سکوت واشینگتن درباره خبر دیدار یک مقام آمریکایی از دمشق

آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا (سی‌آی‌ای) حاضر نشد دربارهٔ خبر سفر یک مقام آمریکایی به دمشق برای گفت‌وگو دربارهٔ زندانیان آمریکایی که ممکن است در سوریه بازداشت باشند، اظهار نظر کند.

al-monitor .

موضوعات

geneva, damascus, prisoners, staffan de mistura, donald trump, bashar al-assad, cia

آبان ۱۲, ۱۳۹۶

واشینگتن - آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا (سی‌آی‌ای) و دیپلمات‌های کشور چک که به عنوان حافظ منافع آمریکا در سوریه فعالیت می‌کنند، حاضر نشدند تا روز جمعه دربارهٔ گزارشی نظر دهند که حاکی از سفر یک مقام آمریکایی به دمشق بود. در هفتهٔ جاری گزارش‌هایی منتشر شد که نشان می‌داد یک مقام آمریکایی به پایتخت سوریه رفته تا با علی مملوک، رئیس دستگاه امنیتی سوریه ملاقات و دربارهٔ مسایلی چون نگرانی‌های امنیتی و شهروندان آمریکایی که گمان می‌رود در سوریه بازداشت شده باشند، گفت‌وگو کند.

عدم تکذیب این گزارش، احتمال تلاش ایالات متحده را در جهت گفت‌وگوی پنهانی و ملاحظه‌کارانه را با دمشق برای آزادی شهروندان آمریکایی، افزایش می‌دهد. به اعتقاد تحلیل‌گران، در زمانی که پیشروی‌ها علیه داعش، نیروهای تحت حمایت آمریکا را در مجاورت نیروهای تحت حمایت روسیه و ایران قرار داده و همچنین آمریکا در تلاش است که نگذارد ایران در خاک سوریه و نزدیکی مرزهای اسرائیل استقرار یابد، چنین گفت‌وگوهایی می‌توانند برای انتقال مستقیم نگرانی‌های امنیتی آمریکا مؤثر واقع شوند.

نیکلاس هِرَس، تحلیل‌گر نظامی در «مرکزی برای امنیت آمریکای جدید»، با تأکید بر این‌که هیچ اطلاع مستقیمی در مورد صحت گزارش دیدار مقام‌های آمریکایی از سوریه ندارد، گفت: «طیفی از مسائل بین دولت‌های سوریه و آمریکا وجود دارند. یکی از آن‌ها سرنوشت زندانیان آمریکایی است و ایالات متحده معتقد است که آن‌ها تحت اختیار دمشق هستند.»

هرس می‌گوید «در حالی که کارزار مقابله با داعش به پایان خود نزدیک می‌شود و نیروهای تحت حمایت آمریکا مستقیماً رویاروی نیروهای متحد اسد قرار می‌گیرند و به چشم‌های هم می‌نگرند؛ و همچنین رژیم آینده به طرف حوزه‌هایی از سوریه مانند جنوب غربی این کشور حرکت می‌کند که حوزهٔ نگرانی آمریکا در مورد متحدان نزدیکش، اسرائیل و اردن است»، گفت‌وگوهای مستقیم می‌تواند «برای ادراک مستقیم در مورد این‌که نیت دولت اسد دربارهٔ آیندهٔ شرق سوریه چیست» مؤثر واقع شود. 

پس از آن‌که روزنامهٔ لبنانی الاخبار نخستین بار  دربارهٔ دیدار مذکور خبر داد، رویترز در روز سوم نوامبر به نقل از یک مقام ارشد منطقهای گزارش کرد: «یک مقام ارشد آمریکایی طی هفتهٔ جاری با رئیس دستگاه امنیت ملی سوریه در دمشق دیدار کرد. این دیدار پس از آغاز جنگ در سال ۲۰۱۱، بالاترین سطح از دیدار یک مقام آمریکایی از سوریه به شمار می‌رود.»

یکی از مسئولان بخش مطبوعاتی سی‌آی‌ای در همان روز به المانیتور گفت: «می‌توانید بگویید که ما از اظهار نظر خودداری کردیم.» یک دیپلمات چک نیز روز سوم نوامبر به المانیتور گفت: «ما نمی‌توانیم در این مورد اظهار نظر کنیم.» یک مفام وزارت خارجه نیز به المانیتور گفت که این وزارت‌خانه هیچ اطلاعی دربارهٔ دیدار مذکور ندارد.

منبع رویترز اما به این رسانه گفت: «در طول دیدار، مملوک به حضور نیروهای آمریکایی در خاک سوریه اعتراض کرد و آن را به منزلهٔ اشغال دانست. مقام آمریکایی پاسخ داد که حضور ما مستشاری است و با داعش می‌جنگیم.» مقام آمریکایی نام اختصاری و عربی «داعش» را برای نامیدن این گروه به کار برد.

به گزارش رویترز، مقام امنیتی محلی از اشاره به نام مقام آمریکایی خودداری کرد اما گفت که او از لبنان به دمشق سفر کرده است.

پیشتر گزارش شده بود که مایک پمپئو، مدیر سی‌آی‌ای، اندکی پس از انتصاب به مقامش در ژانویه گذشته، راه ارتباطی پنهانی را با مملوک برقرار کرد تا برای آزادی آستین تایس، روزنامه‌نگار آمریکایی، تلاش کند. تایس که زمانی به عنوان تفنگدار دریایی خدمت کرده بود، ماه اوت سال ۲۰۱۲ زمانی که به عنوان خبرنگار آزاد در سوریه مشغول به کار بود، ربوده شد و گمان می‌رود که به دست نیروهای وفادار به اسد افتاده باشد.

مقام‌های سوری بارها این امر را که تایس ممکن است در بازداشت نیروهای سوری باشد، تکذیب کرده‌اند.

فیصل مقداد، معاون وزارت خارجه سوریه، در ماه آوریل سال ۲۰۱۶ به آسوشیتدپرس گفت: «آستین تایس در دست مقام‌های سوری نیست و ما هیچ اطلاعی دربارهٔ او نداریم.»

گزارش روز جمعه رویترز می‌گوید که هیچ شهروند دیگر آمریکایی، از جمله مأموران سی‌آی‌ای، در سوریه تحت بازداشت نیستند. منابع دیپلماتیک پیشتر به المانیتور گفته بودند که غیر از تایس، آمریکایی‌های دیگری نیز در سوریه دستگیر شده‌اند. با این حال، منابع المانیتور نامی از بازداشتی‌ها نبردند.

یک مقام ارشد پیشین ایالات متحده که نخواست نامش فاش شود، دربارهٔ جزئیات برخی جزئیات گزارش، گفت: «من مطمئن نیستم که چرا باید چنین ملاقاتی در دمشق صورت بگیرد؟ ریسک آن بسیار بالاست. اگر قرار باشد حدس بزنم، می‌گویم که باید دست‌کم سومین یا چهارمین ملاقات [در آن‌جا] صورت بگیرد و حتی اگر چنین باشد، دلایل کمی وجود دارند که انجام ملاقات را در آن‌جا توجیه کنند و در عوض دلایل بسیاری برای عدم انجام آن وجود دارند.» او گفت منطقی‌تر بود که چنین ملاقاتی در بیروت صورت می‌گرفت.

تحلیلگران می‌گویند علی‌رغم آن‌که سوریه ممکن است تلاش کند تا اعزام مقام آمریکایی به دمشق را پیامی برای بهبود روابط نشان دهد، در حقیقت چنین نیست.

هرس گفت: «این نوع تماس‌ها معمولاً نامنسجم هستند. آن‌چه برای طرف آمریکایی مهم است، از میان برداشته شدن میانجی‌هایی مانند روسیه است و این‌که آمریکا می‌تواند مستقیماً با آژانس‌های دولت سوریه و سطوح بالای تصمیم‌گیری در این کشور تماس داشته باشد.»

او افزود: «این امر اجازه می‌دهد که ایالات متحده مستقیماً در روی رژیم [سوریه] بگوید که عملکرد خصمانه را در مقابل متحدینش مانند اسرائیل نخواهد پذیرفت؛ امری که نگرانی اصلی واشینگتن است. همچنین، پیامی به تهران و مسکو خواهد فرستاد مبنی بر این که ایالات متحده نیاز ندارد تا در صورت نیاز برای انتقال پیام به اسد، به آنان متکی باشد.»

هرس گفت: «ایالات متحده و دولت ترامپ کماکان می‌گویند که فعالانه به دنبال اسقاط اسد با نیروی نظامی نیستند اما آینده‌ای هم برای سوریه با ماندن اسد در قدرت، نمی‌بینند. این نیز نشانی از بهبود روابط با خود ندارد زیرا ایالات متحده به سختی در تلاش است که شرایطی را در زمان پس از جنگ ایجاد کند تا اسد و شرکایش را از دسترسی به منابع مالی و سازمان‌های بین‌المللی که در آینده برای بازسازی به مناطق تحت کنترل او می‌روند، بازدارد.»

رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا، هفتهٔ گذشته پس از ملاقات در ژنو با استفان دی‌میستورا، فرستادهٔ ویژه‌ٔ سازمان ملل در امور سوریه، گفت: «ایالات متحده خواهان یک سوریهٔ متحد و یکپارچه است که بشار اسد در دولت آن نقشی نداشته باشد. حکومت خاندان اسد به پایان نزدیک می‌شود. تنها مسئله این است که این کار چگونه باید انجام شود.»

دی‌میستورا خواستار آن شد که دور بعدی گفت‌وگوهای سیاسی میان رژیم [سوریه] و اپوزیسیون، روز ۲۸ نوامبر در ژنو انجام شود.

یکی از مشاوران کمیتهٔ عالی مذاکرات اپوزیسیون سوریه، به المانیتور گفت که پیش از دیدار [در ژنو]، معارضان سوری در ریاض گرد هم خواهند آمد تا به یک برنامهٔ متحد برسند.

متحدان آمریکایی و اروپایی چندان به پیشنهاد روس‌ها برای میزبانی «کنگرهٔ گفتگوی ملی سوریه» در روز هشتم در شهر سوچی روی خوش نشان ندادند و گروه‌های معارض سوری نیز گفتند که به این کنگره نخواهند رفت.

یک مقام وزارت خارجه [آمریکا] روز سوم نوامبر به المانیتور گفت: «با احترام به کنفرانسی که روس‌ها به دنبال اجرای آن هستند، ایالات متحده کماکان به تلاش‌های خود همراه با روند سازمان ملل و ژنو ادامه خواهد داد… تا روند سیاسی با مشروعیت بین‌المللی ادامه یابد و بتواند پایانی بر منازعات سوریه باشد.»

متیو رایکرافت، سفیر بریتانیا در سازمان ملل، روز پنج‌شنبه گفت: «راه صلح از ژنو می‌گذرد.»

او افزود: «اکنون به ما می‌گویند راهی که یک بار در آستانه به سوی آستانه منحرف شد، بار دیگر باید به سمت سوچی کج شود. من تقریباً به این مسئله بدبین هستم.»

Recommended Articles

سکوت ایران در مورد حمایت از ترکیه در حمله به حزب کارگران کردستان در عراق
مرور اخبار هفته | Defense/Security cooperation | خرداد ۲۷, ۱۳۹۷
طرح ترامپ برای فلسطین و اسرائیل برای ائتلاف با سعودی‌هاست، نه صلح
آکیوا الدار | دونالد ترامپ | خرداد ۲۴, ۱۳۹۷
نگاه حسرت‌آمیز دموکرات‌های هوادار اسرائیل به صمیمیت ترامپ و نتانیاهو
Bryant Harris | دونالد ترامپ | خرداد ۱۵, ۱۳۹۷
قطعه گم‌شده ترامپ در طرح پوتین برای سوریه
مرور اخبار هفته | دونالد ترامپ | خرداد ۱۳, ۱۳۹۷
تدابیر مسکو برای کاهش تنش میان ایران و اسرائیل
ماکسیم سوچكوف | | خرداد ۱۱, ۱۳۹۷

Recent Podcasts

Featured Video