יוצאת למלחמה: האם תצליח חיות לשמור על עצמאותו של בית המשפט העליון?
השופטת אסתר חיות, שנבחרה לנשיאת העליון למורת רוחה של איילת שקד, היא האדם הנכון בזמן הנכון לעמוד מול שרת משפטים לעומתית ומול כוחות פוליטיים דורסניים מימין, במאבק השליטה על אחד מסמליה החשובים של הדמוקרטיה הישראלית.
![Esther_Hayut.jpg](/sites/default/files/styles/article_hero_medium/public/almpics/2017/09/Esther_Hayut.jpg/Esther_Hayut.jpg?h=a5ae579a&itok=XMjyEg1Q)
שרת המשפטים איילת שקד אמנם הפסידה השבוע בקרב על בחירתה של אסתר חיות לנשיאת בית המשפט העליון – בחירה אותה ניסתה למנוע בחודשים האחרונים, אך היא אינה מתכוונת להרפות מתכניתה הגדולה לריסון כוחה של המערכת המשפטית.
ביום שלישי [5 בספטמבר] בחרה הוועדה לבחירת שופטים, בראשה עומדת שקד, בשופטת חיות לנשיאת בית המשפט העליון במקומה של מרים נאור, שפרשה לגמלאות. זאת, למורת רוחה של שרת המשפטים, שפעלה לבטל את שיטת הסניוריטי על פיה נבחרה חיות, כמו יתר נשיאי בית המשפט העליון בעבר. לפי שיטה זו ממונה לנשיא שופט העליון הוותיק ביותר.