تلاش آمریکا برای جلب اطمینان متحدین خود در منطقه خلیج فارس

وزیر امور خارجه آمریکا، جان کری، طی جلساتی در پاریس با متحدین آمریکا، تلاش کرد تا قبل از ملاقات سران کشور های شورای همکاری خلیج در واشنگتن، تنش میان آمریکا و کشور های مزبور را که بر سر مسئله هسته ای ایران پدید آمده کاهش دهد.

al-monitor .

موضوعات

yemen, saudi arabia, paris, john kerry, iran, gcc, camp david, barack obama

اردیبهشت ۲۱, ۱۳۹۴

بنا به گفته بن رودس، یکی از اعضاء کاخ سفید، روز ۱۱ ماه مه پرزیدنت باراک اوباما با ملک سلمان پادشاه سعودی یک مذاکره تلفنی داشته است. وزیر امور خارجه عربستان، عادل الجبیر اظهار داشت که عدم حضور ملک سلمان در مذاکراتی که قرار است این هفته در واشنگتن صورت بگیرد از روی "بی اعتنائی" به ایالات متحده نیست. وی افزود که تصمیم مربوط به اعزام ولیعهد آن کشور محمد بن نایف و جانشین وی محمد بن سلمان، پسر پادشاه و وزیر دفاع، در نوع خود بی سابقه است.

بنا به اظهار راب مالی، هماهنگ کننده امور خاورمیانه در کاخ سفید، هفته گذشته، طی جلسه ای بین جان کری و وزرای امور خارجه کشور های همکاری خلیج "ما تمام مسائلی را که باید مشترکا بر روی آن کار کنیم با یکدیگر مرور کردیم."

مالی افزود: "برخی از آنها تقاضای یک پیمان رسمی را داشتند، چیزی که ما هفته ها پیش به آنان گفته بودیم که میسر نیست. ما موردی از ابراز ناخشنودی نشنیدیم جز آنکه یکی از اعضاء شورای همکاری خلیج بار دیگر مطرح کرد که شورا درخواست یک پیمان (با آمریکا) را دارد."

اضطراب کشور های شورای همکاری خلیج بیشتر به این دلیل است که یک معامله هسته ای منجر به ایجاد روابط حسنه با ایران گردد در حالی که از دید آنان ایران منشاء سیاست های تهاجمی و اعمالی است که ثبات منطقه را بر هم می زند. مقامات آمریکا این نظریه را رد کرده و گفته اند که چنین چیزی اتفاق نخواهد افتاد.

کالین کال، مشاور امنیت ملی جو بایدن، معاون رئیس جمهور آمریکا، به روزنامه نگاران گفت: "در این لحظات که منطقه در وضعیت نامعلومی به سر می برد آنان به دنبال گرفتن تایید مجدد از ما نسبت به تعهداتمان هستند."

مالی هم چنین گفت: "در مورد ایران انبوهی از نگرانی (برای اعراب) وجود دارد، آیا آمریکا بعد از وقوع یک معامله هسته ای به متحدین سنتی خود پشت خواهد کرد؟ ... آیا دولت آمریکا فکر می کند که حصول یک توافق هسته ای به تعدیل رفتار ایران منجر خواهد شد، که دولت فکر نمی کند چنین باشد." او افزود: "رئیس جمهور بار ها و بار ها گفته است که چنین اتفاقاتی نخواهد افتاد ... ما امیداواریم که رفتار ایران تغییر کند اما به هر حال حتی اگر هم چنین نشود معامله ای که صورت خواهد گرفت خوب و محکم خواهد بود."

او گفت: "اجماعی گسترده وجود دارد مبنی بر اینکه که ما باید با به کارگیری قوه خلاقیتمان یک نوع همکاری امنیتی را (بین آمریکا و کشور های شورای خلیج) به وجود بیاوریم."

مالی هم چنین افزود: "چیزی که مردم (متحدین آمریکا) بر آن تمرکز می کنند سلاح های متعارف است که به درد رویاروئی با تروریست ها که منطقه را تهدید می کنند نمی خورد. چه وسائل و ادوات دیگری، غیر از سلاح های متعارف ممکن است برای مقابله با تروریست ها به کار بیاید؟"

بروس ریدل، یک مقام سابق شورای امنیت ملی آمریکا که برای المانیتور نیز مطلب می نویسد معتقد است که دعوت آمریکا از سران شورای همکاری خلیج برای ملاقات با اوباما در کمپ دیوید، در روز های ۱۳ و ۱۴ مه، از دید سعودی ها، نتایج قابل توجهی را به همراه نخواهد داشت.

او روز ۱۱ ماه مه به المانیتور گفت: "سعودی هائی که من با آنان در تماس بودم تاکید می کردند که جلسه پیش رو با اوباما درست برنامه ریزی نشده و فکر می کردند که نتایج قابل ذکری در بر نخواهد داشت. در ضمن می خواستند پیامی هم بفرستند که به دولت آمریکا اعتماد ندارند. تصمیم ملک سلمان مبنی بر عدم حضور در نشست کمپ دیوید یک بی اعتنائی عمدی بود ... هدف این بود (پیام) روشن و بدون ابهام باشد."

از میان شش کشور عضو شورای همکاری خلیج تنها سران دو کشور، قطر و کویت، در این نشست شرکت خواهند کرد. در حالی که علاوه بر عربستان، بحرین، امارات و عمان هم مقامات پائینتری را به نشست اعزام خواهند کرد (سلطان قابوس مدت هاست که از بیماری رنج می برد و مسافرت برای او میسر نیست).

جان آلترمن، یکی از مقامات سابق وزارت امور خارجه آمریکا می گوید که مشکل آمریکا برای جلب اعتماد کشور های شورای همکاری خلیج اینجاست که ترس آن ها از حمله مستقیم ایران به آن کشور ها نیست بلکه اعمالی است که ایران انجام می دهد که از دید آنان از اقلیت های ناراضی آن کشور ها برای بی ثبات کردن این کشور ها استفاده می کند.

آلترمن، معاون ارشد و مدیر مطالعات خاورمیانه در "مرکز مطالعات بین المللی و استراتژیک" به المانیتور گفت: "درست است که کشور های شورای همکاری خلیج نسبت به ایران احساس شکننده بودن دارند اما این احساس مربوط به قدرت نظامی ایران نیست. آنها نگران فعالیت های نامتقارن ایرانیان (برای بر هم زدن ثبات داخلیشان) هستند."

او افزود: "معلوم نیست که چه نوع رابطه و تضمینی می تواند این خطر را از سر این کشور ها دور کند." هر تعهدی که دولت اوباما بدهد، که در صورت حمله ایران به آن کشور ها از آنان دفاع خواهد کرد، در صورتی به مرحله اجرا در خواهد آمد "که سربازان ایرانی سوار بر ناو های ایران در سواحل کشور های شورای همکاری خلیج پهلو بگیرند. اما من فکر نمی کنم که حتی یک نفر را بتوان یافت که وقوع چنین سناریوئی را منطقی بداند."

تنش های جدیدی بین آمریکا و کشور های عضو شورای همکاری خلیج، بر سر اطمینان بخشی آمریکا به آنان در خصوص مسلح کردن نیروهای نیابتی از سوی ایران پدید آمده است. (در واقع) این موضوع عامل دخالت نظامی عربستان در یمن بوده است. ایالات متحده در ابتدا از این عملیات حمایت کرد و حتی کمک های لجستیکی در اختیار کشور های عرب گذاشت اما در هفته های اخیر بطور دیوانه واری به ریاض فشار می آورد که به یک آتش بس تن در دهد.

آلترمن هم چنین گفت: " موقعیت الان اینگونه است که سعودی ها در حال استفاده از وسائل و ادوات و آموزش آمریکائی هستند که از دید آنها از خود دفاع کنند در حالی که از دید دولت آمریکا دارند کاری می کنند که بالقوه بسیار خطرناک است. برای آمریکا یک سئوال جدی این است که چقدر باید متحدین خود را تقویت کند در حالی که این احتمال وجود دارد که مستقلا دست به اعمالی بزنند که به نحوی علیه منافع آمریکا باشد."

وی در ادامه گفت: "یمن یک نمونه بسیار واضح است. شما چه باید بکنید ... اگر این کشور ها امکانات داشته باشند ... شما چگونه باید مانع آنها از انجام کار هائی شوید که فکر می کنید نباید انجام دهند؟"

ریدل می گوید که اینک چندین هفته است که معلوم شده که ایده نشست با سران کشور های شورای همکاری خلیج، خریداری در ریاض ندارد. با این حال دولت آمریکا سعی کرده سعودی ها را به خط بیاورد. کری هفته گذشته به ریاض سفر کرد و با پادشاه و وزیر امور خارجه دیدار و گفتگو کرد و سپس با وزرای امور خارجه کشور های عضو شورای همکاری خلیج در پاریس ملاقات کرد.

ریدل هم چنین گفت که در حالی که تمرکز کری در مذاکرات با سعودی ها تلاش برای رسیدن به یک آتش بس بود سعودی ها اشتیاق داشتند که عملیات نظامی خود را ادامه دهند.

به گفته وی: "در واشنگتن درک خوبی از اینکه کشور های خلیج چطور عمل می کنند وجود ندارد در حالی که عربستان سعودی به نوعی کاملا غیر عادی و مانند رانندگی در حین مستی عمل می کند. هم پادشاه و هم پسرش جنگ یمن را شاهکار خود می بینند. اما به نظر نمی رسد که (این جنگ) پایان خوشی داشته باشد."

اینطور که مالی، عضو کاخ سفید مطرح می کند یکی از هدف های دراز مدت آمریکا در ادامه مذاکرات با شورای همکاری خلیج این است که اعتماد به نفس را در آن ها بالا برده تا حدی که نهایتا بتوانند با ایران برای حل بحران های امنیتی وارد گفتگو شوند.

به گفته مالی: "یکی از اهداف (این گفتگو ها) این است که به جائی برسند که بتوانند با اعتماد به نفس بیشتر با ایران ... برای حل مسائل منطقه به همکاری بپردازند که فقط هم حل آن ها در سایه همراه شدن آنان با یکدیگر میسر است ... به نحوی که ترتیبات امنیتی بیابند که وضعیت را در عراق و یمن و نفاط دیگر به ثبات برسانند." 

Recent Podcasts

Featured Video