Suriye'nin Nabzı

Türkiye, Suriye kentlerine elektrik götürüyor

By
p
Article Summary
Suriye’nin muhtelif kasabalarındaki altyapı hizmetlerini onarmaya çalışan Türkiye elektrik için jeneratörlere muhtaç olan Azez’de de bir termik santral inşa edecek. İngilizceden Türkçeye çevrilmiştir.

HALEP, Suriye — Halep’in kuzeyinde bulunan Azez’de yapılacak elektrik santralinin inşaatını bir Türk şirket üstlenirken Türk hükümeti Fırat Kalkanı Harekâtı bölgesinde yer alan tüm kent ve kasabalara elektrik sağlamak için çalışmalarını sürdürüyor.

Azez yerel meclisi, özel Akenerji şirketinin inşa edip işleteceği termik elektrik santrali için kasabanın doğusunda bir kilometrelik alan hazırladı. Azez yerel meclisinde teknik işlerden sorumlu Mühendis Muhammed Ömer Al-Monitor’a Akenerji ile 2 Mart’ta sözleşmesi imzalanan projeye ilişkin diğer ayrıntıların santralin inşasının ardından açıklanacağını söyledi.

Akenerji’nin inşaata başladığını ve temel atma sürecinin tamamlandığını belirten Ömer, Azez’deki elektrik hatlarının yenilenme çalışmaları kapsamında kentteki eski elektrik kablolarının değiştirildiğini ve tüm mahallelere elektrik verilebilmesi için yeni bir ağ kurulduğunu anlattı.

Yerel meclisin kamu hizmetleri biriminden Mühendis Ahmet Karan da Al-Monitor’a Türk hükümetinden kentteki elektrik sorununun çözülmesi ve Mare ile El Bab da dâhil Fırat Kalkanı Harekâtı sırasında zarar gören diğer kasabalara hem elektrik hem de diğer hizmetlerin ulaştırılması konusunda söz aldıklarını söyledi. Bu kapsamda içme suyu altyapılarının, su arıtma tesislerinin yeniden inşası, yolların onarılması ve telefon hatlarının genişletilmesi planlanıyor.

Azez’de inşaatı süren santralde kasabadaki yerel elektrik santralinde çalışan işçiler görev alacak. Kasabadaki elektrik şebekesinden de işçiler sorumlu olacak.30 megavat kapasiteli santralde 100’ü aşkın kişiye istihdam sağlanacağını kaydeden Ömer çalışanların yüzde 90’ının Suriyeli, geri kalan idareci ve teknik personelin ise Türk olacağını anlattı.

Ömer Al-Monitor’a şu bilgileri verdi: “Projenin tüm maliyetini doğrudan Türkiye üstleniyor. Elektrik gelirleri ise Azez yerel meclisi ile Akenerji arasında paylaşılacak. Ancak tarafların gelirden alacağı paylar henüz belirlenmiş değil. Sözleşmeye göre Akenerji 24 Mart’taki temel atma töreniyle başlayan inşaatı üç ay içinde tamamlayacak.

Termik santralde üretilen elektrik kablolarla hanelere ulaştırılacak. Hanelere takılacak elektrik saatlerinin Akenerji tarafından sağlanacağını belirten Ömer, yeniden imar edilen mahallelerde müteahhitlere gerekli elektrik altyapısının kurulması için talimat verildiğini belirtti.

Elektrik hizmetinin vatandaşlar için maliyeti henüz netleşmiş değil. Kasabanın toplam elektrik ihtiyacının ne kadar olacağı da henüz bilinmiyor. Ancak Ömer, santralin tüm kasabaya yeteceğini, hizmet bedelinin de çok yüksek olmayacağını vurguluyor. Elektrik hizmetinin jeneratörlerden daha ucuza geleceği ise muhakkak.

Azez yerel meclisinde basın işlerinden sorumlu Firas Mevlâ da Al-Monitor’a şu bilgileri verdi: “Azez halkı günün 12 saati jeneratörlere bağlı yaşıyor. Vatandaşlar amper başı aylık 8 bin Suriye dinarı (15.50 dolar) ödüyor ve çamaşır makinesi, televizyon ve ışık için her eve asgari üç amper gerekiyor. Bu da ev başına aylık 60 dolar demek”

Günün geri kalan 12 saatinde ise yaşamın elektrik olmadan mumlar ve şarj edilebilir pillerle sürdüğüne dikkat çeken Mevlâ şöyle devam etti: “Santral kurulduğunda durum tamamen değişecek. Maliyet yaklaşık yüzde 50 azalacak ve evlere sağlanan elektrik sayesinde birkaç elektrikli alet aynı anda çalıştırılabilecek.”

Azez’de bir giyim mağazası olan Mahmud Cabban da santralin kasabadaki yaşam standartlarını yükselteceği kanaatinde: “Vatandaşlar jeneratörlerden elektrik alabilmek için dünyanın parasını ödemekten usandı. Jeneratörler ya sık sık bozuluyor ya da parçaları yanıyor ve kullanılmaz hale geliyor. Elektrik santrali kasabaya nefes aldıracak.”

Şu ana kadar Türkiye tarafından elektrik sağlanan ilk kasaba ise Cerablus. Türkiye Fırat Kalkanı Harekâtı kapsamında Türk ordusu ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) savaşçıları tarafından İslam Devleti’nden temizlenen Cerablus’a eylül 2016’dan bu yana elektrik veriyor.

Makaleyi okumaya devam etmek için Al-Monitor’a abone olun

  • Güncellenmiş ve ödüllü Lobicilik Yazı Dizisi
  • Arşivlenmiş makaleler
  • Özel etkinlikler
  • Geçtiğimiz Haftaya Bakış e-postanıza gelsin
  • Haftalık lobicilik bülteni
Bu bölümlerde bulundu: Alt yapı ve mimari

Khaled al-Khateb is a Syrian journalist and former lecturer in the Geography Department of the University of Aleppo.

NEVER MISS
ANOTHER STORY
Haber bültenimize üye olun
x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept