המאבק בסוריה יימשך עשור

המרד הסורי כבר בן שלוש שנים, ובישראל מעריכים כי סוריה המוכרת היא נחלת ההיסטוריה. מה יתפוס את מקומה? לפי גורם בכיר בצה"ל, "זה כמו להטיל מטבע, כשהתוצאה בכל מקרה תהיה גרועה". כך או אחרת, במדינה המשוסעת עוד יישפך דם רב

al-monitor .

נושאים מכוסים

syrian civil war, syria, state institutions, opposition, lebanon, jihadists, hezbollah, bashar al-assad

פבר 11, 2014

זה לקח לא מעט זמן, אבל בצה"ל שינו את ההערכה האסטרטגית בכל הקשור למתרחש בסוריה. מדובר בשינוי דרמטי. תזכורת: כשפרץ המרד הסורי, ישראל כולה, הרשמית והחשאית, הצבאית והמדינית, תמכה בגלוי במורדים וציפתה לנפילתו של בשאר אל-אסד בכיליון עיניים. שר הביטחון הישראלי אהוד ברק אמר אז, באחד הראיונות, ש"נפילתו של אסד היא עניין של שבועות ספורים". בערוצי הטלוויזיה בישראל סוקר המרד הסורי תחת כותרת קבועה שריצדה בתחתית המסך: "אסד - הסוף". כעבור כמה חודשים נוסף לכותרת הזו סימן שאלה, שהחליף את סימן הקריאה.

הנפילה האפשרית של משטר אסד בסוריה הייתה אמורה להביא, בעיניים ישראליות, לפירוקו של "ציר הרשע", הנמתח בין טהרן, דמשק וביירות, ציר שמדיר את מירב השינה מעיניהם של האסטרטגים הביטחוניים בישראל. אם סוריה תיפול, איראן תבודד, חיזבאללה ינוטרל, זה ישפיע גם על המרוץ לגרעין וגם על מאזן הכוחות מול ישראל. כך חשבו בישראל.

המרד הסורי כבר בן שלוש, הוא מתבגר אל מול עינינו, ילדותו קשה, ואין לו שום כוונה לעזוב בקרוב. ההערכה האסטרטגית הישראלית השתנתה מ"כמה שבועות", להרבה, הרבה יותר. נכון לעכשיו, בצמרת צה"ל ההערכה היא כי המאבק בסוריה יכול להימשך עשור. בצה"ל מנסחים את זה בזהירות מסוימת: "אנחנו עומדים בפני עשור של מאבק במרחב הסורי", אמר לי לאחרונה גורם בכיר מאוד בצמרת הממסד הביטחוני הישראלי. ובכל מקרה, בישראל מעריכים שסוריה, כפי שהכרנו אותה בעשורים האחרונים, איננה עוד. המדינה הסורית ההיא, בה מתקיימת קואליציה מאוזנת ומסובכת של מיעוטים, שמחזיקה מסגרת מדינתית יציבה, שקטה ומגובשת לכאורה, היא נחלת ההיסטוריה. מה יתפוס את מקומה? על זה בדיוק ניטש המאבק, שעלול להימשך שנים ארוכות.

"זה כמו להטיל מטבע", אמר לאחרונה גורם בכיר בצה"ל, "כשהתוצאה בכל מקרה תהיה גרועה. ניצחון של הציר הרדיקלי איראן-סוריה-חיזבאללה, בגיבוי רוסי, זה לא דבר חיובי לישראל. מצד שני, ריכוז של כל מטורפי הג'יהאד העולמי באשר הם בדמשק וברמת הגולן, גם היא התפתחות מדאיגה. כך שמבחינתנו", הוסיף הגורם, "מדובר בברירות לא טובות. יש גם אפשרות ששתי הברירות ידורו בכפיפה אחת, זאת אומרת שהמצב הנוכחי ישרור עוד שנים ארוכות. אסד ישמר את שלטונו על דמשק ועל המאחזים העלווים, וגורמי הג'יהאד ישתלטו ויתחזקו בכל שאר המקומות".

השיחה עם הגורם הישראלי הבכיר התקיימה לפני כינוסה של ועידת ז'נבה [22 בינואר] שדנה בעניין הסורי. "יהיו עוד ועידות בז'נבה", התנבא הגורם הישראלי הבכיר, "תהיה ז'נבה 2, ואולי גם 3 ו-4 ו-5. המשבר הזה כאן, כדי להישאר. השאלה עכשיו היא פחות האם אסד ייפול או ישרוד, אלא האם יוכל לחזור ולשלוט בסוריה כפי שהכרנו אותה. התשובה, נכון לעכשיו, היא שלילית. השלטון המרכזי החזק בסוריה, שהצליח לרכז את המדינה על עדותיה ומחוזותיה השונים, כבר לא יחזור למה שהיה. אנחנו נצפה בעתיד בפירוק כזה או אחר של סוריה. או שהיא תחולק לשניים, שלושה או יותר קנטונים, או שיהיה מרכז הקשור בצורה כזו או אחרת לכמה מחוזות. השיטה האסדית הייתה היחידה שיכולה לאגד את סוריה כפי שהכרנו אותה, והשיטה הזו היא שמעניקה לאסד את היכולת לשרוד כרגע. כמעט כל המיעוטים והגורמים הפועלים בסוריה יודעים שהדרך היחידה לשמר את החופש היחסי ואורח החיים הבטוח יחסית היא לדבוק באסד. כל האלטרנטיבות לאסד נראות עכשיו רע יותר ממנו. זה הסוד שלו. אנשים לא נלחמים למען משפחת אסד, אלא למען עצמם".

יחד עם זאת, גם הגורמים השונים בסוריה, מעריכים בישראל, מבינים שאסד לא יישאר לנצח. שמה שהיה, איננו עוד. בסוף זה יתכנס לעלוויסטן בדמשק ובמערב, עם חלקים מרמת הגולן, פלוס עוד שניים-שלושה מחוזות עצמאיים של סונים ואחרים.

עד שזה יקרה, אומרים בישראל, יישפך עוד דם רב. קצב ההרוגים בסוריה עומד כעת על 600-500 בשבוע. מדובר במספרים מזעזעים. ועוד היד נטויה. שני הצדדים מותשים, אבל אין להם ברירה.

בישראל, בינתיים, לא באים בטענות למצב, כי הוא מוריד את סוריה ממצבת האיומים על ישראל, הוא מחק את צבא סוריה מרשימת הכוחות המאיימים על ישראל, והוא הוציא את חיזבאללה מהמשחק, לפחות בינתיים. בדיוק כפי שמנחם בגין איחל בזמנו, עם פרוץ מלחמת איראן-עיראק, "בהצלחה לשני הצדדים", כך ישראל משתדלת כרגע לא להתערב ולא לנקוט עמדה. העניין הוא, שלכולם ברור שמתישהו יגיע גם "היום שאחרי". צריך להיערך אליו.

חיזבאללה, אומרים בישראל, מתוח עד קצה יכולתו בין לבנון לסוריה. הפרדוקס הוא, אומר גורם ביטחוני ישראלי, שאחרי שהתרגלנו לכך שדרום לבנון היא אזור מתוח ונפיץ ושאר המדינה רגועה, היום זה התהפך. דרום לבנון היא האזור הכי רגוע בלבנון. צפון לבנון נמצאת בתוך מלחמת אזרחים, ברמה כזו או אחרת. "השנה היו 270 הרוגים בלבנון במלחמה הזו", אומר גורם ביטחוני ישראלי, "אנחנו רואים טרור, אי יציבות, אי שקט".

חיזבאללה, על פי המידע הקיים בישראל, עוד לא מגלה סימני עייפות אמיתיים, אבל ברור שהמצב מבחינת הארגון קשה, ואין מגמת שיפור. ההוראה החד משמעית מאיראן היא להמשיך לתמוך באסד ככל האפשר, אבל המחיר גבוה, והוא הולך וגובר. במצב הזה, אומרים בישראל, יש גם בעייתיות, כי ככל שהלחימה נמשכת, חיזבאללה מתאמן, צובר ניסיון, משפר את יכולותיו. הוא נחשב בישראל כבר כצבא "חצי סדיר" עם יכולות מדינתיות. הוא נמצא כעת בלחץ פנימי כבד בתוך לבנון, סופג אבידות ומשלם מחירים לא פשוטים, אבל ברור לכל מי שעיניו בראשו, שביום שאחרי העימות, חיזבאללה יהיה אויב מסוכן יותר, מאומן יותר ומשמעותי יותר מבחינת ישראל.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • מאמרים בארכיון
  • The Week in Review
  • אירועים מיוחדים
  • הזמנות רק בהזמנה

מאמרים מומלצים

בין הסדרה לאיראן: חיסול סולימאני והדילמה של חמאס
שלומי אלדר | | ינו 6, 2020
הפרדוקס של בנט: מחזק את סינוואר, מחליש את אבו מאזן
בן כספית | | דצמ 31, 2019
האם נתניהו ינחית בקרוב מכת מנע על חיזבאללה?
בן כספית | ארגונים חמושים לא-מדינתיים | דצמ 21, 2019
האם המשבר הבא ביחסי ישראל-ירדן הוא בלתי נמנע?
קסניה סבטלובה | | נוב 8, 2019
דעיכתה של המערכה בין המלחמות
בן כספית | מודיעין וריגול | אוק 30, 2019

Featured Video

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020