האם ליברמן יכתיר את ראש הממשלה הבא?

לפי הסקרים של השבוע האחרון, אביגדור ליברמן הוא לשון המאזניים של הבחירות הקרובות והוא יקבע מי ינהיג את ישראל בשנים הקרובות. מספר 2 בישראל ביתנו אומר לאל-מוניטור: נוכל לכפות על כחול לבן ועל הליכוד לשבת יחד

al-monitor .

יול 8, 2019

אם תמונת המצב האלקטורלית הנוכחית כפי שהיא משתקפת בסקרים האחרונים ובתוצאות הבחירות באפריל תהא דומה לתוצאות הבחירות ב-17 בספטמבר, יו"ר ישראל ביתנו ח"כ אביגדור ליברמן יקבע מי יהיה ראש הממשלה הבא בבחינת לשון מאזניים אמיתית.

בבחירות באפריל הגוש של ראש הממשלה בנימין נתניהו עם החרדים והימין הציוני דתי, ללא ליברמן, הגיע ל-60 חברי כנסת בלבד, אחד פחות מהרוב הדרוש להקמת קואליציה. זו הסיבה לכך שנתניהו ניסה עד לשנייה האחרונה לגייס חברי כנסת מגוש המרכז-שמאל ולשכנע אותם לחבור לקואליציה בראשותו כמו גדי יברקן מכחול לבן (שבא מהליכוד) ועומר ינקלביץ החרדית. בהמשך הוא היה כה נואש עד שהגיע לאבי גבאי יו"ר העבודה בצד השמאלי של המפה.

כידוע ניסיונותיו של נתניהו נכשלו והוא הוביל מהלך לפיזור הכנסת שזה עתה נבחרה, אלא שסקרים שנערכו בשבוע שעבר מלמדים שלנתניהו אין עדיין אפשרות להקים ממשלה בלי ליברמן. ממוצע הסקרים האחרונים, כפי שפרסם העיתון גלובס, מעניק לגוש הימין והחרדים, כלומר הקואליציה האחרונה של נתניהו, רק 56 מנדטים לעומת 47 של גוש המרכז-שמאל ועוד 11 לרשימה הערבית המשותפת. הסיכוי שזו תצטרף לממשלה כלשהי הוא די קלוש, אבל גם אם היא תתמוך מבחוץ בממשלת שמאל, עדיין אין למפלגות השמאל-מרכז מספיק מנדטים שיאפשרו הקמת קואליציה כזו. האיחודים המדוברים בשמאל ובימין לא משנים מהותית את תמונת המצב הזו.

ליברמן עצמו מקבל בסקרים הללו שמונה מנדטים בממוצע. כלומר בכוחו יהיה להכתיר את ראש הממשלה הבא – נתניהו או יו"ר כחול לבן בני גנץ. במקרה של נתניהו מדובר בחדשות לא טובות: מערכת יחסיו עם ליברמן נמצאת בשפל חסר תקדים, ובנוסף יו"ר ישראל ביתנו לא צפוי לאפשר לו הקמת ממשלה עם חרדים.  

ליברמן מרבה לאחרונה בהתבטאויות בנושאי דת ומדינה במטרה למשוך אליו מצביעי ימין שאינם אוהבים את הברית הפוליטית בין נתניהו לחרדים. כך ציוצים כמו "ביטול איסור ההפרדה בין נשים לגברים זהו צעד נוסף בדרך להפיכת מדינת ישראל למדינת הלכה. ישראל ביתנו לא תיתן לכך יד ונילחם בכל הכוח כדי למנוע זאת" הפכו שכיחים בשבועות האחרונים. כדי לא להבריח ממנו את מצביעי הליכוד והימין שרבים מהם לכל הפחות מסורתיים ובוודאי אינם אנטי דתיים, הוא מבדל את עצמו מיאיר לפיד (שהחילוניות והמאבק בחרדים הם דגלים עיקריים שלו) ומבהיר כי הגישה שלו היא בעד המסורת אך נגד כפייה דתית.

בנוסף, ליברמן טוען מעל לכל במה כי הוא הוא הליכוד הליברלי האמיתי המקיים את תורתו של האב הרוחני של התנועה זאב ז'בוטינסקי. ממלכתיות היא יסוד מרכזי בתורת ז'בוטינסקי, ובכנס הרצליה בשבוע שעבר [2 ביולי] תקף ליברמן בשמה גם את הציונות הדתית המקצינה, שלדבריו מעודדת חיילים דתיים לציית לרבנים לפני המפקדים. "המכינות הקדם צבאיות הוציאו המון לוחמים, אבל היום זה מתפתח לכיוון מיליציות פרטיות, מעין פלנגות", טען ליברמן וספג על כך ביקורת רבה, גם מהשותף הפוטנציאלי בני גנץ. אחר כך הבהיר כי התכוון רק להשפעות של רבנים מסוימים וכי חיילי הציונות הדתית הם מלח הארץ, רק שצריך להרחיק מהם את ה"סמוטריצ'ים".

מה ליברמן מתכוון לעשות עם הכוח להמליך את ראש הממשלה הבא, ככל שהציבור שיצביע בקלפי ייתן לו אותו? רמז עבה לכך אפשר למצוא בדף הפייסבוק שלו שם הוא כתב ביום חמישי שעבר [4 ביולי]: "ישראל ביתנו כמפלגת הימין האמיתית והיחידה בכנסת ישראל תפעל אך ורק על פי האינטרסים הלאומיים של מדינת ישראל ולא על פי אינטרסים אישיים או מגזריים. לכן נדרוש להקים ממשלה רחבה, שתורכב מישראל ביתנו, הליכוד וכחול לבן בלי סמוטריץ', בלי דרעי ובלי ליצמן".
ואיך תוקם ממשלה כזו? ליברמן כבר הודיע כי לאחר הבחירות יכפה הקמת ממשלת אחדות לאומית וכי ימליץ לנשיא על מועמד המפלגה שתקבל את מרב המנדטים.

בראיון לאל-מוניטור אומר ח"כ עודד פורר, מספר 2 ברשימת ישראל ביתנו, כי האתגרים הקשים שבפני המדינה – הגירעון התקציבי העצום והמצב הביטחוני בדרום בעיקר, מחייבים הקמת ממשלת ימין ללא חרדים. "מי שחייב לקבוע את המדיניות (בנושאים הללו) הם נציגי הגוש המרכזי: הליכוד, כחול לבן וישראל ביתנו".

לדבריו, כחול לבן היא מפלגת מרכז שגם האגף השמאלי שלה כבר ישב עם ממשלת נתניהו בעבר ואפשר לייצר איתם סדר יום אזרחי. ליברמן אמנם פסל כניסה של החרדים ושל סמוטריץ' מהאיחוד הלאומי לממשלת אחדות לאומית עתידית, אבל פורר אומר, כי לאחר קביעת קווי היסוד של "קואליציית האחדות האזרחית" כדבריו יוכלו מפלגות אחרות להצטרף לממשלה, אם יקבלו את קווי היסוד האלה. "הם לא יוכלו לדרוש סחטנות תקציבית מגזרית או חקיקה דתית", הוא הדגיש, "קואליציה אזרחית תאפשר TO MAKE ISRAEL GREAT AGAIN – סיסמת הבחירות החדשה של ישראל ביתנו בפרפרזה על סיסמת הבחירות של דונלד טראמפ".

הבעיה, מבחינת ליברמן, תהיה לשכנע את כחול לבן להצטרף לממשלת נתניהו, שנפסל על ידם מלכתחילה. לדברי פורר, אם מפלגתו אכן תהיה לשון מאזניים היא תוכל לכפות על כחול לבן ועל הליכוד לשבת יחד. "אף אחד לא רוצה עוד מערכת בחירות", הוא אומר, "ובשתי המפלגות לא ירצו שהציבור יאשים אותן שבגלל עניינים אישיים לא הקימו ממשלה שאפשר לקרוא לה 'ממשלת החלומות של מדינת ישראל'. זו ממשלה שתהיה בשליטת המרכז השפוי וללא הסחטנות של מפלגות הקיצון והמפלגות המגזריות".

בעבר הפוליטי של ישראל, מפלגות דתיות כמו המפד"ל וחרדיות כמו אגודת ישראל היוו לשון מאזניים וקבעו אם תוקם ממשלה בראשות הליכוד או העבודה. נדמה כי כעת התמונה התהפכה ודווקא המפלגה עם דגל החילוניות עשויה להיות זו שתקבע מי ינהיג את מדינת ישראל בשנים הקרובות.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • מאמרים בארכיון
  • The Week in Review
  • אירועים מיוחדים
  • הזמנות רק בהזמנה

מאמרים מומלצים

כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020
נתניהו לא כשיר לקבל על עצמו את מלאכת הרכבת הממשלה
עקיבא אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 5, 2020
כמו ב-1996, ברית המקופחים התייצבה מאחורי נתניהו
מזל מועלם | הבחירות בישראל | מרץ 4, 2020

Featured Video

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020