ישראל פולס

כך הפך אריה דרעי לדבק של הממשלה

p
המחבר
בקצרה
הוא נחשב לגורם המפשר בתוך הקואליציה, ולמרות חוקי הגיוס והגיור המאיימים על שרידותה השר אריה דרעי לא ממהר להכריז על משבר. עד שלא יבטיח שש"ס תעבור את אחוז החסימה, הוא ינסה בכל כוחו למנוע את הקדמת הבחירות.

שר הפנים אריה דרעי, יו"ר ש"ס, הוא שועל פוליטי ותיק ומנוסה. הוא מונה לשר כבר בגיל 29 [1988] והיה חבר בארבע כנסות וארבע ממשלות. ניסיונו זה משמש אותו בממשלה הנוכחית להיות האיש המפשר, המתווך. "הוא הדבק של הממשלה", מעיד עליו אחד משרי הליכוד בשיחה עם אל-מוניטור.

לדרעי אין פרופיל בינלאומי מוכר במיוחד, תפקידיו בממשלה עסקו מאז ומתמיד בענייני פנים מובהקים. כחבר בקבינט המדיני-ביטחוני הוא נחשב שקול וזהיר. ראשי סיעות הקואליציה ובראשם ראש הממשלה בנימין נתניהו רוחשים לו כבוד רב.

בין נתניהו לדרעי היסטוריה ארוכה של בריתות ושיתופי פעולה – במערכות בחירות, בבניית קואליציות וגם בעת עימותים פוליטיים. נתניהו נועץ בדרעי בנושאים רבים, ובעבר סיפר כי בדיוני הקבינט הוא לא מקבל החלטות בטרם ישמע את השר אריה דרעי.

אחרי הבחירות האחרונות [2015] דרעי היה מהראשונים לחתום על הסכם קואליציוני עם נתניהו, ובכל המשברים הקואליציוניים שחוותה הממשלה הנוכחית בענייני דת המדינה הוא היה השושבין העיקרי במציאת פתרונות. במשבר חוק הגיוס שיצר חבר הכנסת יעקב ליצמן מיהדות התורה, השותפה החרדית האשכנזית בממשלה [מארס 2018], היה דרעי מההוגים של דחיית הסוגיה לקיץ וסיום המשבר.

מושב הקיץ כבר כאן, ומלבד סוגיית הגיוס גם חוק הגיור מאיים על עתידה של הממשלה. דרעי יהיה חייב לגייס את כל כישוריו הפוליטיים כדי למנוע את התפרקות הקואליציה עוד השנה והקדמת הבחירות. חברותו המחודשת עם שר הביטחון אביגדור ליברמן אמורה לסייע בכך. ליברמן ודרעי היו לאורך שנים קרובים מאוד, למרות חילוקי דעות עקרוניים ביניהם וייצוגם עמדות ואינטרסים מנוגדים – ש"ס החרדית אל מול ישראל ביתנו המייצגת את מגזר עולי המדינות דוברות הרוסית, החילוני במהותו.

בחורף האחרון [ינואר 2018] החברות הזו עלתה על שרטון בעקבות מחלוקת על חוק המרכולים והיציאה הפומבית המתריסה של ליברמן נגדו. חילופי ציוצי טוויטר והצהרות "ברוגז" הביאו לנתק בין השניים, שנמשך כחודשיים בלבד עד שהתפייסו. השבוע [23 במאי], בראיון לעיתונות החרדית, דרעי כבר הרעיף מחמאות על תפקודו של ליברמן כשר ביטחון: "יש לנו סייעתא דשמיא (עזרה מהשמיים) שאביגדור ליברמן מוביל את צה"ל בימים טרופים אלה...הוא מתנהל בקור רוח ובשיקול דעת, גם בהשוואה לשרי ביטחון קודמים".

באותו ראיון דרעי גם מתח ביקורת על מכתב ששיגרו השבוע חברי הכנסת משה גפני ויעקב ליצמן לנתניהו (מאי 16), ובו דרשו ממנו לעמוד בהתחייבותו לאישור חוק גיוס חדש בשבועות הקרובים. "לא ביקשו ממני לחתום (על המכתב) ואם היו מבקשים לא הייתי חותם", אמר דרעי, "אני מתקשה להבין למה צריך לייצר אווירה כזו רגע לפני שהוועדה של צה"ל מסיימת את עבודתה. צריך בשלב הזה שקט תעשייתי ולא לחץ תקשורתי, אנחנו רוצים לתת לזה צ'אנס".

בכך דרעי למעשה שוב העניק גיבוי מלא לליברמן, אשר הודיע [21 במאי] כי הוועדה הצבאית שמינה בעניין חוק הגיוס עתידה להגיש בקרוב את המלצותיה, וכי הוא יפעל לפיהן.

דרעי מעריך כי אפשר לגשר על המחלוקות הקואליציוניות בסוגיות הגיוס והגיור, ובישיבת סיעה [30 באפריל] אמר בין השאר: "הכל תלוי ברצון של השותפים להמשיך לעבוד בשיתוף פעולה. אני מזהה שנתניהו כעת מעונין להמשיך בלי זעזועים, ואני מקווה שכך זה יימשך".

נתניהו, שהסקרים בשבועות האחרונים מחמיאים לו מאוד, עשוי לרצות לנצל את ההצלחה ולהקדים את הבחירות, אך מצבה של ש"ס בסקרים הוא רע. הצלחה גדולה של הליכוד עשויה להיות קבורתה של ש"ס. כמעט כל הסקרים בחודשים האחרונים מנבאים ירידה חדה בכוחה, משבעה חברי כנסת כיום לארבעה בסקרים, ממש על סף אחוז החסימה. ייתכן כי החקירה הפלילית נגד דרעי והאפשרות שיוגש נגדו כתב אישום בעבירות מיסוי ונדלן, הן שגורמות לירידה הזו בכוחה של ש"ס. זו ודאי עוד סיבה טובה מדוע האינטרס של דרעי הוא למנוע את פירוק מוקדם של הממשלה.

דרעי תמך בהעלאת אחוז החסימה בכנסת הקודמת ובכך גרם ליריבו הגדול בקרב החרדים המזרחיים, אלי ישי, לא לעבור את אחוז החסימה. לישי, שעזב את ש"ס בשל הריב עם דרעי והקים מפלגה חדשה בשם "יחד", חסרו 11 אלף קולות בלבד כדי לעבור את אחוז החסימה. כשלושה מנדטים שהצביעו לו אבדו לגוש הימין.

דרעי נמצא עכשיו במצב מורכב. הפופולריות של נתניהו נוגסת בין השאר בש"ס, וכדי להבטיח את היבחרות ש"ס גם בכנסת הבאה עליו לנקוט מהלך משמעותי. אחת האפשרויות היא התפייסות עם ישי והרבנים הנותנים לו גיבוי. בחודשים האחרונים אכן מתנהלים מגעים בין הצדדים, בעיקר מול רבנים ובהם הרב שלמה עמאר רב העיר ירושלים. נדמה כי עד שדרעי לא יהיה בטוח בזירה הזו, כלומר יבטיח לעצמו שש"ס תעבור את אחוז החסימה, הוא ינסה בכל כוחו למנוע את הקדמת הבחירות.

 

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: ultra-orthodox, israeli government, voters, israeli politics, avigdor liberman, aryeh deri, israeli elections, shas party

דני זקן הוא עיתונאי בכיר יוצא רשת ב של קול ישראל, שם היה כתב לענייני צבא, מתנחלים, פלסטינים, כנסת, כלכלה, חרדים ומפלגות חרדיות, דת, משטרה ספורט ועוד. עורך חדשות, עורך ומגיש יומני חדשות ותכניות אקטואליה וספורט. בוגר תכנית נייט וואלאס לעיתונאים מצטיינים באוניברסיטת מישיגן. בוגר תכניות למתקדמים של אקדמיית הביביסי. מנחה סדנאות תקשורת במכון מנדל ובאוניברסיטה העברית, מרצה לתקשורת במרכז הבינתחומי בהרצליה ועוד. יושב ראש אגודת העיתונאים ירושלים בעבר. 

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept