האם התגובה המוחצת של ישראל תשים סוף לשיגור עפיפוני התבערה?

סדרת התקיפות מהאוויר בסוף השבוע לא הותירה מקום לספק – ישראל נחושה לשים סוף לשיגור עפיפוני התבערה. מנהיגי חמאס חוששים להיתפס כנכנעים, אך מבינים כי ככל שיפריחו יותר עפיפונים כך הם מקצרים את המרחק למלחמה הבאה.

al-monitor .

יול 17, 2018

ההפוגות בעימותים המזוינים בין ישראל לחמאס הולכים ומתקצרים. רק לפני כשבועיים [יולי 2018] הושגה בתיווכה של מצרים הפסקת אש שהביאה לסיום עוד סבב אלים בין הצדדים, אך סוף השבוע האחרון [14-13 ביולי] הוכיח כי ההסכמים וההבנות אינם מחזיקים מים.

עפיפוני התבערה שהפכו לשגרה יומיומית, והפגנות הגדר שהצטמצמו אומנם, אינם מסייעים להחזרת השקט לרצועה. בסוף השבוע האחרון טען דובר צה"ל רונן מנליס, כי צה"ל ביצע את התקיפה המאסיבית ביותר על רצועת עזה באור יום מאז מבצע צוק איתן [2014]. רק לפני כחודש וחצי [30 במאי] "שבר" צה"ל את שיא התקיפות על עזה מאז אותו מבצע. כלומר בהדרגה שני הצדדים מסלימים את עוצמת המהלומות ביניהם.

בישראל טוענים שבסופו של דבר לא תהיה ברירה, וכדי להחזיר את יכולת ההרתעה יידרש עוד מבצע רחב היקף. ואכן, הלחץ על ראש הממשלה בנימין נתניהו גובר, כשבקבינט נשמעים יותר ויותר הקולות, כמו אלה של חברי הבית היהודי, הדורשים לא להבליג יותר על הפגיעה בריבונות ישראל ולהורות לצה"ל לפעול בעוצמה בעזה.

נתניהו לא החליט, עדיין, על מבצע גדול, אבל סדרת התקיפות מהאוויר של סוף השבוע האחרון לא הותירה מקום לספק. לישראל נמאס, ואם חמאס לא "יסיק מסקנות" (כפי שהגדיר זאת שר הביטחון אביגדור ליברמן במסר ישיר לראשי חמאס) אזי לא תהיה ברירה לצה"ל אלא לפעול בעזה כדי לעצור את שיגור עפיפוני התבערה ואת הפגנות הגדר.

במערכת הביטחון הבהירו בעבר, כי בעימות הרחב הבא צה"ל יחדש את "הסיכולים הממוקדים", קרי חיסול מנהיגי חמאס. אין נשק הרתעתי מאיים יותר על הנהגת התנועה בעזה מאיום החיסולים, ומתברר שהמסר נקלט היטב ומהר. הראשונים לקבל את הצעת הפסקת האש שיזם שליח האו"ם למזרח התיכון ניקולאי מלדנוב היו אנשי הג'יהאד האסלאמי, ומיד אחר כך הודיע גם חמאס כי יצטרף להפסקת האש "אם ישראל תפסיק את תוקפנותה".

שלא כמו בהפסקות אש קודמות, ישראל התנתה אותה בהפסקה מוחלטת של כל פעולות הטרור מעזה – קרי הפסקת ירי רקטות ופצמ"רים, עידוד הפגנות על גדר הגבול וכן שיגור עפיפוני ובלוני תבערה, שהשמידו עד כה עשרות דונם שטחי גידול של חקלאי עוטף עזה.

מקור במנהל האזרחי אומר לאל-מוניטור, כי מנהיגי חמאס הם שהתחננו הפעם לעצור את ההתקפות של ישראל. לדבריו, עוצמת התקיפות של חיל האוויר הבהירה להם שבניגוד להערכותיהם ישראל אינה חוששת לפעול בעזה ואינה חוששת להפיל את שלטון חמאס.

לדברי המקור, מלדנוב והמתווכים המצריים הציגו לחמאס את דרישתה הבלתי מתפשרת של ישראל, כי לא תהיה הפסקת אש אם לא ייפסקו שיגורי בלוני ועפיפוני התבערה. מלדנוב קיבל הבטחה מחמאס שהתנאים שהציבה ישראל התקבלו אבל ייושמו בהדרגה. כלומר, שיגור העפיפונים ייפסק אבל לא מיידית. הפסקה מיידית ופריסת כוחות של חמאס לאורך הגבול עם ישראל עלולות להיתפס בעיני הציבור הפלסטיני ככניעה.

ה"תנאזול" (כניעה) היא קלון שאף אחד ממנהיגי חמאס לדורותיה אינו יכול לשאת. על פי העיקרון הזה, מנהיגי חמאס מעולם לא הודו בכישלון, במפלה או בשיקול דעת לקוי שהפעילו. אפילו בסיומו של מבצע צוק איתן, אחרי שמנו למעלה מ-2,000 הרוגים, יותר מעשרת אלפים פצועים והרס תשתיות שעזה לא ידעה מעודה (וטרם שוקמה מאז), איסמעיל הנייה התעלם מהמציאות והכריז על ניצחון. הוא ומנהיגי חמאס האחרים התבשמו מהעובדה שהצליחו למשוך את ישראל 50 ימי לחימה עד להשגת הפסקת אש.

באופן הזה, גם הפעם איסמעיל הנייה הכריז על ניצחון. בהלוויית שני הנערים שנהרגו ביום שישי בתקיפות צה"ל הוא אמר "אנחנו בדרך לניצחון" והוסיף שהפגנות השיבה יימשכו. "לא נוותר על השיבה לכול אדמות פלסטין", אמר.

הנייה הבטיח לפלסטינים בעזה הבטחות שאינו יכול לקיים והן אף מנוגדות להבנות שכבר קיבלה תנועתו. בסוף השבוע האחרון הבינה הנהגת חמאס, כי המשך שיגור העפיפונים הוא משחק באש עבורה. אבל כאמור מבחינתה, מה שתושבי הרצועה יחשבו על חמאס אם הארגון ''ייכנע'' זו הקרבה גדולה הרבה יותר. לכן חמאס מעוניין להפחית את שיגור העפיפונים בהדרגה. כך יוכל חמאס להימנע מהוצאת שם רע לתנועה, ובאותה העת לשמר את האמצעי הפרימיטיבי הזה, שגרם לישראל נזק שלמאות מיליוני שקלים, כאיום קיים שאפשר להתניעו מחדש בכל עת שיחפוץ בכך.

לדברי המקור הישראלי, "המשחק הזה לא יכול להימשך לאורך זמן. ישראל נתנה לחמאס טווח זמן מוגבל של עד שבועיים, ואם התוצאות ייראו בשטח אז גם מחסום כרם שלום, שנתניהו הורה לסגור, ייפתח בהדרגה". ביום שלישי [17 ביולי] פורסם כי מצרים נתנה לחמאס ארכה של כמה ימים לבלימת בלוני התבערה.

ביום שני ביקר ראש הממשלה בנימין נתניהו בשדרות, יממה לאחר שהפסקת האש נכנסה לתוקפה, ואמר כי ישראל אינה מוכנה להחריג את טרור העפיפונים מהפסקת האש. עיתונאי ברצועה המזוהה עם חמאס אומר לאל-מוניטור, כי הסכמה על הפסקת שיגור עפיפונים כ"מחאה עממית" לא הושגה, אך מנהיגי התנועה מבינים כי ככל שיפריחו יותר עפיפונים מעזה לישראל כך הם מקצרים את המרחק למלחמה הבאה.

גורם מדיני בחמאס מסר לעיתון הארץ כי חמאס והג'יהאד האיסלאמי מנהלים מגעים בתיווך מצרים כדי לקדם עסקה שתכלול התחייבויות להקלות בסגר ומחוות נוספות כלפיהם, כולל פתיחת מעבר כרם שלום, בתמורה להפסקת קמפיין בלוני התבעירה.

מאמרים מומלצים

הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
האם פוטין יהיה השושבין של הסדרה בין ישראל לחמאס?
שלומי אלדר | השפעה רוסית | מרץ 4, 2020
האם ליברמן יצליח להמציא את עצמו מחדש?
קסניה סבטלובה | הבחירות בישראל | מרץ 4, 2020
הניצחון חסר התקדים של נתניהו לא יציל אותו מהמשפט
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 3, 2020
נפתלי בנט הוא נזק במשרד הביטחון
שלומי אלדר | | פבר 25, 2020

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020