آیا نماینده آتی آمریکا در امور سوریه، مشاور سابق دیک چنی است؟

انتظار می‌رود که جان هانا، مشاور سابق دیک چنی، نمایندهٔ آتی آمریکا در امور سوریه باشد.

al-monitor .

موضوعات

negotiations, sdf, pkk, geneva, astana, syrian conflict, rex tillerson, staffan de mistura

بهمن ۲۴, ۱۳۹۶

واشینگتن - تنی چند از کارشناسان امور سوریه و یک مقام رسمی ایالات متحده به المانیتور گفتند که دولت دونالد ترامپ در صدد است تا در راستای احیاء مذاکرات ژنو به رهبری سازمان ملل متحد و پیشبرد راه حل سیاسی برای حل مشکل درگیری‌ها در سوریه، جان هانا را به عنوان فرستادهٔ آتی ایالات متحده در امور سوریه تعیین کند.

هانا که مشاور ارشد دیک چنی (معاون رئیس جمهوری در زمان جورج دبلیو بوش) در امور امنیت ملی بود، در حال حاضر مشاور عالی بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها است. هانا پیش از آن که در سمت جانشین مشاور امنیت ملی در امور خاورمیانه (۲۰۰۱ تا ۲۰۰۴) و سپس مشاور امنیت ملی چنی (۲۰۰۵ تا ۲۰۰۹) خدمت کند، در دوران‌ها بیل کلینتون و جرج بوش پدر نیز مقام ارشد وزارت خارجه بود و به عنوان عضو تیم سیاست‌گذاری صلح خاورمیانه، تحت نظر دنیس راس نیز کار کرده بود. هانا به ای‌میل سئوالات المانیتور [در مورد احتمال تصدی پست جدیدش] پاسخ نداده است.

یک مقام آمریکایی که نخواست نامش فاش شود، گفت که انتصاب هانا قابل انتظار است اما زمان دقیق آن مشخص نیست.

دولت ترامپ در حال مشاوره با کشورهای همفکر بوده تا دربارهٔ مکانیسمی در جهت تلاش برای احیاء مذاکرات سوریه با هدایت استفان دی میستورا، فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در امور سوریه، به نتیجه برسند.

دولت انتظار دارد که ملاقات دیگری بین دیپلمات‌های کشورهای همسو انجام شود تا پیش از دور بعدی گفت‌وگوهای ژنو، بتوانند هماهنگی‌های لازم را انجام دهند. همچنین انتظار می‌رود که دور دیگری از گفت‌وگوهای کاهش تنش در آستانه در روزهای ۲۲ و ۲۳ فوریه برگزار شود.

جمیز جفری، سفیر پیشین آمریکا در عراق و ترکیه، می‌گوید که اگر هانا به مقام فوق‌الذکر منصوب شود، مشکلاتی پیش رو خواهد داشت. تعدیل تنش در روابط با ترکیه بر سر حمایت آمریکا از نیروهای دموکراتیک سوریه، یکی از این مسائل خواهد بود.

جفری به المانیتور گفت: «ما کاملاً اوضاع به هم ریخته‌ای داریم. ما با نیروهای دموکراتیک سوریه می‌نشینیم که نمایندهٔ ی.پ.گ [یگان‌های مدافع خلق] است، که آن نمایندهٔ پ.ی.د [حزب اتحاد دموکراتیک] است و همچنین خط مقدم پ.ک.ک [حزب کارگران کردستان] است؛ و ما دائماً به ترک‌ها چیزهایی می‌گوییم که آن‌ها را انجام نمی‌دهیم [به حرف‌مان عمل نمی‌کنیم].»

او افزود: «مشکل این‌جاست که بدانیم چه کسی ما را در بازی نگه داشته است؟ ترکیه! ما از پایگاه‌های آن‌ها استفاده می‌کنیم. تنها راه دیگر حضور در سوریه، از مسیر عراق می‌گذرد.»

جفری گفت توصیه‌اش آن است که دولت آمریکا در منبج به توافقی [با ترکیه] برسد و سلاح‌رسانی به نیروهای دموکراتیک سوریه را متوقف کند.

او گفت: «ما باید راهی را برای توافق در منبج پیدا کنیم؛ تا به ی.پ.گ بگوییم که ما زمان محدودی را با نیروهای‌مان در منطقه می‌مانیم و شما باید [در این زمان] با ترک‌ها توافقی حاصل کنید که شرایط دیگر آزارنده نباشد.»

رکس تیلرسون، وزیر خارجه ایالات متحده، در حاشیهٔ کنفرانس یاری‌رسانندگان به عراق که روز ۱۳ فوریه در عراق برگزار شد، گفت که آمریکا اهرم قدرتمندی برای استفاده در پروسهٔ ژنو دارد.

تیلرسون امروز در اظهاراتش به خبرنگاران در شهر کویت، گفت: «ایالات متحده و نیروهای ائتلاف که با ما برای شکست [داعش] کار می‌کنند، امروزه کنترل ۳۰ درصد از خاک سوریه را بر عهده دارند و بخش قابل توجهی از جمعیت و همچنین میادین نفتی سوریه را نیز تحت کنترل خود دارند. این یعنی نادرست است اگر بگوییم که آمریکا اهرم ضعیفی برای بازی دارد.»

تیلرسون ادامه داد: «ما در گفت‌وگوهایی که ادامه دارند، تمامی گفت‌وگوهای مربوط با ژنو، بسیار فعال عمل می‌کنیم. هم در زمینهٔ کار با اپوزیسیون برای متحد کردن آنان و همکاری بر سر هدفی مشترک، و هم همکاری نزدیک با روسیه که بیشترین نفوذ را بر رژیم است دارد تا آن‌ها را در ژنو بر سر میز مذاکره بیاورد.» وی افزود: «بنابراین مشارکت ما، در همکاری و پیوستگی با گروه بزرگی از شرکاست که در واقع اکنون مسائل را همانطور می‌بینند که ما در رابطه با یک سوریهٔ متحد و انتخابات می‌بینیم. ما حمایت چشمگیری از رویکردمان در مورد آیندهٔ سوریه، همراه خود داریم.»

Recommended Articles

سکوت ایران در مورد حمایت از ترکیه در حمله به حزب کارگران کردستان در عراق
مرور اخبار هفته | Defense/Security cooperation | خرداد ۲۷, ۱۳۹۷
قطعه گم‌شده ترامپ در طرح پوتین برای سوریه
مرور اخبار هفته | دونالد ترامپ | خرداد ۱۳, ۱۳۹۷
گزینه‌های اسرائیل برای کاهش تنش با ایران
Yossi Beilin | | اردیبهشت ۵, ۱۳۹۷
پس از حملات موشکی، ترامپ استراتژی خروج از سوریه را از سر می‌گیرد
مرور اخبار هفته | دونالد ترامپ | فروردین ۲۶, ۱۳۹۷
پوتین، اردوغان و روحانی حلقه اعتمادشان در سوریه را گسترش می‌دهند
مرور اخبار هفته | Defense/Security cooperation | فروردین ۱۹, ۱۳۹۷

Recent Podcasts

Featured Video