ישראל פולס

האם ישראל תצליח לייבש את הביצה האיראנית?

p
המחבר
בקצרה
בנאומו בוועידת מינכן איים נתניהו לגבות מחיר כואב מאיראן בגין כל מעורבות שלה בטרור נגד ישראל. אלא שבין דיבורים למעשים הדרך ארוכה ומסוכנת נוכח הנוכחות הרוסית הגוברת בזירה והברית האסטרטגית שכרתה עם טהרן והציר השיעי.

 

מהומת החקירות נגד ראש הממשלה נתניהו העלימה מסדר היום את אחת האמירות האסטרטגיות המדהימות ביותר שנאמרו על ידי ראש ממשלה ישראלי בעידן הנוכחי. הדברים נאמרו על ידי נתניהו עצמו בנאומו בפני באי ועידת הביטחון הבינלאומית במינכן, בסוף השבוע שעבר [18 בפברואר].

הנאום של נתניהו זכה לתשומת לב בזכות העובדה שראש הממשלה שלף מתחת לדוכן הנואמים את אחד משברי המל"ט האיראני שהופל על ידי חיל האוויר כמה ימים קודם. לאחר שהציג את שבר המל"ט והסביר כי מדובר במל"ט מתוצרת איראן, אמר נתניהו את המשפט הבא: "ישראל לא תרשה לאיראן לשים טבעת טרור סביב צווארנו. נפעל כשצריך לא רק נגד שלוחי איראן, אלא גם נגד איראן עצמה".

כלומר, על פי נתניהו ישראל תנסה לשים קץ למשחק הפרוקסי האיראני, ולשנות את הכללים. איראן לא תוכל עוד להסתתר מאחורי חיזבאללה, חמאס או מיליציה שיעית כזו או אחרת. אם ישראל תזהה שפעולת טרור נגדה בוצעה בהשראה, הוראה, מימון או הנחיה איראנית, ישראל תגיב לא רק מול מבצעי הפעולה הישירים, אלא גם נגד איראן עצמה. תם נשף המסכות, אומר נתניהו, מעתה ישראל תגבה מחיר כואב גם מאיראן בגין כל מעורבות של איראן בטרור נגד ישראל. בום.

על דבריו של נתניהו חזר למחרת גם שר הביטחון אביגדור ליברמן. גם הפעם, המסר היה ברור: לא עוד משחקים, אין יותר חסינות. ובמילים אחרות: כשמשהו יתפוצץ בתל אביב בהשראה איראנית, משהו אחר יתפוצץ בטהרן, מתוצרת ישראלית. איראן צריכה להתחיל לשלם מחיר יקר וישיר על פעילותה נגד ישראל ועל הפצת וקידום הטרור.

הנושא עלה בקבינט הישראלי לפני יותר משנה [2017]. יוזם הרעיון היה שר החינוך נפתלי בנט. על פי בנט, הגיע הזמן לקרוע את המסכה מעל פרצופם של האיראנים ולהתחיל לגבות מהם מחיר. לבנט היה משל שהמחיש את המצב: במקום להילחם ביתושים, העוקצים שוב ושוב את החקלאי בעל האדמות, צריך לייבש את הביצה, המשמשת ליתושים קרקע גידול ועורף לוגיסטי. עד שהביצה לא תיובש, ימשיכו היתושים לעקוץ גם אם החקלאי ימציא שיטות יעילות להשמדתם. איראן, על פי המשל הזה, היא הביצה. לישראל אין אשליות באשר לסיכוייה לייבש את הביצה באופן מוחלט. כל מה שהיא שואפת להשיג זה מאזן הרתעה, שיביא לריסון מושכל של היתושים על ידי הביצה שייצרה אותם.

דיוני הקבינט לא הביאו להחלטה ישראלית להחצין את הכוונה לשנות מדיניות מול איראן. חדירת המל"ט האיראני לישראל והתקרית שהביאה להפלת האף-16 הישראלי ב-10 בפברואר שינתה את המצב הזה. יתכן שגם מצוקתו הפנימית של ראש הממשלה נתניהו ושאיפתו לשנות את סדר היום התקשורתי בישראל השפיעו על נאומו במינכן. כך או אחרת הדברים נאמרו במפורש בפעם הראשונה. כל מה שנותר לעשות כעת זה להמתין ולבדוק האם ישראל תממש את האיום שלה בפעם הבאה שניתן יהיה לייחס פעילות צבאית כנגדה להשפעה איראנית מובהקת.

המשוואה החדשה הזו שנובעת מתוך דברי נתניהו מייצרת מצב נפיץ במיוחד בו כל רקטה שתשוגר לישראל מבינת ג'בייל שבלבנון, תיחשב כאילו שוגרה מטהרן. ישראל עוקבת אחר המצב באיראן בדריכות רבה וחלק ממשאבי המודיעין הישראלי מוקדשים לסוגיה הזו. בישראל מודעים לכך שגם לאיראן יש בעיות פנימיות לא פשוטות, שהביאו לגל המחאה האזרחית ששטף את המדינה בחודשים האחרונים.

"תמו הימים בהם מנהיגי איראן יכלו לשלוח מאות אלפי חיילים איראנים להיהרג בשדות הקרב כפי שקרה במלחמת איראן-עיראק", אמר לאל-מוניטור שר קבינט ישראלי, "האיראנים נדרשים לדין וחשבון מיידי לציבור שלהם, הרגיש לחיי אדם במידה המזכירה את הציבור הישראלי. אם האיראנים יידרשו לשלם מחיר כואב על כל מקרה בו ישראל משלמת מחיר כואב, זה יכול להיות אירוע מכונן שישנה את המצב במזרח התיכון ברמה האסטרטגית".

לדברי גורם ביטחוני ישראלי בכיר, "לדברי גורם ביטחוני ישראלי בכיר, "האסטרטגיה של איראן נגד ישראל היא פעולת חניקה באמצעות 'זרועות תמנון'. עד כה נלחמה ישראל נגד כל זרוע בנפרד. כעת נוסיף גם מאבק בתמנון עצמו – מרכז העצבים, הפיקוד והשליטה בטהרן. הם חייבים להתחיל לשלם מחיר ישיר".

אלא שבין הדיבורים למעשים הדרך ארוכה ומסוכנת. כלל לא בטוח שהקבינט הישראלי יאשר פעולה נגד איראן, בהיקף כלשהו, בפעם הבאה בה אפשר יהיה לייחס ירי של רקטה, פצצת מרגמה או פיגוע מזדמן נגד מטרה ישראלית לשליח איראני. ישראל מודעת לנפיצותה של פעולה כזו ולאפשרות שלה להצית את האזור כולו, אם איראן תורה לחיזבאללה, למשל, להגיב על הפעולה הישראלית בעוצמה.

הדברים מסובכים עוד יותר בעקבות הנוכחות הרוסית הגוברת בזירה והעובדה כי אין בכוונת הרוסים לסגת מהברית האסטרטגית שכרתו עם איראן ועם הציר השיעי. להיפך:  צילום לוויין ישראלי שחשף השבוע [24 בפברואר] את מטוסי החמקן החדישים של פוטין בבסיס "חאמימים" בסוריה מוכיח כי פוטין נמצא כאן כדי להישאר, ואין לו שום כוונה להקל על ישראל להקדיח את התבשיל המתבשל בחצר האחורית שלו. ירי הנ"מ המאסיבי של מערכות ההגנה הסוריות כנגד מטוסי חיל האוויר לאחרונה, נתפס כאירוע בהשראה רוסית. בישראל חוששים מהרגע בו הרוסים יסנכרנו את מערכות האס-300 והאס-400 העוצמתיות שלהם בסוריה, עם מערך ההגנה האווירית של אסד. באותו רגע, ייפגע חופש הפעולה של חיל האוויר הישראלי פגיעה אסטרטגית אנושה. אנחנו עדיין לא נמצאים במקום הזה, אבל בהחלט יכול להיות שאנחנו בדרך לשם.

במצב הדברים, עושה רושם שההצהרה הישראלית המפתיעה מיועדת להעלאת גובה ההימור בקופה המשותפת של ישראל, איראן ורוסיה, בתקווה ששני המשתתפים האחרים במשחק הצ'יקן הזה ימצמצו ראשונים. נמתין להתלקחות הבאה כדי לדעת אם זה הצליח.

Continue reading this article by registering and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • Archived articles
  • Exclusive events
  • The Week in Review
  • Lobbying newsletter delivered weekly

בן כספית משמש כפרשן של האתר אל-מוניטור, ישראל פולס. הוא עיתונאי בכיר ופרשן פוליטי ומדיני של מספר עיתונים ישראלים, מגיש תוכניות רדיו וטלוויזיה קבועות בנושאים
הקשורים לפוליטיקה ישראלית.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept