Türkiye yine açlık grevleriyle yüz yüze
Türkiye, siyasi tarihinin en yaygın eylemlerinden biri olan açlık grevi dalgasıyla bir kez daha yüz yüze. Tutuklu HDP Milletvekili Leyla Güven tarafından başlatılan ve diğer cezaevlerine yayılan eylemde Öcalan’ın kimseyle görüştürülmemesi uygulamasına son verilmesi talep ediliyor.
![TURKEY-SECURITY/USA Soldiers stand guard at the entrance to the Aliaga Prison and Courthouse complex in Izmir, Turkey October 12, 2018. REUTERS/Umit Bektas - RC1B8D521D10](/sites/default/files/styles/article_hero_medium/public/almpics/2019/01/RTX6ETZZ.jpg/RTX6ETZZ.jpg?h=a5ae579a&itok=artrrVK7)
DİYARBAKIR -- Türkiye seçim gündemiyle uğraşırken Diyarbakır’da sessiz sedasız başlayan bir açlık grevi birçok cezaevine yayılıyor. Eylemleri başlatan HDP Hakkâri Milletvekili Leyla Güven oldu.
Türkiye’nin Suriye’nin Afrin kasabasına yönelik operasyonuna tepki amacıyla sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımlar nedeniyle hakkında dava açılan Güven, bir yıla yakın süredir cezaevinde. Diyarbakır Adliyesi’nde 7 Kasım 2018’de görülen duruşmada Güven, tutuklu bulunduğu cezaevinden kamera ile yargılamaya katılarak açlık grevi eylemine başladığını söyledi. Güven eyleminin gerekçesini şu cümlelerle anlattı: “Kürt sorununun demokratik çözümünde daha önce görüldüğü gibi Sayın Öcalan’ın çok değerli bir rolü vardı. Kürt halkı ve Orta Doğu’da gerçekten düşünceleriyle de yön veren bir çözüm ortaya koydu. Tecridin bu kadar derinleştiği dönemde, tecrit kime uygulanırsa uygulansın bir insanlık suçudur. Bugünden itibaren süresiz ve dönüşümsüz açlık grevine başlıyorum.”