ישראל פולס

עדיין שורד: מוחמד דף בחיים

p
המחבר
בקצרה
סימני השאלה התנדפו, העמימות התפוגגה, עכשיו זה כבר ברור: מוחמד דף, המבוקש מספר 1 ששרד ניסיונות התנקשות רבים, לא נהרג במבצע "צוק איתן". הדרג המדיני והצבאי בישראל ייאלצו לחפש תמונת ניצחון אחרת.

  בקרב על הנרטיב של מבצע "צוק איתן" [יולי-אוגוסט 2014], בו שני הצדדים הכריזו על ניצחון, מסתמן הישג משמעותי לפלסטינים: מוחמד דף, רמטכ"ל חמאס, המבוקש מספר 1 ששרד ניסיונות התנקשות רבים, ניצל גם הפעם. עכשיו זה כבר ברור. סימני השאלה התנדפו, העמימות התפוגגה: דף חי וקיים. מצבו המדויק לא ברור, אבל הוא שרד את אותה תקיפה ב-19 באוגוסט [2014], בעיצומו של המבצע, במסגרתה נודע לישראל על בית בו שוהה דף ומטוס קרב של חיל האוויר הטיל על הבית מספר פצצות רבות עוצמה במשקל טון כל אחת. "מפה הוא כבר לא ייצא חי", אמרו בכירים במערכת הביטחון הישראלית אז, אבל מתברר שטעו. דף יצא משם חי.

הוא שרד לפחות חמישה ניסיונות חיסול ממוקד של ישראל [בין השנים 2014-2001], ארבעה מתוכם היו סיכולים ממוקדים מהאוויר שהתבססו על מודיעין מדויק. הוא נפצע פעם ראשונה (איבד עין וחלק מידו), נפצע קשה פעם שנייה (איבד גפיים נוספות), הפך נכה, משותק ונזקק לתקופות שיקום ארוכות. בין לבין, הוא הפך לאחד ממחוללי הטרור הקטלניים ביותר בהיסטוריה של ישראל. המודיעין הישראלי השקיע תשומות ואנרגיות אדירות במאמץ לאתרו ולחסלו, המודיעין היה מדויק, אבל בכל הפעמים בהן בוצעו ניסיונות החיסול הצליח דף איכשהו לחמוק. הוא נפגע קשה, אבל נותר חי. הוא נוטרל פעמים רבות לתקופות שיקום ארוכות, אבל חזר.

ב"צוק איתן" נזקקה ישראל נואשות לתמונת ניצחון. חמישים ימים ולילות החזיק חמאס את המדינה כולה תחת הפצצת רקטות, תל אביב הופצצה על בסיס יומי (אם כי לא נפגעה בזכות "כיפת ברזל"), ממשלת נתניהו החליטה לא ללכת על כיבוש עזה כי חסה על חיי חיילי צה"ל ותושבי עזה, וכולם הבינו שעצם העובדה שחמאס ישרוד את המבצע הזה כשהוא עומד או מתנודד על הרגליים, פירושה ניצחון חמאסי מובהק. הדבר היחיד שיכול היה לשנות את המשוואה הזו היה "להביא את מוחמד דף".

במהלך המבצע גער שר הביטחון משה (בוגי) יעלון כמה פעמים בראש השב"כ יורם כהן על כי השב"כ לא מביא מספיק מודיעין על מיקומם של בכירי חמאס, ובהם דף, ולא מאפשר לישראל לייצר לעצמה תמונות ניצחון. שב"כ הגביר מאמץ וסיפק את הסחורה באמצע חודש אוגוסט 2014.

ב-19 באוגוסט הטיל מטוס של חיל האוויר פצצה במשקל טון על בית בו אמור היה דף, על פי המידע המדויק, להיות באותה שעה. לאחר פחות מדקה הוטלה על הבניין פצצה נוספת, כדי למנוע תקלה. בישראל נשבעים עד רגע זה כי דף נכנס לבניין, שם אמור היה לפגוש את אחת מנשותיו עם שניים מילדיהם הקטנים. בין הריסות הבניין נמצאו האישה והילדים, אבל לא נמצא זכר לדף.

מאז שמרה ישראל על עמימות. בכירי צה"ל התבטאו במעורפל בעניינו. בשיחות רקע הובהר לכל מי שהתעניין שהייתה ודאות מוחלטת שדף אכן נכנס לבניין ולכן קשה להניח שיצא ממנו בחיים, לאור העובדה שהבניין נמחק לגמרי. בעבר, חמק דף מבניין שהופצץ רק בזכות העובדה שבצה"ל החליטו להשתמש בפצצה קטנה יותר (250 ק"ג בלבד), לאחר התוצאות הקשות של ההתנקשות בבכיר חמאס סלאח שחאדה [2002], בה נפגעו עשרות פלסטינים לא מעורבים. למרבה מזלם, דף וחבורה גדולה של בכירי חמאס קיימו את הפגישה שלהם בקומה השנייה ולא בקומה הראשונה של הבניין שהופצץ, וכולם כאחד הצליחו לחמוק כמעט ללא פגע.

הפעם, כאמור, החליטה ישראל לא להשאיר שום דבר ליד המזל, הוטלו שתי פצצות רבות עוצמה שאמורות היו לשים קץ לסאגה ולמיתוס שהלך ונבנה סביב דף.

ובכן, המיתוס, וגם דף, חיים וקיימים. מוחמד דף נחשב ל"בן מוות" בישראל. הוא אחראי לפיגועי הטרור הרצחניים ביותר, בהם נרצחו מאות אזרחים. הוא נחשב לאבי תורת המנהרות, בניית התווך התת-קרקעי שאמור היה להעניק לחמאס יתרון על צה"ל המאומן והמצויד. דף הבין, בשנים האחרונות, שחמאס לא יוכל להכריע את צה"ל או להתמודד מולו באוויר, בים או ביבשה. אין לו מטוסים, אין לו ספינות, אין לו טנקים ואין לו נגמ"שים. אז הוא המציא את המנהרות, בהן גילה צה"ל קושי להילחם. הריגתו של דף הייתה אמורה להעניק לדרג המדיני והצבאי בישראל תמונת ניצחון. כעת, הם ייאלצו לחפש לעצמם תמונה אחרת.  

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: tunnels, palestine, operation protective edge, mohammed al-deif, israel, idf, hamas, airstrike

בן כספית משמש כפרשן של האתר אל-מוניטור, ישראל פולס. הוא עיתונאי בכיר ופרשן פוליטי ומדיני של מספר עיתונים ישראלים, מגיש תוכניות רדיו וטלוויזיה קבועות בנושאים
הקשורים לפוליטיקה ישראלית.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept