למה הישראלים כל כך אוהבים לשנוא את חנין זועבי
![Haneen Zoabi, an Arab member of the Israeli Knesset (the Israeli parliament), talks to reporters in Amman Haneen Zoabi, an Arab member of the Israeli Knesset (the Israeli parliament), talks to reporters in Amman August 31, 2010. Zoabi is in Amman to contribute to a UN fact-finding mission with Jordanian activists about Israel's May 31 capture of a Gaza-bound boat in which nine people died. The hearings, chaired by a 3-person panel commenced on August 30 in Amman with Arab activists from Israel, including Zoabi, who was aboard the Turkish vessel when the raid occurred. REUTERS/Muhammad Hamed (JORDAN - Tags: POLI](/sites/default/files/styles/article_hero_medium/public/almpics/2012/q4/HaneenZoabi.jpg/HaneenZoabi.jpg?h=2d235432&itok=GPkZbz1U)
ישראלים רבים קיבלו בצהלות שמחה את החלטת ועדת הבחירות המרכזית מהשבוע שעבר לפסול את מועמדותה של ח"כ חנין זועבי לכנסת הבאה. אחרים זעו בחוסר נוחות בכורסתם, אבל גם הם, מסתבר, לא הצטערו. מה יש בה, בחברת הכנסת מבל"ד, שמעורר כלפיה אנטגוניזם כה רב בקרב הציבור הישראלי, ולא רק מהצד הימני שלו? מדוע כל כך הרבה אנשים בישראל אוהבים לשנוא אותה?
"הבעיה היא לא שאני טרוריסטית", אמרה זועבי לאחר פסילתה, "אולי הבעיה היא שאני דמוקרטית מדי. הבעיה עם תנועת בל"ד ועם חברי הכנסת הערבים היא שאנחנו דמוקרטים באווירה שלא מאמינה בדמוקרטיה".