ישראל פולס

חמאס, מצרים וישראל משתפות פעולה נגד דאע"ש בסיני

p
המחבר
בקצרה
על רקע הפיגוע ברצועה שכוון נגד אנשי חמאס, נודע לאל-מוניטור כי במלחמה נגד דאע"ש בסיני וארגונים סלפים בתוך הרצועה מתקיים לאחרונה סוג של שיתוף פעולה ביטחוני בין מצרים, חמאס וישראל. מי היה מאמין?

אלה בהחלט זמנים חדשים. מחבל פלסטיני מרפיח, מוסטפא כלאב, ביצע בלילה שבין רביעי לחמישי [17 ביולי] פיגוע התאבדות נגד פעילי חמאס. הוא הרג מפקד ביחידת העילית הנוח'בה של הזרוע הצבאית של חמאס ופצע חמישה נוספים. הארגון שאימץ את שיטת פיגועי המתאבדים בתחילת שנות ה-90', גילה להפתעתו ש"הנשק" שהאדיר אותו בעיני הפלסטינים בפעולותיו נגד הסכמי אוסלו וביתר שאת בעיצומה של האינתיפאדה השנייה [2000-2005] – מופנה עתה כלפיו.

על הרקע הזה נודע לאל-מוניטור, כי במלחמה נגד דאע"ש בסיני וארגונים סלפים בתוך הרצועה מתקיים לאחרונה שיתוף פעולה עקיף בין מצרים, חמאס וישראל. מי היה מאמין?

ירח הדבש בין מצרים לחמאס החל לפני כשנה, בעקבות הלחץ הכלכלי שהפעילה מצרים על הרצועה ודרישתה האולטימטיבית של קהיר כי מנגנוני הביטחון של חמאס יפעלו נגד הארגונים הסלפים – ואם לא יעשו כך יהיה להם עסק עם נשיא מצרים א-סיסי. חמאס מצדו נאלץ לבחור בין החיים למוות, ונעתר לדרישה המצרית.

מצרים מצדה, משיקולים אינטרסנטיים לחלוטין, רואה היום בחמאס – האויב מאתמול – בעל ברית במלחמה נגד דאע"ש וחוליה נוספת וחשובה במערך הביטחון שלה, המצטרפת לתיאום הביטחוני עם ישראל.

שיתוף פעולה ביטחוני יעיל מתקיים בין ישראל למצרים מאז הפלת האחים המוסלמים [2013], ומתבטא בין היתר בהסכמה ישראלית לכניסת כוחות צבא מצרים לחצי האי סיני. על שיתוף הפעולה הביטחוני הישראלי-מצרי מוטל איפול משני הצדדים, כנראה כדי שלא להביך את הנשיא סיסי, אך שר הביטחון לשעבר משה יעלון אישר בעבר [יולי 2013] כי "כל כוח מצרי שנכנס לסיני, נכנס על פי אישור שלנו...הם באמת מפנים את הכוחות הללו כדי להילחם בטרור".

לפני כשבוע דווח כי בדיון מיוחד שקיימה ועדת המשנה לענייני חוץ של ועדת החוץ והביטחון של הכנסת, נאמר שהמשך תקין של היחסים הביטחוניים עם מצרים חשוב יותר לראש הממשלה בנימין נתניהו מאיוש מחודש של שגרירות ישראל בקהיר, הנטושה מאז דצמבר 2016.

חשיבותו של שיתוף הפעולה הזה גוברת מיום ליום, ככל שהאיומים מסיני גוברים, וכאן מצטרף לתמונה שיתוף הפעולה בין מצרים לחמאס.

לפני כחודשיים [יוני 2017] התקיימו דיונים מרתוניים בקהיר בין בכירי המודיעין המצרי לבין משלחת חמאס בראשותו של מנהיג התנועה בעזה יחיא סינוואר ובכיר חמאס ח'ליל אל חייה. סנוואר נפגש בקהיר עם מוחמד דחלאן, והושגה הסכמה שחמאס יקבל סיוע כלכלי ממצרים לרבות הזרמת סולר להפעלת תחנת הכוח ברצועה, אספקת חומרי גלם להקלת הסגר ופתיחת מעבר רפיח; בתמורה חמאס התחייב לשיתוף פעולה ביטחוני משמעותי נגד ארגוני טרור אסלאמיים בסיני והגברת אבטחת מעבר הגבול והגבול בין עזה למצרים למניעת חדירות והברחות נשק.

לשני הצדדים ברור היה, שככל שחמאס יוכיח שהוא אכן פועל נגד הארגונים המאיימים על ביטחונה של מצרים, כך תהנה עזה מ"פירות מלחמתה בטרור". באותם מגעים הוחלט גם על הקמת מטה משותף בין נציגי המודיעין המצרי לאנשי מנגנוני הביטחון של חמאס לצורך תיאום בזמן אמת. סינוואר התחייב באותן פגישות עם דחלאן, שהארגון יעצור מבוקשים השוהים ברצועת עזה על פי רשימות שיעבירו המצרים. יש להניח כי חלק משמות המבוקשים, המשויכים לארגונים הסלפים ברצועת עזה, מקורו בישראל, היודעת שמידע כזה עובר לחמאס. כך באופן עקיף מתקיים לכאורה שיתוף פעולה מודיעיני בין ישראל, מצרים וחמאס במלחמה נגד האויב המשותף – דאע"ש. נוכח הפיגוע במעבר הגבול ברפיח, נראה שחמאס יכול לראות בשיתוף הפעולה העקיף עם "האויב הציוני" כפעילות מבורכת.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון

שלומי אלדר כותב עבור ''ישראל פולס'' של האתר אל-מוניטור. במהלך עשרים השנים האחרונות סיקר את הרשות הפלסטינית ובעיקר את המתרחש ברצועת עזה עבור ערוץ 1 וערוץ 10, בדגש על סיקור עליית כוחו של החמאס. אלדר זכה בפרס סוקולוב לעיתונות. הוא פירסם שני ספרים: ''עזה כמוות'' (2005) בו צפה את ניצחון החמאס בבחירות שנערכו לאחר מכן, וכן ''להכיר את החמאס'' (2012) שזכה בפרס יצחק שדה לספרות צבאית. שני סרטיו הדוקומנטריים "חיים יקרים" (2010) ו"ארץ זרה" (2018) זכו בפרסי אופיר (האוסקר הישראלי) בקטגוריית הסרט התיעודי הטוב ביותר. "חיים יקרים" אף נכלל ברשימה המקוצרת של האוסקר האמריקאי ושודר ברשת HBO. אלדר בעל תואר שני בלימודי מזרח תיכון מהאוניברסיטה העברית.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept