ישראל פולס

למפלגת גנץ-לפיד יש רק הזדמנות אחת לנצח

p
המחבר
בקצרה
נתניהו זיהה מבעוד מועד את פוטנציאל הנזק של תמונת שלושת הרמטכ"לים מאוחדים נגדו. לכן הוא הקים לעצמו רשת ביטחון עם תלמידי הרב כהנא וסימן את כתב "במחנה" כבטן הרכה של הרשימה החדשה "כחול לבן".

המפלגה החדשה "כחול לבן", שנולדה בלילה שבין רביעי לחמישי [21 בפברואר] בביתו של איש העסקים הלל קוברינסקי בסביון, חוללה את המפץ הפוליטי הגדול ביותר בישראל מאז הקמת קדימה בידי אריאל שרון ב-2005.

בתוך כמה שעות, הפלטפורמה החדשה התגלתה בסקרים כמפלגה הגדולה ביותר, כשהיא עוקפת את הליכוד ומנחיתה מכות גם על העבודה המתאוששת וגם על מפלגתו של שר האוצר משה כחלון, הממשיכה לדמם כל הדרך אל קו אחוז החסימה.

בנימין נתניהו, שעד יום חמישי בבוקר צעד בבטחה אל קדנציה חמישית בראשות הממשלה, נקלע לקרב קשה. מרגע הולדתה החפוזה של מפלגת "כחול לבן" נטרפו הקלפים והמשחק התחיל מחדש. עכשיו הכל פתוח.

ההחלטה הדרמטית והמפתיעה שקיבלו יו"ר חוסן לישראל בני גנץ ויו"ר יש עתיד ח"כ יאיר לפיד על ריצה משותפת שבבסיסה רוטציה בתפקיד ראש הממשלה, תיבחן רק ב-9 באפריל, בליל הבחירות אחרי ספירת הקולות, ולא יהיה לה אמצע. או שזו תהיה הצלחה היסטורית שתשנה את פני הפוליטיקה או שנחזה בכישלון מפואר. אם גנץ-לפיד לא יצליחו לחולל מהפך שלטוני ולהחליף את נתניהו, חייה של "כחול לבן" יהיו קצרים וסופה יהיה מיידי.

מנגד, באיחוד הזה הוענקה לגנץ, שהוצב בראש הרשימה והוא המועמד הראשון שלה לראשות הממשלה, האפשרות הממשית לנצח את נתניהו. זה תרחיש שלא הייתה לו היתכנות אמיתית עד בוקר יום חמישי.

כמו בסופה מושלמת, קפץ אל תוך העגלה הזאת ברגע האחרון הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי, שנחשב כמי שיכול להעביר מצביעי ימין רך אל המפלגה החדשה. בכך טמונה הצלחתם: כדי שהמהפך יקרה צריכה להתחולל תזוזה בתוך הגושים. על פי רוב הסקרים שנערכו עד כה, זה עדיין לא קורה.

אז מה חולל את הדרמה? בעיקר מצוקת שני השושבינים, שהבינו כי לא יוכלו לבדם על נתניהו. גנץ התחיל גבוה אך לאחרונה החל להישחק בסקרים באופן מדאיג. הוא איבד את המומנטום ונקלע למצוקה. לפיד לעומתו אמנם החזיר לעצמו כמה מנדטים אבודים שנדדו אל גנץ (כמו בכלים שלובים), אבל גם הוא ידע שהבחירות האלה אבודות מבחינתו. תמונת המצב הזו היא שהביאה לחיבור שהיה על הפרק במשך שבועות ארוכים, אך עד יום רביעי היה רחוק מאוד מהבשלה.

למפלגת גנץ-לפיד יש מטרה משותפת אחת: הפלת נתניהו. זה הדבק שלהם, ויש להם ציבור גדול מאחוריהם. בעוד הסקרים מעניקים להם כ-36 מנדטים, הליכוד בראשות נתניהו עומד על כ-30 בלבד. בחלק מהסקרים הוא אף יורד מתחת לרף הזה.

לא בכדי על הבמה בגני התערוכה, ביום חמישי בערב, באירוע ההשקה של המפלגה החדשה, ניצבו ארבעה אישים: גנץ, לפיד, משה יעלון וגבי אשכנזי. שלושה רמטכ"לים לשעבר, ששניים מהם, אשכנזי וגנץ, עבדו תחת נתניהו כראש ממשלה. יעלון היה שר הביטחון שלו. לתמונה הזאת יש ערך עצום, היא שומטת את הקרקע מאחורי היכולת של נתניהו לטעון שהם אינם פטריוטים או שאינם מבינים בענייני ביטחון.

נתניהו היה מי שזיהה ראשון את פוטנציאל הנזק של תמונת שלושת הרמטכ"לים. לכן בנאום התגובה שלו, הוא מיקד את כל האש ביאיר לפיד, בעברו כתב העיתון הצבאי "במחנה". לפיד, על פי הסכם הרוטציה, יחליף את גנץ בראשות הממשלה אחרי שנתיים וחצי.

ויש לתמונה גם אפקט פסיכולוגי. גם כאן, מי שהיה הראשון לזהות את האיום הוא ראש הממשלה בעצמו. בשלושת השבועות האחרונים הוא עבד מסביב לשעון בלאחד את מפלגות הימין הקיצוני לרשימה אחת משותפת, כדי לא לבזבז קולות ימין על שלל רשימות שלא יעברו את אחוז החסימה. זה הצליח לו אבל גם העניק "הכשר" לתלמידיו של הרב כהנא, אנשי מפלגת עוצמה יהודית. נתניהו למעשה הבטיח את בחירתם לכנסת של אנשים הנמצאים בקצה הימני הקיצוני של המפה ושרעיונותיהם מתכתבים עם תפיסת עולם גזענית. מדובר בשיתוף פעולה שלרבים בימין הרך היה קשה לבלוע, אבל בשלב הזה נתניהו לא ראה בעיניים. החיבור הזה, שהושלם השבוע, העניק לו רשת ביטחון. נתניהו בדק את זה בסקרים, והמסקנה שלו הייתה שגם אם הוא עצמו יאבד קולות, הוא ירוויח רשת ביטחון. המנדטים האלה הופכים כעת לקריטיים.

אולם בעוד את הימין הקצוני הצליח נתניהו לאחד, שתי מפלגות שנחשבות לשותפות טבעיות שלו, ישראל ביתנו וכולנו, נמצאות על גבול אחוז החסימה.

ביום חמישי, שעות ספורות לפני סגירת הרשימות, נעשו נסיונות להוביל לחיבור בין כולנו לליכוד. אך בניגוד למאמצים שהשקיע באיחוד בימין הקיצוני, נתניהו נהג כמי שויתר על האפשרות. למקורביו אמר כחלון, כי הוא מאמין שיעבור את אחוז החסימה, וכי הוא פונה לקולות הימין השפוי, אבל כלל לא בטוח שזה יחלץ אותו. שר האוצר מסתמן כגיבור הטראגי של הבחירות האלה. מצביעיו התפזרו בין מפלגות המרכז החדשות.

לעומתו, לליברמן סיכוי טוב יותר לעבור את אחוז החסימה. הגרעין הקשה של ארבעת המנדטים שלו הוא כנראה קשיח: רוסים ותיקים שליברמן הוא מפלגת הבית שלהם מזה כמעט שני עשורים. לליברמן אין יותר מדי ברירות אלא להמליץ על נתניהו. קשה להאמין שימליץ על גנץ, אם ייתמך על ידי מפלגות ערביות.

כחלון מצוי במצב הקשה ביותר, וכעת הוא נצמד חזק לליכוד ולנתניהו בתקווה להיות הבית ל"ימין השפוי", כלומר עבור אלה שיתקשו להצביע נתניהו. כמוהו עשה יו"ר ש"ס אריה דרעי, שצירף את השם "ביבי" לכרזות הבחירות שלו. אבל בעוד ש"ס יציבה, כחלון הוא נעלם. נתניהו חושד בו, שברגע האמת הוא ישבור את "המשמעת" בגוש הימין וימליץ לנשיא המדינה על גנץ. ההערכה של נתניהו היא כי גם אם כחלון לא יעבור את אחוז החסימה, הליכוד לא יינזק. הוא גם עשוי ברגע האחרון לקרוא למצביעי כחלון, הליכודניקים לשעבר, לחזור הביתה (לליכוד) ובכך לחסלו סופית.

בחירות 2019 יהיו קרב קשה ואכזרי, לא רק בין גנץ לנתניהו, אלא גם עבור כחלון וליברמן, שני פוליטיקאים ותיקים ומנוסים, האחד שר אוצר, השני שר הבטחון עד לפני חודשים ספורים, שמפלגותיהם עלולות להעלם.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: yair lapid, benny gantz, moshe kahlon, benjamin netanyahu, israeli right wing, yesh atid, israel resilience, israeli elections, likud, israeli politics

מזל מועלם היא פרשנית באתר אל-מוניטור לנושאים פוליטיים, וחברתיים פנים ישראליים.

בין השנים 2011-2003 היא שימשה ככתבת הפוליטית של עיתון הארץ, ולאחר מכן הצטרפה למעריב, ככתבת הפוליטית הבכירה וכבעלת טור פוליטי שבועי. במקביל מזל מועלם מגישה תוכנית טלוויזיה שבועית בנושאים חברתיים בערוץ הכנסת.

מזל מועלם היא ילידת מגדל העמק, והחלה את הקריירה העיתונאית שלה במהלך שירותה הצבאי ככתבת במחנה.
היא בעלת תואר שני בלימודי בטחון (במסגרת החוג למדעי המדינה) מאוניברסיטת תל אביב.

אל תחמיצו
אף סיפור
הירשםו לניוזלטר שלנו
x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept