رقابت آمریکا و روسیه برای فروش سیستم دفاع موشکی به عربستان

پس از اقدام ریاض برای خرید سیستم دفاع موشکی اس-۴۰۰ از روسیه، آمریکا به سرعت با فروش ۱۵ میلیارد دلاری فروش سیستم دفاع موشکی تاد به عربستان موافقت کرد.

al-monitor .

مهر ۱۷, ۱۳۹۶

تأیید دیرهنگام دولت دونالد ترامپ برای فروش ۱۵ میلیارد دلاری سیستم دفاع موشکی به عربستان سعودی، اقدامی در جهت خنثی‌کردن تلاش روسیه در این باره ارزیابی می‌شود.

وزارت خارجه [آمریکا] روز ششم اکتبر اعلام کرد که فروش سامانهٔ دفاع موشکی تاد را به عربستان تأیید می‌کند؛ این امر یک روز پس از امضای توافق اولیهٔ فروش سیستم‌ دفاع موشکی روسی اس-۴۰۰ صورت گرفت که در خلال دیدار ملک سلمان بن عبدالعزیز آل سعود از مسکو انجام شد. کارشناسان آمریکایی می‌گویند که سعودی‌ها برای کار با هر دو سیستم دفاع موشکی، مشکلات بزرگی خواهند داشت.

دِیو دس راچس، یکی از مقام‌های پیشین وزارت دفاع و کاخ سفید که اکنون در دانشگاه دفاع ملی واشینگتن مشغول به کار است، می‌گوید که کار با هر دو سیستم به منزلهٔ «داشتن دو سرویس نگهداری است که هرگز نمی‌توانند با یکدیگر تلاقی کنند و همچنین باید دو خط جدا برای وسایل جانبی ایجاد شود.»

دس راچس به المانیتور گفت: «آن‌ها برای به کار گیری این دو سیستم به طور همزمان، با چالش‌هایی جدی مواجه خواهند شد. آنان چالش‌های بنیادین و محسوسی در کار همزمان با اس-۴۰۰، تاد و پاتریوت [سیستم دفاع هوایی و موشکی] خواهند داشت.»

میزان فروش پیشنهادشدهٔ آمریکا که به تأیید کنگره نیاز دارد، شامل ۳۶۰ موشک رهگیر، ۴۴ سکوی موشکی و هفت رادار است. این، بخشی از بستهٔ ۱۱۰ میلیارد دلاری فروش اسلحه است که ترامپ در جریان دیدار از عربستان در ماه مه اعلام کرد. بخش اعظم این معامله سال‌ها موضوع مذاکره بوده است.

حسین ابیش، عضو ارشد انستیتو کشورهای عرب خلیج، به المانیتور گفت: «در این مورد، حس این‌که آمریکا پای خود را از انتقال سیستم تاد پس خواهد کشید، عاملی بود که باعث شد سعودی‌ها [خرید موشک‌های اس-۴۰۰] را اعلام کنند. این، یک پاسخ مستقیم بود.»

پنتاگون ناخرسندی خود را دربارهٔ خرید اس-۴۰۰ از سوی عربستان، اعلام کرده است.

اریک پاهون، سخن‌گوی پنتاگون، گفت: «ایالات متحده و عربستان سعودی روابط محکم و واضحی از نظر تجارت تسلیحاتی و نظامی دارند. ما نگرانی‌هایی در مورد خرید سیستم‌های اس-۴۰۰ داریم و بر اهمیت این موضوع تأکید می‌کنیم که سیستم‌ها باید با سیستم‌های آمریکایی و منطقه‌ای، یا هر سیستم فراگیر دفاعی دیگری، همخوان باشد تا بتواند در کمال اطمینان، از قابلیت رویارویی با تهدیدهای مشترک برخوردار شود.»

یک مقام وزارت خارجه گفت که این فروش تسلیحاتی آمریکا، «امنیت درازمدت عربستان سعودی و منطقهٔ خلیج را در برابر تهدید ایران و سایر تهدیدهای منطقه‌ای، تأمین می‌کند.» قطر و امارات متحدهٔ عربی نیز این سیستم را که توسط شرکت‌های دفاعی آمریکا،‌ لاکهید مارتین و ریتئون ساخته شده، خریداری کردند. این سیستم‌ها برای رهگیری موشک‌های بالستیک مهاجم ساخته شده‌اند.

ریاض در حال حاضر موشک‌های پاتریوت، ساخت آمریکا را در اختیار دارد و در ماه مارس از آن‌ها برای سرنگون کردن چهار موشک حوثی‌های تحت حمایت ایران، استفاده کرده است. اما به نظر کارشناسان، اس-۴۰۰ انعطاف‌پذیری بیشتری دارد و می‌تواند با رهگیرهایی کار کند که قابلیت سرنگون‌کردن موشک‌های دوربرد و هواپیماهای نظامی را دارند. 

Recent Podcasts

Featured Video