متیس وجود «پل ارتباط زمینی» ایران را در خاورمیانه انکار کرد

جیمز متیس روز جمعه در یک کنفرانس خبری گفت که ایران در ساخت یک «پل ارتباط زمینی» در خاورمیانه، از تهران تا مدیترانه، موفق نبوده است.

al-monitor .
Jack Detsch

Jack Detsch

@JackDetsch_ALM

موضوعات

Islamic State

دی ۱۵, ۱۳۹۶

به موازات آن‌که پنتاگون آماده می‌شود تا اواخر همین ماه نخستین استراتژی دفاعی خود را در دولت دونالد ترامپ ارائه کند، جمیز متیس، وزیر دفاع ایالات متحده، نیز امروز گفت که ایران در ایجاد یک پل زمینی از تهران تا دریای مدیترانه از طریق سوریه، موفق نبوده است.

در طول تابستان، گروه‌های تحت حمایت ایران به نیروهای دولت بشار اسد کمک کردند تا سرزمین‌های نفت‌خیز نزدیک با مرز عراق را بار دیگر تحت اختیار در آورد و به تهران شانس آن‌را بدهد تا شبه‌نظامیان شیعه را در عراق و سوریه به یکدیگر وصل کند. این حرکت باعث شد تا این هراس ایجاد شود که ایران شبه‌نظامیان شیعه را به راحتی در سراسر منطقه حرکت دهد و هلال شیعی را تا لبنان ایجاد کند.

متیس در یک نشست خبری به خبرنگاران گفت: «من فکر نمی‌کنم که پل زمینی اکنون وجود داشته باشد.»

متیس گفت که پیشرفت ایران برای ایجاد یک کانال ارتباط زمینی، به دلیل ادامهٔ جنگ‌ها علیه داعش و نیروهای دیگر در منطقه، متوقف شده است.متیس گفت: «هنوز سرزمین‌های قابل توجه و واحدهای چشم‌گیر دشمن وجود دارند که از بین نرفته‌اند. به علاوه، ما مجموعه‌هایی در سوریه داریم که در حال نبرد و کمک به یکدیگر هستند؛ مثلاً نیروهای روسیه به رژیم [سوریه] کمک می‌کنند و در جاهایی با عناصر ترک همپوشانی دارند. من فکر نمی‌کنم که در حال حاضر چیزی به اسم کانال ارتباطی زمینی وجود خارجی داشته باشد.»

در حالی که سازمان ملل تلاش می‌کند تا گفت‌وگوهای سیاسی از سر گرفته شود، انتظار می‌رود که نیروهای آمریکایی در کشور بمانند. نیروهای هوادار اسد در ماه گذشته از شرکت در گفت‌وگوها خودداری کردند. با توجه به آن‌که آمریکا دو هزار سرباز در سوریه دارد که با نیروهای داعش می‌جنگند، متیس اشاره کرد که واحدهای آمریکایی برای مقابله با گروه‌های شبه‌نظامی، وارد مناطق تحت کنترل دولت سوریه نخواهد شد.

متیس اشاره‌ای نکرد که آیا نیروهای آمریکایی برای مقابله با حضور فزایندهٔ ایران در سوریه به کار گرفته خواهد شد یا خیر. در ماه دسامبر، وال‌استریت ژورنال گزارش کرده بود که اچ.آر مک‌مستر، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، ممکن است در اوائل سال ۲۰۱۸ سخنانی در مورد استراتژی جدید آمریکا در سوریه ایراد کند.

در حالی که دسترسی به چهره‌های معتبر در میان نیروهای طرفدار ایران در سوریه دشوار است، به نظر می‌رسد که با توجه به ورود جدی‌تر تهران به عرصهٔ نبرد در سوریه، تعداد تلفات نیروهای شیعه در این کشور در سال گذشته بیشتر شده است. مک‌مستر در ماه دسامبر اشاره کرد که تهران حدود ۸۰ درصد از نیروهای رزمی اسد را تأمین کرده است. ماه گذشته، در استراتژی امنیت ملی کاخ سفید، از ایران به عنوان کشوری یاغی و مهم‌ترین چالشگر منافع ملی آمریکا در خاورمیانه نام برده شد.

با این حال، مشخص نیست که تلاش‌های آمریکا برای مهار ایران در سوریه، بخشی از یک استراتژی وسیع‌تر منطقه‌ای باشد.

به موازات فرارسیدن ضرب‌الاجل‌های متعدد دولت ترامپ در هفتهٔ آتی در این مورد که آیا تحریم‌های وابسته به مسئله‌ٔ هسته‌ای ایران که در توافق سال ۱۳۹۴ برداشته شده بودند، به جای خود بازگردند یا خیر، متیس بدون اشاره به جزئیات گفت که پنتاگون کماکان با نشانه‌های رفتار نامناسب ایران در خاورمیانه مواجه می‌شود. ممکن است با انتشار استراتژی دفاع ملی در ماه ژانویه، تکلیف گام‌های نظامی ملموس بیشتر روشن شود. این سند عمومی پنتاگون، شامل ارزیابی چالش‌های نظامی آمریکا در سطح جهان است.

ماه گذشته، نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد، یک کنفرانس خبری برگزار کرد و در حالی که پشت او تکه‌ای از موشک شلیک‌شدهٔ حوثی‌ها از یمن به عربستان سعودی قرار داشت، گفت که این قطعه مربوط به ایران است و این کشور را مورد ملامت قرار داد.

متیس گفت: «ما همیشه به نشانه‌ها نگاه می‌کنیم. اگر کسی فکر می‌کند که آن‌ها موشک بالستیک یا سلاح یا شناورهای انفجاری به یمن نفرستاده‌اند، این سندش است. ما همه می‌دانیم که آن‌ها در سوریه چه می‌کنند. ما دیده‌ایم که چه کاری در بحرین و استان‌ شرقی عربستان سعودی انجام می‌دهند. این کارها ادامه دارد و من تصمیم دارم که این را به جهان نشان دهم.»

اما متیس گفت که تظاهرات کنونی در ایران اثری بر توصیه‌های او به ترامپ در مورد بازگرداندن تحریم‌های تسهیل‌شده ذیل توافق اتمی، ندارد. متیس تأکید کرد: «من همیشه مشاوره‌هایی را که به رئیس‌جمهوری ارائه می‌کنم، محرمانه نگه می‌دارم. من این تعهد را به او دارم. فقط [این مقدار را می‌گویم که] فکر نمی‌کنم که این تظاهرات هیچ اثری بر توصیهٔ من به رئیس جمهوری داشته باشد که کاری را انجام بدهد یا ندهد.»

Recommended Articles

تدابیر مسکو برای کاهش تنش میان ایران و اسرائیل
ماکسیم سوچكوف | | خرداد ۱۱, ۱۳۹۷
منظور پوتین از خروج «نیروهای مسلح خارجی» از سوریه چه بود؟
مرور اخبار هفته | غزه | اردیبهشت ۳۰, ۱۳۹۷
خروج آمریکا از برجام، برنامه ترکیه در سوریه را دچار مشکل کرده است
سمیح ایدیز | | اردیبهشت ۲۵, ۱۳۹۷
پس از حملات موشکی، ترامپ استراتژی خروج از سوریه را از سر می‌گیرد
مرور اخبار هفته | دونالد ترامپ | فروردین ۲۶, ۱۳۹۷
پنج سناریوی محتمل در مورد سرنوشت برجام
سید امیر حسین موسویان | دونالد ترامپ | فروردین ۲۴, ۱۳۹۷

Recent Podcasts

Featured Video