ישראל פולס

האם אירופה מבינה את גודל האיום?

p
המחבר
בקצרה
בישראל מצפים שהטבח המזעזע בפריס יחולל שינוי אסטרטגי בהתייחסות של אירופה לאסלאם הקיצוני, למשל חמאס. גורם ביטחוני בכיר: "אני מקווה שהאירופים יבינו עד כמה הם מנותקים כשהם מדברים על זכויות אדם, דיני מלחמה ועקרונות מוסר נעלים."

לפני כמה שנים, עוד בטרם פרץ האביב הערבי אל מחוזות המזרח התיכון והפך לחורף אפור וגשום, שוחחתי עם בכיר לשעבר בשירות הביטחון הכללי הישראלי, איש שכל חייו הוקדשו למלחמה בטרור ולהיכרות אינטימית, אישית וממושכת עם האסלאם הקיצוני. "ישראל", הוא אמר לי אז, "תהפוך מתישהו בעשור הבא לאחד המקומות הבטוחים במזרח התיכון, ואחר כך היא תהפוך לאחד המקומות הבטוחים ביותר באירופה".

ביקשתי הסבר. "אנחנו מתמודדים עם האסלאם הקיצוני כבר שנות דור", הוא אמר, "אנחנו מוכנים, מפוכחים, מבינים ויודעים מה יש מולנו. הם לא".

מי זה הם, שאלתי. "הם, זה קודם כל המשטרים הערבים המסורתיים, אבל לא רק הם. המיעוט המוסלמי באירופה ירים ראש מתישהו", הוא אמר, "כשזה יקרה, אני לא רוצה להיות שם, שערי הגיהינום ייפתחו על האירופים, שממשיכים להשתכשך בשיח זכויות האדם שלהם ולא מבינים שהאסלאם הקיצוני חי במציאות אחרת, בכללים אחרים, בפלנטה אחרת".

עמוס בידרמן, אחד הקריקטוריסטים הישראלים המצליחים ביותר בעידן הנוכחי ("הארץ"), פרסם היום [8 בינואר] טור בעמוד הראשון של העיתון תחת הכותרת "אני מפחד". "הם כבר ניצחו", כתב בידרמן, והודה שהוא לא מתקרב לנושאי אסלאם או מוחמד מאז סערת הקריקטורה הדנית [2005]. החבר'ה הרעים ניצחו אותנו ביג טיים, כתב בידרמן, "כל אירופה משקשקת מהם, וגם אמריקה. אין עכשיו בעולם קריקטוריסט או מו"ל שיעז להתעסק איתם".

הטבח במערכת "שארלי הבדו" בפריס [7 בינואר] תפס את ישראל בעיצומו של ויכוח עז ורגשני סביב החלטתו של הפרקליט הצבאי הראשי, אלוף דני עפרוני, לנהל סידרה של חקירות פליליות סביב כמה מהקרבות הקשים של מבצע "צוק איתן", בראש ובראשונה אירועי ה-1 באוגוסט 2014, היום בו נחטפה גופתו של סגן הדר גולדין וצה"ל ביצע "נוהל חניבעל" באזור החטיפה המשוער, בדרום רצועת עזה.

"נוהל חניבעל" היא תרגולת צה"לית לפיה בכל מקרה של חשש לחטיפה של לוחם או קצין ישראלי, ינחית צה"ל אש כבדה בכל הכלים שעומדים לרשותו על האזור המשוער, במטרה למנוע את החטיפה בכל מחיר.

ב-1 באוגוסט נהרגו כמה עשרות פלסטינים, רובם אזרחים, כתוצאה מהירי הצה"לי שנועד למנוע את החטיפה. אגב, החטיפה אכן נמנעה, קצין צעיר מחטיבת "גבעתי" חירף את נפשו ונכנס למנהרה בתוכה נעלם גולדין, הצליח להביא שרידים מגופתו ולהציל את ישראל מ"פרשת גלעד שליט" נוספת, שהייתה מייצרת טראומה לאומית צורבת חדשה ומשנה את סדר היום הישראלי ללא הכר.

התקשורת הישראלית מלאה השבוע [2 בינואר] עצומות וקריאות של קצינים ולוחמים המתנגדים לחקירות פליליות כנגד מי שיוצא לקרב במדי צה"ל ונלחם על הגנת המדינה ואזרחיה. "מי יסכים להתנדב ליחידה קרבית ולצאת למלחמה נגד חמאס בעזה, כשהוא יודע שאף אחד לא נותן לו גיבוי ומתישהו אחרי הקרבות יהיה מי שינסה להפליל אותו?",אמר לי השבוע קצין בכיר בפיקוד הדרום, "העוצמה שלנו היא הסולידריות והידיעה שעם ישראל כולו עומד מאחורי הלוחמים. עכשיו, כשמתברר שגם משפטנים עומדים ורושמים כל מיני טעויות ושגיאות שנעשות בסערת הקרב, הרבה אנשים יחשבו פעמיים".

מן העבר השני, נימוקים לא פחות משכנעים: מכיוון שהפלסטינים כבר חתמו על אמנת רומא ומתעתדים להגיש תלונה בבית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג כנגד ישראל על פשעי מלחמה שביצעה כביכול במהלך "צוק איתן", חקירה צה"לית עשויה לתת לתובע הכללי בהאג את הסולם והאמתלה להכריז כי אין צורך בהתערבות פלילית בינלאומית, היות וצה"ל הוא צבא של מדינה דמוקרטית החוקרת בעצמה אירועים עם השלכות פליליות.

באמצע הוויכוח הזה, הגיע הטבח בפריס. "אני מקווה שהאירופים יבינו עכשיו עד כמה הם מנותקים כשהם מדברים על זכויות אדם, דיני מלחמה ועקרונות מוסר נעלים. האסלאם הקיצוני לא מכיר את כל אלה. מהבחינה הזו, חמאס לא שונה בהרבה מדאע"ש או מאל-קאעידה. השריעה שלהם היא אותה שריעה, השאיפה לחליפות אסלאמית במזרח התיכון ואחר כך בשאר העולם היא השאיפה של כולם, וגם האכזריות הטבועה בהם דומה", אומר גורם ביטחוני ישראלי בכיר, המכהן בתפקיד רגיש. "המאבק שלנו מול חמאס שייך לאותה מסגרת בה האירופים עכשיו מבינים שהם צריכים להתחיל להיאבק באל-קאעידה ודאע"ש על אדמתם. כשנאבקים מול אויב מהסוג הזה, צריך כלים מתאימים. גם במלחמת העולם השנייה המערב התאים את האכזריות שלו למה שהנאצים עוללו. לא הייתה דרך אחרת להשתלט על הרוע הזה. בעיניים נקיות, דרזדן הייתה פשע מלחמה, אבל ההיסטוריה לא הפכה אותה לכזה. הקונטקסט הפך את דרזדן, ואחריה גם את הטלת פצצות הגרעין על הירושימה ונגסקי, לאירועים הכרחיים שנועדו לחסוך חיי אדם ולקצר את המלחמה", הוא אומר.

כן, יש בישראל כעת סוג של שמחה לאידם של האירופים. אבל גם דאגה. ההתייצבות האוטומטית של אירופה לצדם של הערבים כמעט בכל עימות או ויכוח עם ישראל, הפכה את אירופה לכמעט שם גנאי ברחוב הישראלי. מהבחינה הזו, רבים בישראל רואים בטבח המזעזע בפריס סוג של קו פרשת מים שיכול לחולל שינוי אסטרטגי בראייתם של האירופים את מצבם. "זה מזכיר לי קצת את ההתקפה היפנית על פרל הארבור במלחמת העולם השנייה", אמר לי אתמול גורם מדיני ישראלי בכיר, "עד אז האמריקאים ניסו להישאר מחוץ למלחמה, ניסו להפנות מבט לכיוון אחר, להתנהג כאילו זה לא העסק שלהם. פרל הארבור הטיחה את המציאות בפרצופם ושינתה את המלחמה. יכול להיות שמה שקרה בפריס יחולל שינוי דומה באירופה".

לא רבים בישראל תולים תקוות שזה אכן מה שיקרה. סביר להניח שיקרו דברים הפוכים. התקשורת הישראלית עמוסת סיפורי זוועה מאירופה, כולל סידרה בהמשכים של הפרשן הפופולארי לענייני ערבים בערוץ 10, צבי יחזקאלי, שנסע לאירופה וחזר עם חומרים קשים על מידת ההשתלטות האסלאמית על סמלים אירופיים וההשפעה האסלאמית על אורח החיים האירופי, שעלול להשתנות לבלי הכר בשנים הקרובות.

הישראלי הממוצע לא נותן קרדיט גדול לעמיתיו באירופה. הוא רואה בהם פחדנים המכורים לחיים היפים, מטאטאים את הבעיות האמיתיות מתחת לשטיח ומתעלמים מכל הסימנים הברורים שהמציאות שולחת אליהם. "מצד שני", אמר לי השבוע שגריר ישראלי ותיק לשעבר, ששירת בתפקידים רבים באירופה, "יום אחד זה צריך להיגמר. האסלאם לא מכיר בדתות אחרות ויש בו גרעין מוצק ואלים שלא מוכן לקבל את האחר, את אמונותיו ואת אורח חייו. מתישהו תבוא ההתנגשות הגדולה. אני מקווה, בשביל האירופים, שהיא לא תגיע מאוחר מדי, כשהם כבר יהיו חלשים מכדי להתנגד ולנצח את מלחמת הדמים שעוד מצפה להם".

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: terrorist attacks, terrorism, paris, israeli-palestinian conflict, islamic caliphate, france, european union, charlie hebdo

בן כספית משמש כפרשן של האתר אל-מוניטור, ישראל פולס. הוא עיתונאי בכיר ופרשן פוליטי ומדיני של מספר עיתונים ישראלים, מגיש תוכניות רדיו וטלוויזיה קבועות בנושאים
הקשורים לפוליטיקה ישראלית.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept