ההצלחה של נתניהו באו״ם: איראן חזרה לראש סדר היום

במהלך מתואם עם הבית הלבן החזיר נתניהו את איום הגרעין האיראני לכותרות בישראל, אחרי שבועות של עיסוק יומיומי בחקירות הפליליות נגדו. לשמחתו, גם הנושא הפלסטיני נעלם לחלוטין מהשיח הציבורי.

al-monitor .

ספט 20, 2017

באוקטובר 2015 הקדיש ראש הממשלה בנימין נתניהו את רוב נאומו בעצרת הכללית של האו"ם בניו יורק לסכנות הגלומות בהסכם הגרעין שנחתם שלושה חודשים קודם לכן בין איראן למעצמות.

הנאום היה ברובו תקיף עם מסרים חדים. נתניהו נשמע רהוט, כהרגלו, אך האיומים שהשמיע בנושא ההסכם עם איראן נשמעו אנכרוניסטיים. אחרי הכל, הרכבת כבר יצאה מהתחנה, ונשיא ארה"ב אז, ברק אובמה, לא התחשב יותר מדי בעמדתו של ראש ממשלת ישראל, שניהל עמו מערכת יחסים מתוחה וחשדנית. בשולי אותו נאום תקף נתניהו את אבו מאזן, אבל הצהיר כי הוא מוכן לחדש את המו"מ עם הפלסטינים.

שנתיים לאחר מכן, ביום שלישי (19 בספטמבר), נתניהו חזר אל אותו פודיום. את מרבית נאומו הוא הקדיש לשגשוגה הכלכלי, המדיני והמדעי של ישראל בהנהגתו, ושוב, להסכם הגרעין בין איראן למעצמות. נתניהו אמר כי המעצמות צריכות ״לתקן או לבטל״ את ההסכם. "יש לי מסר פשוט לאייתוללה חמינאי, הדיקטטור של איראן. אורה של ישראל לא ייכבה לעולם, נצח ישראל לא ישקר אלו שמאיימים עלינו בהשמדה מסכנים את עצמם. ישראל תגן על עצמה עם כוח צבאי והעוצמה של הנחישות שלנו", הוסיף ראש הממשלה.

בניגוד לדבריו מ-2015, נתניהו נשמע רלוונטי מתמיד. הוא דיבר בעצרת האו״ם כמה שעות אחרי נאומו המיליטנטי של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, שבו הוא התנער לחלוטין - לפחות מילולית - מההסכם עם איראן, אשר נחשב לנדבך מרכזי במורשתו של אובמה. טראמפ נשמע כאילו הקריא את דף המסרים של נתניהו, כשהגדיר את הסכם הגרעין כ"אחד ההסכמים הגרועים והחד-צדדיים שארצות הברית חתמה עליהם מעולם״. הוא איים בפרישה מההסכם, ושיגר אזהרות חמורות לצפון קוריאה. בנאום לא היה זכר למחויבתו של טראמפ לחידוש המו"מ עם הפלסטינים או לנושא הפלסטיני בכלל.

נתניהו בנאומו המשיך למעשה ממש באותו קו. הוא התעלם כמעט לחלוטין מהסוגיה הפלסטינית, ושלא כמנהגו, אפילו לא התאמץ לתקוף את אבו מאזן על כך שאינו נלחם בהסתה.

מבחינתו של ראש הממשלה, הערב הזה בעצרת האו״ם היה הישג גדול: המו"מ עם הפלסטינים נעלם לחלוטין מסדר היום, ובמקומו חזר האיום האיראני על ישראל. זה היה סופו של מהלך מתואם עם הבית הלבן, שהחל יום קודם לכן בפסגה בין נתניהו לטראמפ. כמו הנאומים באו״ם, גם ההצהרות לאחר הפגישה עסקו באיראן. נתניהו מצא בטראמפ פרטנר מושלם למהלך הזה. במידה רבה הוא יכול לטפוח לעצמו על השכם על שהצליח לרתום את עמיתו האמריקאי באופן מוחלט למאבק בהסכם הגרעין.

נתניהו גמל לטראמפ במחמאות שהעתיר עליו בנאומו: "הקשבתי להרבה מאוד נאומים כאן, אף אחד מהם לא היה אמיץ וישיר יותר מזה שהנשיא טראמפ נשא היום. הוא קרא בצדק לעסקת הגרעין עם איראן ׳מביכה׳. לא יכולתי להסכים יותר וזו הסיבה: איראן מתחייבת להרוס את מדינתי, כל יום. איראן מנהלת קמפיין של הרס ברחבי המזרח התיכון ומפתחת טילים בליסטיים שמאיימים על כל העולם".

עצרת האו"ם של 2017 תיזכר מבחינת נתניהו כיריית הפתיחה של הקמפיין הגדול להחזרת האיום האיראני אל סדר היום. במשך השנתיים מאז נחתם הסכם הגרעין בימי ממשל אובמה, לא היה לנושא קשב בישראל או מחוצה לה. נתניהו מצא את עצמו בלי האג'נדה העיקרית שלו, אותה הוביל בין 2009 ל-2015. בחסות האיום האיראני, אותו נתניהו הפך לחזות הכל, הבעיה הפלסטינית נדחקה בתקופה הזו החוצה מהשיח הציבורי, ונתניהו חמק מעיסוק בה. הוא הגדיר את תוכנית הגרעין האיראנית כאיום קיומי על ישראל, והזהיר מפני תקיפה ישראלית במתקנים האיראניים.

ההסכם בין טהרן למעצמות טרף מבחינת נתניהו את הקלפים. הוא נאלץ להמציא אג'נדות חלופיות, כמו המלחמה בתקשורת, כדי לשמר רלוונטיות פוליטית שתמצא חן בעיניי תומכיו בציבור. העיסוק שלו בנושא הפלסטיני התמצה בתשלום מס שפתיים מדי פעם, כדי לאותת לקהיליה הבינלאומית שהצד הישראלי אינו סרבן מו״מ.

נתניהו הגיע לניו יורק לאחר מסע מוצלח באמריקה הלטינית, כשהוא משאיר מאחוריו בארץ את החקירות הפליליות נגדו שמאיימות על עתידו הפוליטי והולכות וסוגרות עליו מיום ליום. בשבועות האחרונים, על בסיס יומיומי, ממוקמות חקירות נתניהו בראש מהדורות החדשות, ובדרך כלל המידע המתפרסם אינו מבשר טובות עבורו. זו סיבה נוספת עבורו להחזיר את האיום האיראני לראש סדר היום.

סביר להניח שנתניהו באמת רואה ביכולת הגרעינית האיראנית איום שמסכן את קיומה של מדינת ישראל, ומרגיש כי ההיסטוריה הטילה עליו את המשימה לעצור את האיום הזה. גם אם בפועל אין מדובר באיום שיכול להביא להשמדתה של ישראל, הנחשבת למעצמה צבאית, נתניהו הצליח להטמיע בחלקים גדולים בציבור את התחושה שמדובר בפוטנציאל לשואה שנייה. כעת, בחסות הפחד הקיומי שהעיסוק באיראן שב ומציף בקרב הישראלים, ראש הממשלה מדגיש את ניסיונו הרב בסוגיות ביטחוניות ולאומיות הרות גורל - יתרון בולט שיש לו על פני כל מי שמאיים על כיסאו בפוליטיקה המקומית. הוא גם רוצה שהציבור בארץ ישתכנע כי החשדות הפליליים נגדו - הכוללים קבלת שוחד - הם עיסוק בזוטות המונע מרדיפה פוליטית, ובטל בשישים לעומת פעילותו החיונית להגנה על ביטחון ישראל.

נתניהו קיווה להדוף את העניין התקשורתי בחקירות המשטרה נגדו, לפחות לזמן מה. אבל עוד בטרם נכנס עם ישראל לראש השנה, חזרו החקירות בתיק 1000 לכותרות.

ובכל זאת, נתניה הצליח, חלקית לפחות, לשנות את האג'נדה. זכרו של הנאום המוצלח שלו באו"ם אולי ילך ויתעמעם, אבל נתניהו כבר התניע מחדש את העיסוק באיום האיראני, והוא יחזור אליו כל פעם שירצה להסיט את סדר היום לנושא שמסייע לתדמית הציבורית שלו.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • מאמרים בארכיון
  • The Week in Review
  • אירועים מיוחדים
  • הזמנות רק בהזמנה

מאמרים מומלצים

כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020
נתניהו לא כשיר לקבל על עצמו את מלאכת הרכבת הממשלה
עקיבא אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 5, 2020
כמו ב-1996, ברית המקופחים התייצבה מאחורי נתניהו
מזל מועלם | הבחירות בישראל | מרץ 4, 2020

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020