ישראל פולס

ברית החלשים: האם הערבים והחרדים ישלבו כוחות?

p
המחבר
בקצרה
על פי החזון של אביגדור ליברמן, יש לשנות את שיטת הבחירות ולהעדיף ממשלות ציוניות "בלי ערבים וחרדים". כדי להכשיל את היוזמה שלו יצטרכו הרשימה המשותפת והמפלגות החרדיות לאחד כוחות כולל נטישת הבלוק של נתניהו.

 

המערכת הפוליטית בישראל נמצאת בסחרור שלא ידעה מעודה. החלטת היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט [21 בנובמבר] להגיש כתב אישום נגד ראש ממשלה מכהן, לראשונה בתולדות המדינה, בגין שוחד, מרמה והפרת אמונים, מטלטלת עוד יותר את המבנה הדיכוטומי של המפה הפוליטית הישראלית. וזוהי כנראה רק ההתחלה. כבר בנאום התגובה שלו להחלטה הכריז נתניהו כי מתבצעת הפיכה שלטונית נגדו.

הרושם הוא שמבחינתו ומבחינת תומכיו מוכי הסנוורים, המתכחשים למעשיו ולפסיקות מערכת אכיפת החוק, כל האמצעים כשרים כעת. נתניהו ידחוף את ישראל למערכת בחירות שלישית שתהיה בסימן משפטו, ובדרך ישירה יבקש את אמון הציבור בו בקלפי בתקווה שתומכיו יזכו אותו – אם לא בבית המשפט לפחות מבחינה ציבורית-שלטונית. לצורך זה הוא חייב להחזיק חזק-חזק את גוש הימין-חרדים שבנה והידק סביבו. אבל דבר אחד הוא כנראה עדיין לא הבין: שלשון המאזניים אביגדור ליברמן לא רק שהכניס אותו למלכוד אלא גם יצר סביבו "ברית חלשים" שתסדוק את הבלוק שיצר.

ליברמן, הנחשב בימינו ממליך המלכים, זה שבהבל פה יכול היה לקבוע מי יהיה ראש הממשלה הבא של מדינת ישראל, מבקש להדיר את החרדים ואת הערבים מהשלטון. שכך, בין שני אלה נרקמת "ידידות" מפתיעה, למרות שלכאורה אין ביניהם דבר משותף זולת הרצון לאחד כוחות נגד מכונות ההסתה נגדם.

האזרחים הערבים והחרדים הם הקבוצות העניות ביותר בישראל. שתי הקבוצות הללו נזקקות לשירותי רווחה וסיוע סוציאלי יותר מכל קבוצת אוכלוסייה אחרת. בשעה שנתניהו ומפלגות הימין מרעיפים תקציבים נדיבים על התנחלויות, ומעניקים לתושביהן הטבות בתחומים רבים, נדרשים חברי הרשימה המשותפת והמפלגות החרדיות לקדם במאמץ רב חוקים שונים כדי להיטיב עם האזרחים הערבים והחרדים.

"יש דיאלוג מתמיד בינינו", אמר השבוע ח"כ אחמד טיבי לעמיתי עפיף אבו מוך, "יש להם את מה שקרוי 'ציפור הנפש' שלהם וגם לנו יש, אך אנו מנסים להגיע להבנות ולא להתנגש בעניין הזה, (אם כי) לעתים יש התנגשות בין העמדות שלהם לאלה שלנו". נדמה כי במצב הפוליטי הנוכחי לא תהיה לח"כים החרדים והערבים ברירה אלא להעמיק את שיתוף הפעולה ביניהם ולהתעלם מההתנגשויות. 

סימן ראשון ל"ברית החלשים" התקבל השבוע בכנסת בעקבות נאום הסתה של נתניהו [13 בנובמבר] שבו טען כי חברי הכנסת מהרשימה המשותפת תומכים בטרור ומעודדים טרור. בפתח ישיבת ועדת הכספים [19 בנובמבר] פנה היו"ר משה גפני (יהדות התורה) לחברו לוועדה ח"כ אחמד טיבי (הרשימה המשותפת) והודה לו על שיתוף הפעולה עמו. "אתה יודע להפוך (את שיתוף הפעולה) למנוף עבור הציבור שאתה מייצג. אתה עושה את זה בכישרון רב, אנחנו רואים את זה גם ביישובים הערביים, יש התפתחות שיש לך חלק גדול בעניין הזה ואני מודה לך על כך", אמר גפני. אל הברכות הצטרף גם חבר הוועדה ח"כ ינון אזולאי (ש"ס): "עם הרשימה ואחמד תמיד היה שיתוף פעולה ותמיד אפשר לעשות עוד". 

בוועדה היו מופתעים למשמע המחמאות, חוץ מטיבי שמבחינתו ציפה למחווה הזו מהחרדים. הרי שיתוף הפעולה למען שתי הקבוצות העניות והחלשות בחברה לא התחיל עכשיו. ייתכן כי הצעד הזה העניק חיזוק לשיתוף הפעולה, חיזוק שעשוי לשדרגו לכדי ידידות פוליטית משמעותית יותר.

במקביל, "לשון המאזניים" ח"כ ליברמן הציג השבוע יוזמה חדשה מטעמו כדי לחלץ את המערכת הפוליטית התקועה. בנאום שנשא בפתח ישיבת סיעת ישראל ביתנו בכנסת [20 בנובמבר] הוא טען כי יש להקים קואליציה ציונית, כאשר החרדים והערבים בחוץ: "אם אתם שואלים מה באמת הסכנה המיידית המוחשית, זו הקואליציה האנטי ציונית של הח"כים הערבים והחרדים. זו באמת קואליציה אנטי ציונית שמשחקת בשני הגושים. הרשימה הערבית המשותפת היא באמת גיס חמישי, לא צריך לטייח ולא צריך להסתיר את זה. לצערי, גם ציבור המפלגות החרדיות הופכות יותר ויותר למפלגות אנטי ציוניות, וגם פה שיפסיקו לבלבל את המוח שמדובר בשוליים"

ליברמן בחושיו הפוליטיים החדים מבין כי נרקמת ברית בין חרדים לערבים, ומבחינתו זה שיתוף פעולה פוליטי הרסני. גם מבחינת נתניהו. שת"פ כזה עלול לרסק לו את בלוק הימין ולשחוק את המנטרה שממשלת מיעוט היא פיגוע לאומי, כטענתו.

על פי החזון של ליברמן, שזוכה לתמיכה רבה בקרב קהלים שמאסו בפלונטר הפוליטי, יש לשנות את שיטת הבחירות וליצור מנגנון לבחירה ישירה של ראש הממשלה תוך העדפת ממשלות ציוניות בלי הערבים והחרדים שנואי נפשו.

חברי הרשימה המשותפת מכירים מקרוב את ההסתה נגדם והפיכתם ללא לגיטימיים. מבחינת יהדות התורה וש"ס, שחברו לבלוק של נתניהו, זה דבר חדש. ב"זכות" ליברמן הפכו גם הם ללא לגיטימיים, כמו הח"כים הערבים. באחת הבינו נציגי שתי הקבוצות הללו, שאם לא ישתפו פעולה ויאחדו כוחות להכשיל את היוזמה של ליברמן, זו תעלים אותם או לפחות תחלישם באופן משמעותי.

בפעם שעברה שליברמן ניסה "להעלים" את חברי הכנסת הערבים מהכנסת הוא יזם [2014] את העלאת אחוז החסימה. בפועל קרה להיפך. המפלגות הערביות התאחדו לכדי רשימה משותפת של כל הזרמים באוכלוסייה הערבית בישראל. הן התאגדו בעל כורחן לכוח פוליטי משמעותי, גדול מכוחו של ליברמן, והפכו בספטמבר האחרון [2019] לסיעה השלישית בגודלה בכנסת.

"בסוף לא תהיה לנו ברירה אלא לשלב כוחות (עם החרדים) ולהכשיל כל יוזמה שבאה לכלותנו", אומר לאל-מוניטור חבר כנסת ברשימה המשותפת, "ביחד יש לנו היום 29 ח"כים שיכולים לעשות לליברמן את המוות".

שיתוף כוחות כזה יחייב את החרדים לנטוש את הבלוק שגיבש נתניהו ואשר לא העניק להם דבר, ולצאת למאבק פוליטי משותף מול ליברמן ומול כל יוזמה לעשות להם דה-לגיטימציה. למען המטרה המקודשת הזאת, הישרדות, אין צורך בשום דבק אידאולוגי לבד משותפות גורל. בדיוק כפי שפעלו תע"ל, רע"ם, חד"ש ובל"ד.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון

שלומי אלדר כותב עבור ''ישראל פולס'' של האתר אל-מוניטור. במהלך עשרים השנים האחרונות סיקר את הרשות הפלסטינית ובעיקר את המתרחש ברצועת עזה עבור ערוץ 1 וערוץ 10, בדגש על סיקור עליית כוחו של החמאס. אלדר זכה בפרס סוקולוב לעיתונות. הוא פירסם שני ספרים: ''עזה כמוות'' (2005) בו צפה את ניצחון החמאס בבחירות שנערכו לאחר מכן, וכן ''להכיר את החמאס'' (2012) שזכה בפרס יצחק שדה לספרות צבאית. שני סרטיו הדוקומנטריים "חיים יקרים" (2010) ו"ארץ זרה" (2018) זכו בפרסי אופיר (האוסקר הישראלי) בקטגוריית הסרט התיעודי הטוב ביותר. "חיים יקרים" אף נכלל ברשימה המקוצרת של האוסקר האמריקאי ושודר ברשת HBO. אלדר בעל תואר שני בלימודי מזרח תיכון מהאוניברסיטה העברית.

אל תחמיצו
אף סיפור
הירשםו לניוזלטר שלנו
x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept