טרנד הטבעונות של תל אביב

הסצנה הקולינרית של תל אביב סוערת: יותר ויותר מסעדות גורמה מקומיות מגוונות את התפריט שלהן באופציות צמחוניות וטבעוניות. האם הישראלים באמת מפסיקים לאכול בשר? תלוי את מי שואלים.

al-monitor .

נושאים מכוסים

vegetables, tel aviv, society, restaurants, israel, food, fashion, culture

מרץ 6, 2014

בראשית הייתה "זכאים", המסעדה הראשונה בתל אביב שהתיימרה להגיש אך ורק אוכל טבעוני, אך כזה שיעמוד בסטנדרטים של מסעדות הגורמה הממלאות את העיר. לפניה היו לא מעט מסעדות שהצטרפו ליוזמת ה"שני ללא בשר", כולל, לא להאמין, מזנון הכנסת (אם כי לפי ענבל קליין, אשת יחסי ציבור מתחום המזון, בבדיקה שערכה לאחרונה גילתה כי רק מעטות מהמסעדות שהצטרפו ליוזמה בהתלהבות עדיין פועלות כך בימי שני, ורובן רק גזרו קופון תדמיתי והמשיכו בזלילת הבשר).

חלק מהמסעדות המובילות בעיר, כמו המוסד "אורנה ואלה" או המקדש האסיאתי "בית תאילנדי", מקפידות כבר שנים להציע אופציות צמחוניות וטבעוניות בתפריט שלהן. לאחרונה אפילו מסעדת הבראסרי, הביסטרו המיתולוגי ששוב ושוב קוטף את תואר ההמבורגר הטוב בעיר, הוסיפה עמודה טבעונית בתפריטה המעוצב היטב. גם הרשת הידועה "פיצה דומינוס" השיקה פיצה טבעונית.

ובל נשכח את "האוכל הלאומי" של ישראל, שניכסה לעצמה מהאומות הערביות המקיפות אותה - הפלאפל והחומוס - שהוא בעצם אופציה טבעונית (אם נמנעים מהביצה, כמובן).

אבל נדמה ששום דבר לא הסעיר את הסצנה הקולינרית של תל אביב, כמו ההחלטה של ננה שרייר להפוך את התפריט של "ננוצ'קה", גן העדן ההדוניסטי שלה, שבו הוודקה נשפכת כמים וחינקלי ממולא בשר וגבינה זורם מכל עבר (רגע לפני שהסועדים עולים על הבר כדי לרקוד) - לטבעונית לחלוטין.

לא מעט אנשים מסתכלים על המהלכים האלה כאקט ציני ותדמיתי, שנועד לקלוע לטרנד הנוכחי יותר מאשר לקיבה ולמצפון. "אף מסעדה שהופכת לטבעונית לא עושה את זה מעודף הצלחה", אומר דובר המעורה בתחום המזון הישראלי, "ננוצ'קה אף פעם לא הצטיינה באוכל, אלא באווירה. זה מהלך עסקי של מסעדה שעברה את הפיק והייתה צריכה להמציא את עצמה מחדש. אם היא הייתה עושה הר של כסף מצלעות חזיר, היא הייתה ממשיכה".

שרייר עצמה אומרת דברים אחרים. לדבריה הפכה לטבעונית, ולטענתה המהלך שלה רחוק מלהיות יחצ"ני: "עשיתי את זה מפני שיכולת ההדחקה שלי נשברה. הדימוי אצלי הוחלף מפרה שמחייכת כל הדרך לרפת, לסבל לא יתואר. הבנתי שאני אוכלת ומאכילה גויות".

"עוד לא ראיתי אוכל גיאורגי טבעוני", צוחק דעאל שלו, מחבר הספר "הסוד הקדמוני: לחיות כמו שהגוף שלך רוצה", שמקפיד להזכיר את הכינוי שלו, "מר קדמוני", בשל התורה שלו, הגורסת כי האדם צריך להקפיד על דיאטה הדומה לזו של האדם הקדמון, כולל הרבה מאוד בשר.

שרייר מתעצבנת מאוד מהטענה הזו, אותה כנראה שמעה לא מעט פעמים בשלושת השבועות האחרונים [פברואר 2014] שבהם המסעדה טבעונית: "נמאס לי מסטריאוטיפים על גיאורגים", היא אומרת בכעס, "גאורגים אוכלים הרבה ירקות, המנה הכי פופולרית בתפריט הבשרי שלנו הייתה אנטי-פסטי טבעוני, שנשארה אותו דבר בתפריט החדש. אצלנו בכפר אכלו ירקות, בצקים וממולאים. בשר היה נדיר, כי לא היינו עשירים. ובכלל, גיאורגים נוצרים מקפידים על טבעונות חצי שנה בכל שנה". עוד היא טוענת, ש"יחסי ציבור אף פעם לא חסרו לי, המסעדה הייתה בשיא ההצלחה. טבעונות זה לא טרנד. בעוד כמה שנים אף אחד לא יוכל לאכול בשר כמו שאנחנו אוכלים".

ההצהרה האחרונה הפכה פופולרית מאוד בישראל. כאילו אין סכסוך מדיני, משבר כלכלי או מתחים דתיים, הצלחת הישראלית הפכה לשדה קרב חדש שבו מתעמתים אוכלי בשר עם אלה שנמנעים ממוצרים מהחי. אצל האחרונים, הקיצוניים שבנהם טוענים שכמו שהעבדות הוצאה מחוץ לחוק, כך גם שימוש בבעלי חיים לצרכי אכילה ייאסר בעתיד. הם לא בוחלים באמצעים כדי ליידע את הציבור על המחיר המוסרי והבריאותי שמשלמים על אכילת מוצרים מהחי, כולל הצבת ראשים כרותים של בעלי חיים באתרים הומי אדם בעיר וצריבת המספר 269 על עורם באמצעות ברזל מלובן (כמספרו של עגל שזרם קיצוני בתנועת הטבעונים הציל משחיטה).

הרשת הישראלית מלאה אתרי מידע שימושיים למי שרוצה להפסיק לאכול בשר, כולל קבוצת פייסבוק למתכונים טבעוניים, המונה יותר מ-15 אלף חברים, והאתר הפופולרי טבעוניות נהנות יותר.

במקביל פורחים אתרים אחרים, התוקפים את הטרנד הקולני החדש ואף מגחיכים אותו באמצעות סאטירה, מוצלחת מאוד לפעמים. למשל דף הפייסבוק "טבעונים שמדכאים אותי", שזכה ליותר מ-20 אלף לייקים ומציג תמונות של אוכל טבעוני שלא הייתם רוצים להכניס לפה.

מי שמבקשת לצנן את ההתלהבות זו קליין, המסתייגת מהיקף הטרנד הנוכחי. "מדובר בשני ק"מ מרובע של הצנטרום של הביצה התל אביבית", היא אומרת, "זה הפך מהזיה של היפים לתו תקן של הברנז'אים שיושבים בבראסרי. מדובר באחוז קטן מהאוכלוסייה. לפני שבוע הלכתי למסעדה באשדוד ולא הייתה מנה צמחונית אחת בתפריט, שלא לדבר על טבעונית. כשאתה מרים את הראש מהבועה התל אביבית, אתה במדינה שונה".

מה שכן קרה בשנתיים האחרונות, לדבריה, הוא ש"טבעונות הפכה להיות דבר סקסי. זה בחיים לא היה ככה. תמיד דיברנו על בשר בצורה סקסית, היית רואה צילומים של בשר נוטף דם ואומר 'ממממ, בא לי להכניס את זה לתוכי'. היום להיות טבעוני זה סקסי. את תאוות הבשר פשוט אסור לך להביע בקהלים מסוימים".

מסכים איתה אריאל כהן, השף של NG, היכל בשר תל אביבי, שמקפיד כבר שנים להציע ללקוחות "ארוחה ברברית". כלומר כמויות ענק של בשר צלוי ואלכוהול זורמים לשולחן עמוס משתתפים, שחסרים בו כמה פריטים חשובים: סכין ומזלג. את הארוחה הזו אוכלים כמו שאלוהי הבשר התכוון - בידיים. "יש את השוק ויש את תל אביב, ותל אביב עושה יותר רעש ממה שהיא באמת. היחס בין מסעדות הגורמה לשווארמיות, סטייקיות ומסעדות פועלים הוא אדיר. שם המבחן האמיתי ושם ממש לא טבעונים", אומר כהן.

קליין וכהן אולי צודקים בפרשנות, אבל ישראל, למרבה ההפתעה של כל מי שהיה בפארק כלשהו ביום העצמאות, כשעשן המנגלים מזכיר ערפל כבד, דווקא מובילה באחוז הצמחונים והטבעונים בה.

הסקר המהימן האחרון של משרד הבריאות בנושא נערך אמנם בשנים 1999-2001, אבל כבר אז הצהירו 9.8% מהנשים ו-7.2% מגברים שהם צמחונים או טבעונים. בסקר מאוחר יותר, מ-2004, שנערך בקרב בני נוער, הצהירו 11% מהבנים ו-20% מהבנות שהם טבעונים או צמחונים. בסקר נוסף, שפורסם לקראת העונה החדשה של ריאליטי הבישול "מאסטר שף" באמצעות מכון "פאנלס" [ינואר 2014], הגדירו את עצמם 8% מהישראלים כצמחונים ו-5% כטבעונים. באותו סקר השיבו 13% כי הם שוקלים לאמץ אורח חיים טבעוני או צמחוני בקרוב, וכי כמעט 25% ציינו כי הפחיתו את צריכת הבשר שלהם בשנה האחרונה.

את הגרסה המתורגמת לעברית של גורו הטבעונות האלים, גארי יורופסקי, ראו ביו-טיוב כ-875 אלף איש. את הגרסה המצונזרת שלה, שבה טשטשו חלק מהתמונות הקשות שיורופסקי מטיח בצופים שלו, ראו עוד כ-460 אלף איש. אין פלא, אם כך, שעוד ועוד מסעדות מבקשות לרכב על גב הסוס הזה אל ההצלחה הכלכלית.

"יש מי שרואים את הפוטנציאל ומכניסים לתפריט מנות טבעוניות כדי להגיע לקהל רחב יותר, ושם יש באמת יותר חשיבה כלכלית", מסכימה הילה זכאים, אחת משלושת האחים המנהלים את מסעדת "זכאים" הטבעונית, "אבל אצלנו זה לא ככה, אם כי בעיניי לא משנה מה המניעים. העיקר שזה קורה".

בעוד שחסידי הטבעונות מסתכלים בהשתאות על מה שמתחולל בחברה הישראלית, כהן מ-NG יותר סקפטי. "בסופו של דבר זה טרנד שלא יחזיק מים", הוא אומר, "מה שיישאר ממנו זו מנה צמחונית בשביל הבחורה התל אביבית. אנשים נצמדים לטבעונות בלי שחקרו את המושג הזה לעומק, רק כי זה בכותרות. בעוד עשר שנים יעשו את אותה דמוניזציה שיורופסקי עושה לאכילת בשר גם להרג חלזונות בקצירת חיטה".

דמוניזציה היא מילת מפתח אצל שלו, מר קדמוני, שדווקא חושב שהטרנד הטבעוני הוא לא בר חלוף. "יש הבדל מטרנדים אחרים, כי הוא מתחבר לא רק לבריאות אלא למוסר ואקולוגיה. אנשים מאמצים אותו כי הם מתחברים למסר הרומנטי וגם ניזונים משקרים ופרופגנדה".

שלו טוען שהטרנד הזה מסוכן משתי סיבות. ראשית, הטבעונות לטענתו מזיקה לגוף האנושי ("כנס לפורומים של טבעונים", הוא מציע, "כל השיחות שם זה 'איך אני פותר את בעיית הגזים, איזה תוסף תזונה לקחת, אני חלש, איבדתי את המחזור' וכיוצ"ב"). שנית, הוא מודאג מאוד מהקו האלים שחלק מהטבעונים, דוגמת יורופסקי, נוקטים. "הבנאדם קורא לאנוס נשים שלובשות פרווה. המוסר כאן מעוות, ומפורסמים ישראלים מכניסים את העיוות הזה, שמי שאוכל בשר הוא רוצח, כטענה לגיטימית בשיח הישראלי. כשקוראים ללול טרבלינקה ולרפת אושוויץ אז המסר הוא שצריך לפגוע באנשים האלה".

שלו מספר שמדי יום טבעונים קיצוניים מגיבים בבלוג שלו באורח אלים ביותר, כולל קריאות בנוסח "נאצים, הלוואי שתמותו". לעומתם, טבעו אוכלי הבשר את הכינוי "טבעונאצים" לזרמים הקיצוניים של הנמנעים ממזון מהחי. "החברה הישראלית היא חברה שקל לה לשנוא", מפרש שלו את העימות החריף הזה, "וגם הטרנד הטבעוני לא מבוסס על חמלה ואהבה. הם אוהבים לשנוא ויש להם מושא שנאה חדש: אוכלי הבשר. כולנו אלימים. הם פשוט העתיקו את האלימות שלהם לאפיק אחר".

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • מאמרים בארכיון
  • The Week in Review
  • אירועים מיוחדים
  • הזמנות רק בהזמנה

מאמרים מומלצים

המלחמה בפרקליטות משתלמת: הפופולריות של השר אוחנה נוסקת בליכוד
מזל מועלם | הבחירות בישראל | דצמ 19, 2019
האם החרדים מסכימים בשתיקה לתחבורה ציבורית בשבת?
מרדכי גולדמן | הבחירות בישראל | דצמ 19, 2019
מהפכן: הלקח שהחרדים צריכים ללמוד ממיזם התחבורה הציבורית של חולדאי
מזל מועלם | תשתיות ואדריכלות | אוק 16, 2019
האם טל גלבוע הצליחה לנתק את הזיקה בין טבעונים לשמאל?
מרדכי גולדמן | הבחירות בישראל | ספט 15, 2019
תושבי תל אביב חייבים הפעם להצביע
יוסי ביילין | | ספט 15, 2019

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020