ישראל פולס

בחירות שלישיות הן רגע ההכרעה ההיסטורי של השמאל

p
המחבר
בקצרה
קשה לראות איך העבודה-גשר והמחנה הדמוקרטי מגדילות את כוחן כל עוד כחול לבן נתפסת כפלטפורמה להפלת נתניהו. אם יוכרזו בחירות שלישיות, שתי סיעות השמאל יצטרכו לקבל החלטה גדולה וקשה – להתאחד.

"במקומו של בני גנץ הייתי לוקח את ההצעה ונותן לביבי חמישה חודשים להיות ראש ממשלה ראשון. גם ככה הוא מתבצר בכל מיני תרגילים משפטיים ופרלמנטרים ותוקע אותנו. מי יודע מה יקרה בעוד מערכת בחירות? אנחנו עלולים בקלות להישאר מחוץ לכנסת, ואז ביבי יצא המנצח הגדול". את הדברים הללו אמר גורם בכיר במחנה הדמוקרטי ביום שני השבוע [2 בדצמבר] בשיחה עם אל-מוניטור שהתקיימה בכנסת. הם ביטאו תסכול גדול וחוסר אונים מפני הבאות.

שעתיים קודם לשיחה מסר היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט את כתב האישום נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו ליו"ר הכנסת יולי אדלשטיין. לנתניהו עומדים כעת 30 יום לבקש מהכנסת חסינות מהעמדה לדין. הכנסת געשה ורחשה בשיחות מסדרון ובניסיונות להבין את המשמעויות הפוליטיות של ההתפתחות הזו. התשובה לשאלה המרכזית – האם הכנסת הנוכחית יכולה לדון במתן חסינות לנתניהו, נותרה מעורפלת. כך גם השאלה האם נתניהו ינצל את 30 הימים הקצובים לו על פי חוק ויבקש מהכנסת חסינות.

ברקע כל זה מדינת ישראל דוהרת אל בחירות שלישיות. המו"מ בין כחול לבן לליכוד להקמת ממשלת אחדות נתקל שוב ושוב במחסום שנראה בלתי עביר: נתניהו דורש להיות ראשון ברוטציה וגנץ מסרב. מי שקיווה שנתניהו ייצא מהמשחק לאחר שיוגש כתב אישום ומרד גדול נגדו יפרוץ בליכוד – התבדה.

המודאגים ביותר מהתסבוכת הפוליטית הנוכחית הם חברי הכנסת של סיעות השמאל: העבודה-גשר והמחנה הדמוקרטי. את הבחירות האחרונות בספטמבר הן סיימו עם שישה וחמישה מנדטים בהתאמה. הציפייה לפני הבחירות שמשהו גדול קורה במחנה השמאל, התרסקה אל קרקע המציאות.

כעת מצבן מורכב אפילו יותר. הסקרים האחרונים מצביעים על ירידה בכוחן הדל ממילא. סקר של ערוץ 12, שנערך לאחר הודעת היועץ המשפטי לממשלה על הגשת כתב אישום נגד נתניהו, מנבא לעבודה-גשר חמישה מנדטים בלבד ולמחנה הדמוקרטי ארבעה [26 בנובמבר]. כחול לבן לעומתן מתחזקת ל-34 מנדטים, כנראה על חשבונן. במצב הזה, כאשר כל אחת ממפלגות השמאל מאבדת מנדט זה דרמטי. לדברי הגורם הבכיר במחנה הדמוקרטי, "יש חשש כבד מאוד שבבחירות הבאות כחול לבן תגדל עוד יותר על חשבוננו, בניסיון נוסף להביס את ביבי והליכוד. כיוון שאין מעבר בין הגושים, אני ממש חרד מהאפשרות שנעלם. זה אומר שביבי ירוויח את קואליציית החסינות".

אלה אינן הערכות מופרכות. אם אכן לא יימצא פתרון להקמת ממשלת אחדות והכנסת תתפזר בשבוע הבא, שתי סיעות השמאל יצטרכו לקבל החלטה גדולה וקשה, הנראית בלתי נמנעת: להתאחד.

מי שכבר החלה לסמן את הדרך לכך היא ח"כ סתיו שפיר מהמחנה הדמוקרטי, שעזבה לפני הבחירות האחרונות את מפלגת העבודה. "לא בטוח שיש בחירות, אבל אם יש, מה שצריך לקרות בשמאל זה איחוד", היא אמרה ביום שני [2 בדצמבר] והסבירה: "גם בשביל ההישרדות (של השמאל), גם כדי שביבי לא יסיים עם 61 מנדטים...וגם בשביל האידיאולוגיה".

במפלגת העבודה לא מיהרו לאמץ את הרעיון. יו"ר המפלגה ח"כ עמיר פרץ איננו שם עדיין. מאז הבחירות האחרונות הוא מוכיח שלמרות הטענות שיחבור לנתניהו, הוא לא התנדב להצילו ולהצטרף לממשלה בראשותו, חרף ההצעות הנדיבות שקיבל לשרים ותקציבים. ניתוח תוצאות הבחירות גם הראה כי פרץ הצליח לזכות בקולותיהם של מצביעים בפריפריה המזרחית ואפילו מצביעי ליכוד, כפי שהבטיח, אם כי במספרים מאוד קטנים. האם יוכל לשחזר זאת במקרה של בחירות שלישיות? לא ברור. כאמור, על פי הסקרים כוחה של העבודה-גשר נחלש.

מה יקרה במצב שבו יוכרזו בחירות שלישיות והסקרים יישארו על אותם מספרים? פרץ סירב ערב הבחירות האחרונות לאיחוד הגדול. הוא בחר לצאת לדרך עצמאית ולחבור דווקא לאורלי לוי-אבקסיס, פוליטיקאית חברתית עם קריצה למצביעים המזרחיים. יו"ר מרצ ניצן הורוביץ תקף אותו על כך והאשים אותו בפגיעה במחנה השמאל, אך פרץ נשאר נאמן לדרכו וסימן לעצמו מטרה של 15 מנדטים. הוא קיבל כידוע רק שישה.

כעת המצב שונה. קשה לראות איך העבודה-גשר והמחנה הדמוקרטי מגדילות את כוחן כל עוד כחול לבן נתפסת כפלטפורמה להפלת נתניהו. אחרי הרבה שנים מתייצבת מול הליכוד בראשות נתניהו רשימה שיש לה ציבור תומכים גדול אף יותר ממפלגת השלטון, שנראתה בלתי מנוצחת. הבייס של כחול לבן הוכיח נאמנות לרשימה החדשה שאפילו שנה לא מלאה להקמתה, ומאמין בעומד בראשה. כחול לבן הגיעה להישגים בשתי מערכות הבחירות באפריל ובספטמבר, וגם בסקרים האחרונים היא יציבה מאוד ואפילו גדלה. האסטרטגיה של כחול לבן מיום הקמתה הייתה להיות הסיעה הגדולה ביותר בכנסת, גם על חשבון מפלגות השמאל. מבחינתה זה הקלף המנצח מול בסיס התמיכה הרחב בנתניהו. "האסטרטגיה הזאת לא תשתנה בבחירות הבאות", אמר לאל-מוניטור בכיר בכחול לבן.

במצב עניינים זה, מפלגות השמאל צריכות לקבל הכרעה היסטורית הנשענת על שני שיקולים כבדי משקל. הראשון, ככל שכחול לבן תמשיך לגדול זה יהיה על חשבון אחת מסיעות השמאל, שעלולה להישאר מחוץ לכנסת; הפגיעה ביותר היא המחנה הדמוקרטי. השני, הצורך לסייע למאמץ הכללי של מחנה השמאל ולמנוע אובדן קולות קריטי שעשוי להעניק לנתניהו את בלוק החסינות של 61 מנדטים.

 

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: stav shaffir, israeli politics, benjamin netanyahu, israeli elections, democratic union, labor, labor-gesher

מזל מועלם היא פרשנית באתר אל-מוניטור לנושאים פוליטיים, וחברתיים פנים ישראליים.

בין השנים 2011-2003 היא שימשה ככתבת הפוליטית של עיתון הארץ, ולאחר מכן הצטרפה למעריב, ככתבת הפוליטית הבכירה וכבעלת טור פוליטי שבועי. במקביל מזל מועלם מגישה תוכנית טלוויזיה שבועית בנושאים חברתיים בערוץ הכנסת.

מזל מועלם היא ילידת מגדל העמק, והחלה את הקריירה העיתונאית שלה במהלך שירותה הצבאי ככתבת במחנה.
היא בעלת תואר שני בלימודי בטחון (במסגרת החוג למדעי המדינה) מאוניברסיטת תל אביב.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept