ישראל פולס

האם אישה חילונית תעמוד בראש גוש הימין הדתי?

p
המחבר
בקצרה
לא מעט מכשולים עומדים בפני איילת שקד בדרכה להנהיג את מפלגות הציונות הדתית. מי שצפוי להתיר את הפלונטר הוא ראש הממשלה נתניהו, אם סקרים שעורך הליכוד יראו שהיא אכן המועמדת מושכת הקולות ביותר עבור גוש הימין.

שרת המשפטים לשעבר איילת שקד נחשבת לאישיות אהודה בימין בזכות הצלחתה לבצע שינויים לא מעטים במערכת המשפט, למשל מינויים של שופטים שמרנים לבית המשפט העליון. לפיכך כישלונה של מפלגתה הימין החדש לעבור את אחוז החסימה הייתה מכה קשה למחנה הימין; למעשה זו אחת הסיבות העיקריות לאי הצלחתו של בנימין נתניהו להקים ממשלה חדשה, שכן הימין החדש ומפלגת זהות של משה פייגלין, שגם היא לא עברה את אחוז החסימה, איבדו לימין כשישה מנדטים.

לפי סקרים שנערכו לפני הבחירות לכנסת ה-21, גם מפלגות אחרות בציונות הדתית היו על סף אחוז החסימה. רק התערבות של ראש הממשלה נתניהו הובילה להקמת רשימה משותפת – איחוד מפלגות הימין, שכללה את הבית היהודי בראשות תא"ל במיל' הרב רפי פרץ, שהיה טייס קרבי ואחר כך הרב הראשי בצה"ל; האיחוד הלאומי בראשות בצלאל סמוטריץ', שהיא בעלת גישה שמרנית יותר הן בענייני דת ומדינה והן בשדה המדיני; ועוצמה יהודית של תלמידי הרב מאיר כהנא. יחד הם זכו בחמישה מנדטים.

שקד, שבימין החדש הייתה שנייה לנפתלי בנט, עשויה להיות כעת, בזכות הפופולריות שלה, האישה החילונית שתנהיג את מפלגות הציונות הדתית. למעשה היא מעלה דרישה זו כתנאי להצטרפותה לרשימה משותפת של הציונות הדתית.

כדי להגיע לשם, עליה לעבור שלושה מכשולים: האחד הוא בנט, שותפה לאורך שנים, שעדיין לא הסכים לוותר לה על הבכורה במפלגת הימין החדש. השניים נפגשו ביום רביעי השבוע [19 ביוני] אבל אין עדיין הסכמות. בהנחה שבנט יוותר על מקומו הראשון, מצפה לה מכשול השני בדמות הרב פרץ, שמונה השבוע לתפקיד שר החינוך. פרץ מבין שהציבור שלו רוצה את שקד, ולכן הכריז ביום חמישי [20 ביוני] כי הוא מוכן לתת לה את המקום השני ברשימת איחוד מפלגות הימין. נכון לעכשיו, הוא מסרב לפנות את המקום הראשון.

המכשול השלישי הוא חילוניותה של שקד. אחד מחשובי הרבנים של הציונות הדתית אמר לאל-מוניטור, כי עם כל הכבוד לשקד ולפופולריות שלה אין זה יאה שאדם חילוני ינהיג את המחנה הדתי-לאומי. הרב הוסיף כי גם אם ההתנגדות העקרונית היא לאדם חילוני, גבר או אשה, כשמדובר באשה חילונית הדבר מעצים את ההתנגדות בקרב כמה מהרבנים. "כיצד נפנה ממקומו הראשון את מי שהיה רב ראשי בצה"ל, איש חינוך, ראש ישיבה ותת אלוף, כדי להעמיד בראשנו אישה חילונית, מוצלחת ככל שתהיה?", שואל הרב.

באופן מפתיע, להעמדת שקד בראש הרשימה יש יותר ויותר תומכים בקרב פוליטיקאים בכירים במפלגות הימין. ח"כ רב אלי בן דהן, עד לאחרונה סגן שר הביטחון, אומר לאל-מוניטור כי אחד המדדים החשובים לקביעת המקום הראשון הוא מי יכול להביא יותר מנדטים. לדבריו, אם יתברר "באמצעות סקרים איכותיים ומקצועיים שאיילת שקד מביאה הכי הרבה מנדטים – היא זו שתהיה בראש".

עם זה הוא מדגיש: "היא לא מנהיגת הציונות הדתית, היא לא מנהיגת הבית היהודי, זה הרב רפי. זה לא יפגע בו, הוא יישאר מנהיג הבית היהודי. מדובר פה על מי שיעמוד בראש רשימה של כמה מפלגות בגוש כדי להיכנס לכנסת בצורה המקסימלית ביותר". הטיעון הזה אמור לשכנע את אלה שרואים בחילוניותה של שקד בעיה. "מדובר פה על בלוק טכני, כשכל אחד יודע שאחרי הבחירות לפחות חלק מהמפלגות ייפרדו ויקימו סיעות נפרדות", מדגיש בן דהן, "המטרה המרכזית היא שאנחנו באמצעות החיבור הזה נביא יותר כוחות ויותר בוחרים, ובסופו של דבר תהיה לימין שמימין לליכוד יותר עוצמה".

גם בעוצמה יהודית, הנחשבת לשמרנית יותר, לא תירשם כנראה התנגדות של ממש לשיבוצה של שקד בראש הרשימה. איתמר בן גביר, מי שיהיה כנראה המועמד המוביל של המפלגה הקטנה, אומר לאל-מוניטור כי הוא וחבריו בעד חיבורים כדי למצות את הפוטנציאל של הימין ולהביא קולות רבים ככל שניתן, כולל חיבור עם איילת שקד שיש לו אליה הערכה רבה.

באיחוד הלאומי נחושים לא פחות להביא לאיחוד המפלגות שמימין לליכוד. ביום חמישי [20 ביוני] פתחה המפלגה בקמפיין ברשת שכותרתו "רצים ביחד עכשיו, מתווכחים אחר כך". יו"ר המפלגה בצלאל סמוטריץ' הסביר: "המחלוקות בינינו הן חשובות אבל שוליות אל מול האחריות הכבדה המוטלת על כתפינו להביא לניצחון הימין בבחירות. האחריות הזו מחייבת אותנו להתרכז במשותף, להתגבר על האגו וללכת ביחד...אהיה הראשון לוותר על מקומי האישי כדי שההליכה המשותפת הזו תצליח". סמוטריץ' התכוון להבאתה של שקד לראש הרשימה, אך הוא נזהר מלהגיד זאת מפורשות כדי שלא לפגוע ברב פרץ.

בסביבת הרב פרץ העניינים מסובכים יותר. כאמור הוא עצמו הצהיר כי הוא מוכן לתת לה את המקום השני, ובמפלגתו הבית היהודי יש רבים שטוענים כי אסור להביא לחיבור מחדש בין הבית היהודי לבין בנט ושקד שעזבו את המפלגה בדצמבר 2018 לקראת הבחירות שנערכו באפריל, בין השאר כדי להשתחרר מהרבנים שהתערבו בהחלטות פוליטיות. בבית היהודי לא שכחו להם את זה, ובכינוס מרכז המפלגה שאישר את הרשימה לכנסת [19 ביוני] הציבו פעילים שלטים בגנות בנט ושקד.

מי יתיר את הפלונטר? גם בבחירות הללו, כפי שארע לפני הבחירות באפריל, ראש הממשלה צפוי להתערב. הנושא עלה בשיחותיו עם פרץ וסמוטריץ', ונתניהו הבהיר להם כי הפילוג בימין של הבחירות באפריל לא יקרה בבחירות הנוכחיות. ההערכה היא כי הסקרים של הליכוד, הנחשבים לטובים ולמדויקים ביותר, הם שיקבעו האם שקד היא אכן המועמדת מושכת הקולות ביותר והאם היא תיצור את התקדים של אישה חילונית בראש גוש מפלגות ימין דתיות.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון

דני זקן הוא עיתונאי בכיר יוצא רשת ב של קול ישראל, שם היה כתב לענייני צבא, מתנחלים, פלסטינים, כנסת, כלכלה, חרדים ומפלגות חרדיות, דת, משטרה ספורט ועוד. עורך חדשות, עורך ומגיש יומני חדשות ותכניות אקטואליה וספורט. בוגר תכנית נייט וואלאס לעיתונאים מצטיינים באוניברסיטת מישיגן. בוגר תכניות למתקדמים של אקדמיית הביביסי. מנחה סדנאות תקשורת במכון מנדל ובאוניברסיטה העברית, מרצה לתקשורת במרכז הבינתחומי בהרצליה ועוד. יושב ראש אגודת העיתונאים ירושלים בעבר. 

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept