Suriye'nin Nabzı

Türk devriyelerine rağmen rejim İdlib’de saldırılara devam ediyor

By
p
Article Summary
Türk ordusunun İdlib’deki tampon bölgede gerçekleştirdiği devriye faaliyetleri rejim saldırılarını engellemekte yetersiz kalırken, muhalifler karşılık vereceklerini söylüyorlar. İngilizceden Türkçeye çevrilmiştir.

HALEP, Suriye — Suriye rejimi İdlib vilayetindeki tampon bölgede sivilleri bombalamaya devam ediyor ve geçen hafta Kafr Nebil kasabasında korkunç bir katliam gerçekleştirdi.

Kafr Nebil’de bulunan medya aktivisti Sena El Ali’ye göre 4 Nisan’daki saldırıda misket bombaları kullanıldı. Ali Al-Monitor’a şöyle konuştu: “Rejim güçleri Kafr Nebil merkezindeki pazara tahrip gücü yüksek üç roket attı. 14 sivil öldü, onlarcası yaralandı. Rejim aynı gün İdlib kırsalındaki başka yerleri de bombaladı. Ne yazık ki tampon bölgedeki Türk askeri devriyeleri rejimin saldırılarını durdurmakta pek etkili olmadı. (…) Ertesi gün, rejim tarafından yeni saldırı korkusuyla kasabadaki cami imamları insanların Cuma namazı için camilere gitmemesi için hoparlörlerden uyarıda bulundular.”

Rejim şubatın başından beri tampon bölgedeki kasaba ve köyleri vuruyor, topçu ateşine tutuyor. Saldırılarda onlarca sivil hayatını kaybetti, binlerce aile kaçmak zorunda kaldı.

Türkiye 15-20 kilometre genişliğindeki bölgenin içinde devriye faaliyetleri yürütürken, Rusya da İdlib’i dışarıdan çevreleyen bölgede faaliyet gösteriyor. Amaç, rejimin 3 milyon kişinin yaşadığı İdlib’e saldırmasını önlemek. Türk askeri devriyeleri tampon bölgede Türk bayraklı zırhlı araçlarla geziyor. Bir devriye genelde sadece iki saat sürüyor ve ateşin kısa süreliğine kesilmesini sağlıyor. Devriye sona erdiğinde bombardıman yeniden başlıyor.

Özgür Suriye Ordusu’nun parçası olan Türkiye destekli muhalif oluşum Ulusal Kurtuluş Cephesi’nin sözcüsü Naci Ebu Huzeyfe Al-Monitor’a şöyle konuştu: “Türk ordusu 8 Mart’tan 5 Nisan’a kadar 16 devriye faaliyeti gerçekleştirdi ama bunlar yeterli olmadı. (…) Devriyeler tamamlanır tamamlanmaz rejim köy ve kasabaları ağır silah ve roketlerle yeniden bombalamaya başlıyor. Görünen o ki Suriye rejimi Rusya-Türkiye anlaşmalarına uymak istemiyor ve onları aksatmaya çalışıyor. Bölgedeki gerilimi azaltma sürecinin garantörleri olan Rusya ve Türkiye, bombardımanları durdurması için rejime daha fazla baskı uygulamalı.”

Ne var ki rejim güçleri İdlib, Halep kırsalı, Hama ve Lazkiye’de muhaliflerin elinde olan kent ve kasabalara yönelik saldırıları artırmış durumda. Silahlı muhalif gruplar da rejim noktalarına saldırarak misillemede bulunuyor.

Ebu Huzeyfe şöyle devam etti: “Ateşe karşılık vermek sonuna kadar hakkımızdır. Bölgelerimizi her gün hedef alan rejim saldırılarına sessiz kalmayacağız. Misillemede bulunmak meşru hakkımızdır. Türk devriye ekipleri, Ulusal Kurtuluş Cephesi araçlarının eşlik ettiği altışar zırhlı araçtan oluşuyor. Her devriye farklı bir güzergâh izliyor, tampon bölgedeki tüm yolları tetkik etmeye çalışıyorlar. Bombardımanları durdurmak ve tümüyle engellemek için devriye sayısı önümüzdeki günlerde belki artırılabilir.”

Al-Monitor’a 5 Nisan’da bilgi veren medya aktivisti Favaz Cuveyd, Türk ordusunun güney Halep’teki El Eys’ten başlayarak doğu İdlib’de Tel Tukan’daki Türk gözlem noktasına kadar devriye gezdiğini, devriyenin güneydoğu İdlib’de Sırman’daki gözlem noktasına, ardından da kuzey Hama’daki Morik’te bulunan gözlem noktasına kadar devam ettiğini aktardı. Cuveyd’e göre “Devriyenin tamamlanmasından birkaç saat sonra rejim güçleri, güney Halep’te devriyenin geçtiği köylerde yeniden bombardımana başladılar. Rejim Zammar kasabasını da topçu ateşi ve roketlerle hedef aldı.”

Al-Monitor İdlib’deki Um Celal’de yerel meclis başkanı olan Deyfullah El Mur’un da bilgisine başvurdu. Türk ordusu ile yerel meclisler arasında koordinatör olarak görevlendirilen Mur şöyle konuştu: “Son günlerde Türk askeri yetkilileriyle birkaç görüşmemiz oldu. Devriyelerin nisan ayında artırılacağına dair güvence verildi. Umarım bununla rejimin saldırılarına son verilir. Tampon bölgede devriyeler kapsamında olan köy ve kasabalardaki yerel meclisler fazlasıyla işbirliği yapıyor ve bu faaliyetleri kolaylaştırmaya hazır olduklarını ifade ettiler. Ancak halk saldırılar durmadığı sürece, günlük hayatına dönemediği sürece huzur bulamayacak.”

Kuzey Suriye’de faaliyet gösteren yardım kuruluşu İnsani Yardım Koordinasyonu’nun bir üyesi de Al-Monitor’a şöyle konuştu: “Devam eden Türk devriye faaliyetlerine rağmen kuzey İdlib’deki kamplarda kalan ailelerin evlerine döndüğüne dair herhangi bir tespitimiz yok. Aksine bombardımanlar durmadığı için insanlar hâlâ bu bölgeden kaçarak kamplara veya Türk kontrol ve gözlem noktalarına yakın yörelere gidiyorlar.”

Makaleyi okumaya devam etmek için Al-Monitor’a abone olun

  • Güncellenmiş ve ödüllü Lobicilik Yazı Dizisi
  • Arşivlenmiş makaleler
  • Özel etkinlikler
  • Geçtiğimiz Haftaya Bakış e-postanıza gelsin
  • Haftalık lobicilik bülteni
Bu bölümlerde bulundu: Suriye çatışması

Khaled al-Khateb is a Syrian journalist and former lecturer in the Geography Department of the University of Aleppo.

NEVER MISS
ANOTHER STORY
Haber bültenimize üye olun
x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept