טרטר פלסטיני כבר טעמתם?
השלום בין הישראלים לפלסטינים אמנם רחוק מתמיד, אבל בתל אביב אפשר למצוא מסעדות שמגישות "אוכל פלסטיני" ובמוזיאון לאמנות האסלאם בירושלים מתקיימות הרצאות על התפריט המרהיב באימפריה הערבית של ימי הביניים.
![RTR2KVKV.jpg](/sites/default/files/styles/article_hero_medium/public/almpics/2014/04/RTR2KVKV.jpg/RTR2KVKV.jpg?h=f7822858&itok=PiJl29U6)
לפני חמש שנים וחצי החליט אורי מאיר-צ'יזיק, אז דוקטורנט צעיר שחקר את התזונה באימפריה המוסלמית ערבית של ימי הביניים, לבשל סעודה שתשחזר מנות מהמאה ה-13. במטבח ביתו הוא טרח והתקין שבע מנות ססגוניות, עשירות בתבלינים צבעוניים, מתוך ספר בישול עתיק שמקורו מבגדד. למשל, גרגרי חומוס מונבטים, קלויים בשומן כבש עם לימון, נענע ופיסטוקים; או קציצות בקר מבושלות, שנטבלו בחלמון שלוש פעמים בזמן הבישול ומוגשות בציר בקר ותפוזים; ואפילו משקה מדבש, תבלינים וקמח המכונה "בירה של דבש".
הסעודה יוצאת הדופן ההיא, שכונתה "לסעוד על שולחנו של הח'ליף", הפכה לימים להרצאה בעלת שם זהה הכוללת גם טעימות. השבוע [22 באפריל], ערב המימונה, קיים מאיר-צ'יזיק - כיום דוקטור להיסטוריה של הרפואה והתזונה ומומחה לליקוט צמחי בר למאכל, את ההרצאה הזו במוזיאון לאמנות האסלאם בירושלים.