כבר לא גנץ: ליברמן הוא היריב של נתניהו בבחירות ספטמבר 2019

כחול לבן – רשימת הגנרלים שאיימה על נתניהו בבחירות באפריל, היא כרגע כאב הראש האחרון שלו. נתניהו נגרר אחרי סדר היום של ליברמן, שהפך עצמו לרלוונטי באמצעות המלחמה בחרדים, ומתמודד מולו בתוך גוש הימין.

al-monitor .

יונ 19, 2019

הצהרות יו"ר ישראל ביתנו ח"כ אביגדור ליברמן במוצאי שבת [15 ביוני], כי יכפה אחרי הבחירות ממשלת אחדות לאומית עם הליכוד וכחול לבן וכי ימליץ לנשיא להטיל את מלאכת הרכבת הממשלה על ראש המפלגה הגדולה ביותר, הפכו את הבחירות הקרובות בספטמבר לקרב ראש בראש בינו לבין בנימין נתניהו.

זוהי מערכת בחירות משונה, שלא זכורה כמותה, משום שלפחות עד עתה אין בה התמודדות בין שני ראשי מפלגות גדולות מימין ומשמאל-מרכז, אלא ראש ממשלה שעומד בראש מפלגה בת 35 מנדטים כשיריבו העיקרי, מבחינתו, הוא ראש מפלגה קטנה בת חמישה מנדטים מתוך גוש הימין. כך באופן מוזר למדי סיעת כחול לבן ובני גנץ העומד בראשה אינם מהווים מבחינת נתניהו איום גדול עליו. אולי משום שגם הם תלויים בליברמן כדי להרכיב את הממשלה הבאה.

ההתמודדות כרגע של נתניהו היא בתוך גוש הימין ולא מול השמאל-מרכז. מצד אחד הוא צריך לבלום את ליברמן ולכן ממקד בו את האש, ומצד שני עליו לאחד סביבו את מפלגות הימין ולמצוא דרך שלא ילכו לאיבוד מנדטים בגוש הימין. נתניהו יודע טוב מכולם שאם לא יגיע אל קו הגמר עם 61 מנדטים בטוחים של מפלגות הימין והחרדים (ללא ליברמן), הוא ייקלע לסחרור שיכול להוביל אותו לאובדן ראשות הממשלה.

נתניהו מאמין שליברמן תכנן להפילו בכך שלא נכנס לממשלתו. ראש הממשלה מאמין שאם לא היה מפזר את הכנסת, חבר כנסת חלופי היה נקרא להקים ממשלה וכנראה מצליח ואז הוא (נתניהו) היה נופל, כך אומר מקורב לראש הממשלה לאל-מוניטור, "ליברמן לא האמין שנתניהו יצליח לפזר את הכנסת. זו הסיבה שאין יותר אמון (ביניהם). מבחינת נתניהו, ליברמן הוא סכנה ברורה שיעשה הכל כדי להזיק לו".

הפצצה של ליברמן, שהוטלה בראיון טלוויזיה במוצאי שבת לערוץ 13, הכניסה את המערכת הפוליטית לתזזית. ליברמן האשים את נתניהו ואת גנץ בחיזור אחר החרדים, והבטיח "אנחנו נכפה ממשלה עם הליכוד וכחול לבן. נעשה הכל על מנת לחסום ממשלה חרדית. נקווה להגיע למצב שאף אחד לא יוכל להקים ממשלה בלעדינו".

למעשה ליברמן עשה למערכת הפוליטית את מה שמנסות לעשות בעשור האחרון, ללא הצלחה, מפלגות השמאל-מרכז: להעביר מנדטים מגוש הימין אליהן. יו"ר ישראל ביתנו לא הפך לשמאלן אלא הוא מציע אופציה לשבור את החלוקה המסורתית של השמאל והימין בניסיון לטרוף את הקלפים. זה החידוש.

וזה לא החידוש היחיד שמציע ליברמן: הוא מניף את דגל המלחמה בכפייה הדתית ונלחם בחרדים מתוך מחנה הימין. עד כה זו הייתה האג'נדה של מפלגות שבאו מהשמאל-מרכז כמו שינוי בראשות טומי לפיד ב-1999 ויש עתיד בראשות בנו יאיר לפיד. זו הסכנה הגדולה שמזהה ראש הממשלה, ובצדק מבחינתו.

תגובתו הראשונה של נתניהו להצהרת ליברמן, באמצעות דוברו, העידה על הפתעה ובלבול: "יצא המרצע מהשק: ליברמן אומר בפירוש שהוא מוכן ללכת עם לפיד וגנץ ולכפות הקמת ממשלת שמאל. מי שרוצה ממשלת ימין חייב להצביע רק לליכוד בראשות נתניהו". זה לא ממש עובד. מאז שהכנסת פוזרה ב-30 במאי, נתניהו מנסה למצוא את האסטרטגיה האפקטיבית לפגיעה אלקטורלית ביו"ר ישראל ביתנו. בינתיים הוא כשל בהפיכתו של ליברמן לשמאלן בעיני הציבור וגם לא הצליח לפגוע בו בקרב הקהל הרוסי. על פי הסקרים ליברמן רק מתחזק.

לפי גורמים בכירים בליכוד המקורבים אל ראש הממשלה, נתניהו מגבש כעת דרכי פעולה חדשות לפגיעה בליברמן וברור שחלק משמעותי מתקציב הקמפיין יופנה לצורך זה. בינתיים הוא גייס יועץ לענייני המגזר הרוסי, עו"ד אריאל בולשטיין, והגביר פעילות בתקשורת הרוסית. ההערכה היא שגם המפלגה החדשה שמתכוון להקים ראש עיריית טבריה רון קובי, המקורב לנתניהו, נועדה לפגוע בליברמן. קובי מנהל מלחמת חורמה בחרדים בטבריה, מניף את דגל החילוניות בעיר שהתחרדה בשנים האחרונות והפך לסמל המלחמה בכפייה הדתית ולדמות מוכרת בציבור. בתחילת השבוע [16 ביוני] הוא הכריז כי יתמודד בבחירות בראש מפלגת ימין חילונית שתילחם בכפייה הדתית. ליברמן הגיב בביטול וכינה אותו "ליצן", אך מפלגה נוספת שתרוץ על אותה אג'נדה יכולה להיות בעייתית לישראל ביתנו.

בינתיים ליברמן אינו מתרגש מנתניהו. הוא ממשיך לתקוף אישית מדי יום את ראש הממשלה בראיונות לתקשורת וברשתות החברתיות: על כניעתו לחרדים, טיפולו הכושל בחמאס והגרעון שנוצר בתקציב המדינה. האסטרטגיה של יו"ר ישראל ביתנו מוכיחה לעת עתה את עצמה: הוא הפך את עצמו לרלוונטי באמצעות המלחמה בחרדים, סנטימנט שציבור חילוני גדול מזדהה איתו, בתוכו יוצאי ברית המועצות.

הדבר השני האטרקטיבי שמציע ליברמן לציבור הוא ממשלת אחדות. על פי כל הסקרים, רוב הציבור מעוניין בממשלת אחדות של הליכוד וכחול לבן. במצב בו כחול לבן פוסלים שותפות עם נתניהו בגלל פרשיות השוחד, ליברמן משווק את עצמו כגורם היחיד שיכול לכפות ממשלה כזאת. המסר שלו לציבור הוא: ככל שאהיה גדול יותר כך יגבר הסיכוי לממשלת אחדות לאומית. 

המהלכים האחרונים של ליברמן גרמו למערכת הפוליטית ליישר עמו קו. הוא זה שקובע כעת את סדר היום של הבחירות ושאר השחקנים מגיבים לפעילויותיו. בבחירות הקודמות נתניהו היה זה שהתווה את הדרך ושמר על היוזמה בידיו, כעת הוא מוצא את עצמו נגרר אחרי ליברמן.

ביום שני [17 ביוני] ניסה נתניהו לאחד את השורות בימין כשמינה את רפי פרץ ובצלאל סמוטריץ', ראשי סיעת איחוד מפלגות הימין, לשרי החינוך והתחבורה בהתאמה. במקביל הוא מריץ סקרים ומחקרי עומק כדי להחליט על אופי הקמפיין מול ליברמן ומול מפלגות הימין. כחול לבן – רשימת הגנרלים שאיימה עליו בבחירות באפריל, היא כאב הראש האחרון שלו כרגע.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • מאמרים בארכיון
  • The Week in Review
  • אירועים מיוחדים
  • הזמנות רק בהזמנה

מאמרים מומלצים

כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020
נתניהו לא כשיר לקבל על עצמו את מלאכת הרכבת הממשלה
עקיבא אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 5, 2020
כמו ב-1996, ברית המקופחים התייצבה מאחורי נתניהו
מזל מועלם | הבחירות בישראל | מרץ 4, 2020

Featured Video

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020