הפוליטית הישראלית נמצאים היום במקום בו לא חשבו שיהיו לפני כמה חודשים. יצחק (בוז'י) הרצוג, שדידה עם 13-12 מנדטים (נתניהו נהנה אז מ-25 מנדטים לפחות), מוביל בסקרים. הוא הפך בן-לילה לאלטרנטיבה, ליריב היחיד, לברירת המחדל של ביבי.

"המהלך שהוליד את הנס הפוליטי הזה היה החבירה של הרצוג לציפי לבני. ברמה האישית, לבני הפכה לאחת הפוליטיקאיות השנואות בישראל, בעיקר על הימין. אבל הזוגיות הזו בינה לבין הרצוג התניעה את הקמפיין של המחנה הציוני והעניקה לו את המקדמה הראשונית, הקפיצה ההתחלתית, שהפכה אותו לאלטרנטיבה היחידה. יאיר לפיד, שלא השקיע במאמצי השכנוע מול לבני אנרגיה מספיקה, יכול היום רק להצטער על כך. אם לבני הייתה חוברת אליו, יכול להיות שהוא (והיא) היה מוביל היום בסקרים, ולא הרצוג.

עקיבא אלדר מדווח: "בחודשים האחרונים הרצוג, כמו גם יאיר לפיד ומשה כחלון ואף אביגדור ליברמן, מרבים לדבר בזכות הסדר אזורי לסיום הסכסוך, שיכלול את כל מדינות ערב המתונות. על שולחנם מונח מחקר של מכון 'הגל החדש', שמצביע על תמיכה ניכרת של הציבור בהסדר כזה. המחקר המקיף שנערך עבור ארגון 'ישראל יוזמת' מראה כי 72 אחוז מהמשתתפים (יהודים בלבד) תומכים בהסדר אזורי לסיום הסכסוך, שיוביל להיפרדות מהפלסטינים ולהסדר שתי המדינות. 64 אחוז ממשתתפי המחקר סבורים שהמשך הקיפאון המדיני גורם לפגיעה בביטחון המדינה ו-60 אחוז מהם בטוחים שהסדר אזורי-ביטחוני עם מדינות ערב ללחימה בטרור ובאיראן יהפוך את ישראל לבטוחה הרבה יותר".

מהו פמיניזם איסלאמי?

האם נשים מוסלמיות יכולות להיות פמיניסטיות? בסדרת הכתבות של אל-מוניטור על נשים במזרח התיכון נדון השבוע נושא זה, בכתבה מאת מדאווי אל-ראשיד. הסדרה, שתימשך עד סוף החודש, שופכת אור על הדרכים שבהן נשות האזור מצאו את האמצעים להדגשת הזהות הייחודית שלהן.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: turkey, syria, nuclear negotiations, israel, iraq, iran, congress, ali al-sistani
x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept