שערורייה רודפת שערורייה

אין רגע דל במדינת היהודים: בתוך יומיים למדנו שראש הממשלה, זה שאחראי לגזירות כלכליות קשות, החזיק כספים במקלט מס באי ג'רזי, ושמשטרת ישראל מסובכת בפרשת שחיתות אפלה שמגיעה עד הקונגרס האמריקאי

al-monitor .

נושאים מכוסים

rabbi pinto, israeli politics, israel, crime, corruption, bribery, benjamin netanyahu

ינו 17, 2014

ישראל יכולה להיות יצואנית מצטיינת של פרשות. כמעט ולא עובר כאן שבוע בלי פרשה. ביומיים האחרונים נחתו עלינו שתי פרשות, האחת יותר עסיסית מהשנייה. נכון, זה לא דומה לנשיא שנתפס חומק מדירת המאהבת שלו חבוש קסדת אופנוענים שחורה, אבל נדמה לי שאנחנו בדרך לשם. חוץ מזה, אסור לשכוח שבכלא הישראלי מרצה כעת את עונשו משה קצב, נשיא המדינה לשעבר, שהורשע באונס ועבירות מין חמורות. כשהפרשה נחשפה, היה קצב נשיא מכהן.

נתחיל בנתניהו. העיתון גלובס חשף השבוע (15 בינואר) שראש הממשלה החזיק בחשבון בנק באי ג'רזי שבאיי התעלה. ג'רזי נחשב למקלט מס אמין, בטוח ושקט. נתניהו החזיק את החשבון שם בין השנים 2003-1999. בשנים הללו הוא לא היה בתפקיד ציבורי בישראל. הפעילות בחשבון הסתיימה, על פי לשכת ראש הממשלה, בשנת 2002, כשנתניהו שב למערכת הפוליטית ומונה לשר בממשלת שרון. החשבון היה קיים עוד זמן מה, אך הוחזקו בו כמה פאונדים לצורך כיסוי עמלות, ותו לא. שורה תחתונה: הכל חוקי, אין עם פעילותו של נתניהו שום בעיה, מה אתם רוצים מחייו.

עיתונאים רבים מכירים את הסיפור על חשבון הבנק הזה. המידע הופץ בין עיתונאים בישראל לפני כמה שנים (גילוי נאות: המסמכים הללו נמסרו גם לי). מכיוון שהתברר שהפעילות חוקית, לא ראינו צורך לעשות מזה סיפור. נתניהו חוטף עיתונות ביקורתית קשה מאותם חלקים בתקשורת הישראלית שהוא עוד לא הספיק להשתלט עליהם, כך שאין סיבה לנסות לחפש אותו בכוח. מצד שני, נדמה לי שלאחר עיון נוסף, בגלובס צדקו כשהחליטו לפרסם בכל זאת.

ראשית, מבחינת הנראות הציבורית. נתניהו הוא האיש שהנחית את הגזירות הכלכליות הקשות ביותר על הציבור הישראלי כשהיה שר אוצר בעשור הקודם. נתניהו נחשב למרגרט תאצ'ר הישראלי. על רקע זה, התנהלותו הכלכלית, אורח חייו הראוותני, חשבונות ההוצאות המנופחים במעונות ראש הממשלה ובנסיעות לחו"ל, הם עניין ציבורי מובהק. ישמע הציבור, וישפוט.

אבל לא רק נראות ציבורית. עולות גם שאלות ונדרשות תשובות. מה הייתה הפעילות הכספית בחשבון הבנק של נתניהו? האם שולמו ממנו תשלומים לספקים או לעובדים? אם כן, האם הועברה הודעה לשלטונות והאם שולם המס הנדרש? מתי בדיוק נפתח החשבון ומתי נסגר? האם כל הפעילות שהייתה בו והסכומים שהיו בו וההכנסות ממנו דווחו לשלטונות על פי חוק? האם ניתן דו"ח שנתי? האם החשבון נכלל בהצהרת ההון של נתניהו? ויש שאלות רבות נוספות.

אתמול התברר כי נתניהו ביצע מהחשבון הזה כמה תשלומים לאנשים שעבדו עבורו. האם, אכן, שילם גם את ההפרשות הנדרשות לשלטונות בישראל? בשלב הזה אין עדיין תשובות ברורות. לשכת ראש הממשלה מדגישה שכל הפעילות הייתה חוקית, דווחה כחוק וכי בשנים בהן החשבון היה קיים לא היה צורך במקלטי מס על פי החוק הישראלי. זו עדיין לא תשובה מספקת. בימים הקרובים נדע אם מבקר המדינה יידרש לחקור בנושא (לא ברור אם יש לו סמכות, שהרי החשבון היה פעיל כשנתניהו לא היה איש ציבור), או שמא תהיה זו המשטרה, או שזה ייגמר כמו כל שאר המקרים של נתניהו: בלא כלום.

הפרשה השנייה עסיסית בהרבה, דרמטית מאוד, אפלה ומסובכת. יש בה הכל: הון, שלטון, רבנים, כסף, הרבה כסף, פוליטיקאים, קציני משטרה בכירים, פוליטיקאי אמריקאי, כנראה גם שר ישראלי, הקלטות, עדויות, תככים בצמרת. כל מה שמנפקת הפוליטיקה הישראלית בשפע למשתתפיה, ולצופים בה מהצד.

מדובר ברב יאשיהו פינטו. אדמו"ר ישראלי צעיר, שהספיק להפוך למיליונר, כמנהג האדמו"רים במקומותינו. יש לו חצר ענקית של חסידים, רובם חילונים. הוא יושב בניו יורק ובאשדוד. יש לו ישיבות, עמותות, ארגוני צדקה. הוא הקים אימפריה של עשרות מיליוני דולרים. הוא חי כמיליארדר, טס במחלקות ראשונות, מפזר כספים, נותן מתנות. הוא נחשב לאחד האנשים המשפיעים ביותר על הפוליטיקה והחברה בישראל. בין באי חצרו פוליטיקאים בכירים, אנשי עסקים וכלכלה, עיתונאים, אנשי יחסי ציבור. הוא כריזמטי, מוזר, גינוניו גובלים בביזאר. פעם בשנה הוא מארגן מטוס פרטי ומטיס מאות חסידים לביקור בקבר של צדיק בבולגריה (הרב אליעזר פאפו, המכונה "פלא יועץ"), ועורך שם טקסים ופולחנים.

הרב פינטו נהג, על פי החשד, לשחד קציני משטרה בכירים בישראל. זה לא נראה כמו שוחד. אלה היו טובה פה, כמה לירות שם. הוא הרעיף אהבה, דברי תורה, וגם טובות הנאה, בעיקר לכיוונם של כאלה שראה בהם מיועדים לגדולה. לא מזמן הפליל את פינטו אחד מחסידיו, קצין משטרה בכיר בשם תת ניצב אפרים ברכה. היום, תנ"צ ברכה הוא מפקד יאח"ה, יחידת מודיעין וחקירות משטרתית הנחשבת ליחידת עילית. על פי החשד, אשתו של פינטו העבירה לאשתו של ברכה מאות אלפי דולרים תמורת מידע על תיק חקירה נגד הרב עצמו.

פינטו טען שלא מדובר בשוחד, וציין שהוא עוזר כלכלית למשפחת ברכה כבר שנים. ברכה הכחיש. נערך ביניהם עימות. המסקנה הייתה שברכה דובר אמת. נגד פינטו התגבש כתב אישום, ואז הוא הגיע עם מידע רב נוסף. על פי המידע החדש, הוא שיחד גם קצין בכיר מברכה, ניצב מנשה ארביב, שמכהן היום כראש יחידת להב 433 של המשטרה, יחידת הדגל המשטרתית, היחידה שאמונה על המודיעין ועל כל החקירות האיכותיות בישראל. אתמול (15 בינואר) הוציא ארביב את עצמו לחופשה. הוא, כמובן, טוען לחפותו. החקירה נפתחת.

יש גם קצה אמריקאי לפרשה הזו. קוראים לו מייקל גרים. חבר קונגרס אמריקאי מניו יורק, קתולי אדוק, שהתחבר איכשהו לחסידיו של הרב פינטו ולרב עצמו בניו יורק. על פי החשד, הורה הרב פינטו לחסידיו לתרום לגרים סכומי כסף כדי להבטיח את בחירתו. גרים, הידוע כאוהד ישראל מובהק על הגבעה, נזקק לכסף רב כדי להיבחר ולפינטו היה קשר לכסף רב. השידוך הצליח. בינתיים הרשויות הפדראליות פתחו בחקירה ופינטו הפך ל"עד מוגן" נגד גרים. החקירה בעיצומה. כעת צצות טענות כי גורמים בישראל ניסו לשבש אותה. היחסים בין האף.בי.איי למשטרת ישראל מתוחים על הרקע הזה. בין היתר, נכרך שמו של שר לשעבר בממשלת ישראל, כמי שניסה לסייע לגרים ולשכנע את פינטו או אנשיו לא להעיד נגדו.

כן, זה מסובך. רק אתמול הוסר בישראל צו איסור פרסום שהוטל על הפרשה. לישראל הגיע הרב פינטו עצמו, וגם אחד מעדי המפתח בפרשה, עם מידע רב. השאלה היא, לאן זה יסתעף מכאן. בישראל רוצים לנקות את האורוות. עוד לא ברור איזה אורוות יותר מזוהמות אצלנו, האורוות של הרב, או האורווה המשטרתית. בשנים האחרונות פרשו מהמשטרה הישראלית כמה קצינים בכירים בדרגת ניצב, אחד מהם היה מיועד להתמנות למפכ"ל, בגלל סידרה של פרשיות, כולל פרשיות מין מביכות במיוחד.

בארה"ב, לעומת זאת, מתמקדת החקירה בחבר הקונגרס גרים. האם שתי החקירות יכולות לדור בכפיפה אחת, או שהן יתנגשו אחת בשנייה בקרוב? נצטרך להמתין כדי לגלות. בינתיים, גוברת בישראל הביקורת על תרבות חצרות הרבנים המסתעפת ומתפתחת כאן, מתחת לאפנו. אדמו"רים שהופכים לטייקונים, אנשי הון ושלטון שמתערבבים באנשי דת ובוחשים בעניינים לא להם, והמהומה רבה. כאמור, אין כאן רגע דל.

 

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • מאמרים בארכיון
  • The Week in Review
  • אירועים מיוחדים
  • הזמנות רק בהזמנה

מאמרים מומלצים

כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020
נתניהו לא כשיר לקבל על עצמו את מלאכת הרכבת הממשלה
עקיבא אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 5, 2020
כמו ב-1996, ברית המקופחים התייצבה מאחורי נתניהו
מזל מועלם | הבחירות בישראל | מרץ 4, 2020

Featured Video

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020