ישראל פולס

בקרב על הגנת בג''ץ, כחלון איגף את הבית היהודי

p
המחבר
בקצרה
יו״ר כולנו הצליח ללכת בין הטיפות במהלך פוליטי אמיץ: הוא סיכל מהלך לפגיעה בבית המשפט, נחלץ מביקורת על סיכול פתרון לסוגיית המסתננים ומבקשי המקלט, ונמנע מזעזוע קואליציוני. המפסיד העיקרי: נפתלי בנט.

מכל הפעמים שבהן יו"ר כולנו, שר האוצר משה כחלון, התייצב לצד בג"ץ, הצעד שנקט השבוע היה המשמעותי והאפקטיבי מכולם.

עד ליום ראשון (6 במאי) כחלון אפשר ליו"ר הבית היהודי, נפתלי בנט, לטפס על עץ פסקת ההתגברות - החוק שאמור לאפשר לכנסת לאשר מחדש חוקים שנפסלו בבג״ץ, וכך להחליש משמעותית את בתי המשפט.

בנט, שיחד עם מספר 2 במפלגתו, שרת המשפטים איילת שקד, מקדם במרץ תוכנית סדורה לצמצום כוחו של בג"ץ, התעקש להביא את החוק לאישורה של ועדת השרים לענייני חקיקה ביום ראשון, למרות התנגדותו של ראש הממשלה בנימין נתניהו. ראש הממשלה העדיף לדחות את ההצבעה בשבוע כדי לנסות לגבש הסכמות קואליציוניות סביב נוסח פסקת ההתגברות. אבל בנט הלך על כל הקופה. לרגע נראה היה שהוא רשם ניצחון כשוועדת השרים אישרה את הצעת החוק, אבל מהר מאוד התברר שהוא הפסיד במערכה.

בסגנון הנונשלנטי האופייני לו, התייצב שר האוצר מול המצלמות בסיור בעוטף עזה, על רקע השדות הצהובים וטרטור מנועיו של מטוס קל, והודיע כי בכוונתו להורות לחברי סיעתו להתנגד לחוק בהצבעה בכנסת. "לסיעת כולנו יש הסכם עם ראש הממשלה לגבי שמירה על שלטון החוק. אנחנו לא ניתן לקיצוניים לקבוע את סדר יומה של מדינת ישראל. מהלכים קיצוניים לא יובילו אותנו לשום מקום. לכן הדרישה שלי מראש הממשלה למתן ולהרגיע את השותפות בקואליציה".

במעשה של כחלון היה גם אומץ לא מבוטל, כי הוא היה יכול לדרדר את הקואליציה למשבר חמור ולהסב לו נזקים פוליטיים. הצורך בחקיקת פסקת ההתגברות עלה שוב בימים האחרונים על רקע פסילות חוזרות ונשנות בבג"ץ של החלטות ממשלה לכליאה או גירוש של מסתננים ומבקשי מקלט מאפריקה. כחלון מצא את עצמו מצד אחד תומך בנוסחאות הפתרון שנפסלו בבית המשפט, ועומד לצדם של תושבי דרום תל אביב שחלקם הצביעו לו, אך מנגד לוקח סיכון ובולם את ניסיון הפגיעה במערכת המשפטית.

בנט זיהה את נקודת התרופה הזאת, ובישיבת סיעת הבית היהודי יום לאחר מכן הפנה אצבע מאשימה אל כחלון ונתניהו, שלדבריו טרפדו פתרון למצוקת תושבי דרום תל אביב. כחלון לא נשאר חייב וענה מיד לבנט: "מספיק עם הספינים. סיעת כולנו בעד הוצאת המסתננים הבלתי חוקיים מדרום תל אביב״. על היחסים בין בית המשפט העליון לכנסת הוסיף שר האוצר כי ״אין ספק שצריך לשבת ביחד ולהסדיר את העניין הזה".

בשורה התחתונה כחלון הבהיר שוב כי יטיל משמעת קואליציונית על כולנו, ויורה לחברי הכנסת של הסיעה להתנגד לחוק אם יעלה בכנסת. אף שהדברים לא נאמרו במפורש, הביטחון העצמי של יו״ר כולנו רמז כי מתקיים שיתוף פעולה כלשהו בינו לבין ראש הממשלה. ההתקוטטות הפוליטית הזאת היא מקרה קלאסי של לנצח בקרב כדי להפסיד במלחמה. בתחילת השבוע בנט נראה נחוש וזחוח, הוא הפגין ביטחון עצמי מול ראש הממשלה והתעלם מדרישתו לדחות את ההצבעה. כעבור כמה שעות הוא מצא את עצמו מול שוקת שבורה.

פסגת ההתגברות, סביר להניח, לא תאושר. בוודאי לא במושב הנוכחי וככל הנראה גם לא בכנסת הזאת שמתקרבת אל סוף דרכה. בנט לא יוכל לפרק על כך את הקואליציה, בעיקר כששרים שמובילים בנחישות לא פחותה ממנו את המאבק בבג"ץ כבר הספיקו לצאת נגדו, ולהאשים אותו שהפזיזות שלו תקעה מקלות בגלגלים של המהלך. שר התיירות יריב לוין, הרוח החיה בליכוד בקרב על צמצום כוחו של בג"ֿץ, תקף את השרים בנט ושקד שלדבריו העדיפו כותרות על פני המהות: "הרצון של שרי הבית היהודי לעשות מעשה שייראה כלפי חוץ כמשהו די פופוליסטי, פוגע בסופו של דבר ביכולת להביא את כל מרכיבי הקואליציה להסכים על מתווה שגם יעבור בכנסת. אם היינו מחכים שבוע היה לנו סיכוי להגיע להבנות עם סיעת כולנו״.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: legislation, naftali bennett, moshe kahlon, benjamin netanyahu, israeli courts, judiciary, israeli politics

מזל מועלם היא פרשנית באתר אל-מוניטור לנושאים פוליטיים, וחברתיים פנים ישראליים.

בין השנים 2011-2003 היא שימשה ככתבת הפוליטית של עיתון הארץ, ולאחר מכן הצטרפה למעריב, ככתבת הפוליטית הבכירה וכבעלת טור פוליטי שבועי. במקביל מזל מועלם מגישה תוכנית טלוויזיה שבועית בנושאים חברתיים בערוץ הכנסת.

מזל מועלם היא ילידת מגדל העמק, והחלה את הקריירה העיתונאית שלה במהלך שירותה הצבאי ככתבת במחנה.
היא בעלת תואר שני בלימודי בטחון (במסגרת החוג למדעי המדינה) מאוניברסיטת תל אביב.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept