החלטת האיחוד האירופי מעודדת את הדיפלומטיה של האו"ם ורוסיה בסוריה

p
המחבר
בקצרה
רוסיה, האו"ם ואיראן מובילים יוזמה דיפלומטית בנושא סוריה; איראן וטורקיה דנות במלחמה בטרור; ארגון המסונף לאל-קאעידה זוכה להישגים בסוריה; הקצנה בחאלב; חמאס מבקש לשקם את הקשרים עם איראן.

גוברת הפעילות הדיפלומטית הרוסית בסוריה

באיחוד האירופי הסכימו בשבוע שעבר לתמוך במאמציו של שליח האו"ם בסוריה, סטפן דה מיסטורה, שמנסה לקדם הפסקת אש או "הקפאה" בחאלב, לשם אספקת מזון, תרופות ועוד סיוע הומניטרי. פדריקה מוגריני, הנציגה העליונה של האיחוד האירופי לענייני חוץ וביטחון, תמכה ב-15 בדצמבר במאמצים של רוסיה ושל איראן למציאת פתרון פוליטי בסוריה.

בטור הזה כבר סיקרנו בעבר את הפעילות הדיפלומטית המואצת של הרוסים בניסיון להתניע מחדש דיאלוג פוליטי בין ממשלת סוריה לבין סיעות האופוזיציה, כהשלמה ליוזמתו של דה מיסטורה.

כתב אל-מוניטור בלבנון דיווח כי ביקורו בדמשק ב-11-10 בדצמבר של מיכאיל בוגדנוב, סגן שר החוץ והשליח המיוחד של נשיא רוסיה לענייני המזרח התיכון ואפריקה, סיפק כנראה למוסקבה את הפתח הדרוש כדי לדחוף את משטרו של נשיא סוריה בשאר אל-אסד לקראת פתרון פוליטי:

"מוסקבה צריכה להבהיר כמה נקודות עם דמשק, לא רק במישור של הסיוע הכלכלי והתמיכה הצבאית-לוגיסטית, אלא גם במישור הפוליטי ובסוגיית ההתנהלות הכללית בין שתי בנות הברית בכל מה שקשור לאירועים המתרחשים בסוריה.

"הסורים ראו בדרישתה של בת בריתם לקיים תיאום פוליטי סוג של תנאי חדש להמשך הסיוע הכלכלי והצבאי. בעקבות ההתפתחות הזו, המריא שר החוץ הסורי ואליד מועלם למוסקבה, כשהוא מלווה בפקידים סורים ממחלקות כלכליות שונות. כך נוצר הרושם שדמשק נענתה לדרישה הרוסית, ורוסיה נכנסה לשלב חדש, כשהיא נהנית מהיכולת להשפיע על העמדה הסורית הפנימית ועל ניהול המלחמה שמתחוללת במדינה זה מעל שלוש שנים".

מסע הדילוגים האזורי של בוגדנוב כלל גם ביקור בלבנון ופגישות עם ראשי החיזבאללה, ואולי אף עם המזכ"ל חסן נסראללה, כפי כשדווח באל-מוניטור. בוגדנוב גם ביקר בטורקיה, שם נפגש עם מנהיגים של האופוזיציה הסורית.

בעקבות רוסיה, גם הדיפלומטיה האיראנית מגבירה את מעורבותה בכל מה שקשור לסוריה. ב-12 בדצמבר נפגש בטהרן חוסיין אמיר עבדוליאן, סגן שר החוץ של איראן לענייני ערבים ואפריקה, עם רמזי אזאדין, סגנו של שליח האו"ם בסוריה, ואמר לו: "איראן רוצה שהאו"ם ימלא תפקיד ממשי בתיווך בין הפלגים שבעד ונגד המשטר הסורי".

ב-16 בדצמבר נפגש בטהרן ראש ממשלת סוריה ואיל אל-חלקי עם נשיא איראן חסן רוחאני, ואמר לו שדמשק "תבחן כל יוזמה מעשית שאינה פוגעת בריבונות המדינה ושתתרום לקידום הסולידריות", כך על פי דווח איראני רשמי על הפגישה. באותו יום נפגש בוגדנוב במוסקבה עם עבדוליאן, כדי לדון באירועים האחרונים בסוריה ובמזרח התיכון.

איראן וטורקיה דנות ב"מערכה נגד הטרור"

בפגישה שקיים בטהרן ב-17 בדצמבר עם שר החוץ הטורקי מבלוט צ׳בושולו, אמר רוחאני: "איראן, טורקיה, סוריה ועיראק הן ארבע מדינות חשובות באזור", ואף הוסיף כי "בין טהרן לאנקרה שוררת תמימות דעים בנושא המלחמה בטרור ו'שלמותן הטריטוריאלית' של שכנותיהן", כך על פי הודעה רשמית לתקשורת שהוציאה איראן.

קוראי הטור הזה אולי זוכרים שבפברואר 2014 כתבנו כאן על הצורך ל"יצירת מנגנון חדש וכלל-אזורי, שיתמודד עם בעיית הטרור ויורכב מאותן מדינות שנפגעו במיוחד מעלייתם של כוחות הג'יהאד ואל-קאעידה, שבהן גם טורקיה, עיראק, ירדן, סוריה ולבנון... עם הזמן, ניתן יהיה להרחיב את הדיאלוג הזה ולכלול בו גם את איראן ואת סעודיה, לצד מדינות נוספות המושפעות מהטרור הגובר של הג'יהאדיסטים בסוריה".

הצורך ביוזמה אזורית שכזו דחוף מאי פעם. נשיא ארצות הברית ברק אובמה קרא ליצירת בריתות חדשות למלחמה בטרור בנאום שנשא במאי, אך מספר שבועות לפני שהמדינה האיסלאמית (דאע"ש) פלשה לעיראק. מן הראוי שיחזור לנושא הזה ויביע שוב את תמיכתו בברית אזורית שכזו, החל מטורקיה ומאיראן, וכהשלמה לפעילות הצבאית של ארצות הברית ושל הקואליציה במלחמה נגד הטרור בסוריה ובעיראק.

ג'בהת אל-נוסרה זוכה להישגים, וזו בשורה רעה לחאלב

מוסטפא אל-חאג' מדווח מדמשק שהמשטר הסורי איבד שני מחנות צבאיים שנפלו לידי ג'בהת אל-נוסרה סמוך לאדלב, הישג שמאפשר לארגון המסונף לאל-קאעידה "ולגדודים איסלאמיים אחרים המסונפים אליו להתקדם לכיוון שדה התעופה הצבאי אבו אל-דוהור ולאדלב עצמה, העיר היחידה במחוז שנמצאת עדיין בשליטת המשטר הסורי. זה עלול אף להוביל להתקדמות הארגון לכיוון חמה שבדרום. עוד יותר מזה, ההפסד הוא תבוסה אישית לקולונל סוהייל אל-חסן, הקצין המועדף על הנשיא הסורי בשאר אל-אסד, ועלול לגרום לכך שצבא סוריה יוותר על שאיפתו להשתלט על הכביש הארוך מחמה שבמרכז עד לחאלב שבצפון".

הקצנה בחאלב

אדוארד דארק כותב על ההקצנה שמרעילה את הסכסוך בסוריה בכלל ובחאלב בפרט: "ההקצנה לא נעצרה בדוכן המטיף... את הג'יהאדיסטים החליפו לאחר מכן מנהיגי דת קיצוניים - אנשי קודש חדורי אידאולוגיה, הבקיאים יותר בכתבי הקודש של האיסלאם, הרהוטים יותר בדבריהם והמיומנים בשכנוע ספקנים ובגיוס התמימים אותם יוכלו לגייס להאמין לפרשנות האיסלאם הקיצונית שלהם. רבים מהם היו זרים, בני לאומים שונים, שבהם גם כמה שדיברו במבטא כבד ותווי פניהם העידו על כך שאינם ערבים, אולי הם מהקווקז.

"נראה היה שמדובר ביוזמה מאורגנת למדי, כי כל מנהיגי הדת הללו היו מתמקמים במסגדים לאחר תפילת הערב, ומנהלים במקום שיעורים מיוחדים. כל התושבים הוזמנו להשתתף, ומי שהגיע קיבל שוברים לסיוע ולמזון שחולק להם ממרכזי הפצה מיוחדים שצצו פתאום יש מאין במזרח חאלב. הם ניסו לכבוש את לבם של התושבים ולגייס לוחמים נוספים לשורותיהם באמצעות מערכת מתוחכמת של סיוע לאזורי העוני המשוועים לעזרה, ושיעורים חינם - בעיקר בנושאים דתיים אבל גם לימודים בסיסיים כמו קריאה, כתיבה ודקדוק בערבית. עם זאת, הדגש היה על שינון הקוראן, ומי שלמד לשנן בעל פה פרקים שלמים זכה בפרסים כספיים. כל אלו משתלבים במגמה של הקצנה, כי תמיד נשמעו שם סיפורים שמפארים את השאהידים של הג'יהאד העולמי, שבהם לוחמי החופש באפגניסטן ובעיראק".

חמאס מאותת לאיראן

ארגון חמאס פועל למען פיוס עם איראן בנושא הסורי.

עדנאן אבו עאמר מדווח על הצהרות הבעת התודה הפומבית של אנשי חמאס לא מזמן, ועל ביקורו בקרוב באיראן של חאלד משעל, ראש הלשכה המדינית של הארגון, ביקור אשר ציפו לו זמן רב.

"אחמד יוסוף, יועץ פוליטי בכיר לראש ממשלת חמאס לשעבר איסמעיל הנייה, סיפר לאל-מוניטור: 'בחמאס רוצים לשקם את היחסים עם איראן בשל המצור הכפוי ובידודו. לשם כך, ובאמצעות הפיוס עם איראן, מקווה הארגון לפרוץ את מחסום המצור והבידוד, ולהיות נוכח בזירה הפוליטית האזורית'.

"חבר לשעבר בפלמנט האיראני, שביקש לשמור על עילום שם, אמר לאל-מוניטור: 'הביקור של חמאס באיראן בדרג כה גבוה, וגם הבעת התודה הפומבית לטהרן של גדודי עז א-דין אל-קסאם, אל מול מיליוני אנשים, בהחלט אינם מחוות חינמיות, אלא תמורת מחיר שחמאס קיבל מאיראן.

"בראיון טלפוני מטהרן, הוסיף אותו מקור: 'השאלה שנותרה, זו שלאיש אין עליה תשובה פרט לחמאס ולאיראן, היא האם קדמה לביקור חמאס ולהבעת התודה הפומבית לטהרן העברה של סיוע כספי, או שאולי המחוות היו תנאי שהציבה איראן כדי לחדש את תמיכתה בארגון?'"

האיתותים של חמאס כלפי איראן מתרחשים בתקופה שבה חמאס עורך ניסויים בשיגור רקטות ומנסה לחדש את המלאי שלו בעקבות המלחמה בעזה בקיץ האחרון.

שלומי אלדר כותב על ההכנות של התנועה לקראת סבב עימותים חדש: "גורמים ביטחוניים בישראל טוענים כי חמאס מבקש לשקם את יכולות השיגור שלו שנפגעו משמעותית בעימות האחרון עם צה"ל. בחמאס מנסים להפיק לקחים מכך שמאות רקטות שנורו לעבר ישראל לאורך ימי מבצע צוק איתן לא גרמו לפגיעה קשה בעורף הישראלי, בשל רמת דיוק נמוכה ומערכת ההגנה 'כיפת ברזל'. ההערכה בעזה היא שכדי לייצר הרתעה משמעותית יש צורך בשיפור משמעותי במערך הרקטות של הארגון".

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: united nations, turkey, syria, russia, jabhat al-nusra, islamic state, european union, diplomacy
x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept