ישראל פולס

לפיד מאגף את גבאי מימין

p
המחבר
בקצרה
כשאבי גבאי ‘’מבזבז’’ זמן יקר על בניית מעמדו במפלגת העבודה, יאיר לפיד כבר מצוי בתוך קמפיין בחירות. המסרים הפטריוטים והממלכתיים שלו וביקוריו בערים המזוהות עם הליכוד נועדו לאפשר לו לקושש מנדטים מהימין כאשר החקירות יסגרו על נתניהו.

ביום שני [31 ביולי], באווירה המתוחה עדיין ממהומות הר הבית, הוביל יו"ר יש עתיד ח"כ יאיר לפיד את חברי סיעתו לסיור עם לוחמי מג"ב באזורי החיכוך במעטפת העיר ירושלים. הפוסט שהעלה לפיד באותו היום לדף הפייסבוק שלו, נטף פטריוטיות וממלכתיות ועוטר בתמונותיו לצד לוחמי מג"ב.

יום קודם לכן, בעקבות דחיית ערעורו של אלאור אזריה, גיבה יו"ר יש עתיד את הרמטכ"ל ואת בית המשפט "על עמידתם האיתנה על ערכי הצבא".

שיטוט בדף הפייסבוק הדינמי של לפיד, מלמד כי הוא שומר באדיקות על משמעת הקמפיין שהוביל אותו להישגים מרשימים בסקרים בשנה וחצי האחרונות: ממלכתי ומאוד פטריוטי, נלחם ב-BDS ופונה לימין הרך. מגמה זו נקטעה לפני כשלושה שבועות [11 ביולי] עם בחירתו של אבי גבאי לראשות מפלגת העבודה – בבת אחת נעלמו ללפיד כעשרה מנדטים, שנדדו ברובם אל מפלגת העבודה. מי שעד אז החזיק בתואר המתמודד על תפקיד ראש הממשלה מול בנימין נתניהו, נקלע למשבר.

הריאיון התזזיתי והלחוץ שהעניק לערוץ 2 ביום שאחרי בחירת גבאי והסקרים הקשים מבחינתו, שיקפו היטב את מימדי הפאניקה. הקלפים נטרפו, ומהמקום הכמעט ודאי של מי שיתמודד בבחירות הבאות ראש בראש מול נתניהו על ראשות הממשלה, לפיד נזרק לאחור ונאלץ להתמודד עם תחייתה המחודשת של מפלגת העבודה.

אבל שלושה שבועות בפוליטיקה הישראלית הם הרבה זמן. בינתיים פרצו מהומות בהר הבית והחזירו את האלמנט הביטחוני לראש סדר היום. ההתלהבות מגבאי חסר הניסיון דעכה, והוא חווה ירידה בסקרים; במקביל לפיד מעט התאושש כשהוא מוכיח כוח עמידה לא רע.

כשנדמה היה שנתניהו יכול ליהנות מהקרב בתוך מחנה השמאל-מרכז בין לפיד וגבאי, שנלחמים על אותו מאגר קולות, בא השבוע האחרון ועמו עוד ועוד חקירות פליליות בהן מעורבים נתניהו ואנשי סודו הקרובים ביותר בעבר ובהווה. החקירות הללו מנדנדות כמו גל גדול את המערכת הפוליטית.

נתניהו הוא עדיין בעל הסיכויים הטובים ביותר להרכיב גם את הממשלה הבאה, למרות משבר הר הבית והחקירות השונות. אבל מנגד, התחושה בליכוד ובמערכת הפוליטית היא כי הטבעת החלה מתהדקת סביב ראש הממשלה, זאת נוכח הפרסומים על כך שראש לשכתו לשעבר ואיש סודו, ארי הרו, נמצא במגעים מתקדמים להפוך לעד מדינה.

אם עד כה חקירות נתניהו ובעיקר תיק המתנות נתקלו בקשיים לביסוס כתב אישום, לפחות מבחינת היועץ המשפטי לממשלה – עד מדינה בדרגת קרבה כזו לנתניהו עשוי לשנות לחלוטין את כללי המשחק.

בכלל, הימים האחרונים הביאו עמם לא מעט בשורות קשות למשפחת נתניהו: הרעיה שרה נתניהו נחקרה ביום רביעי [2 באוגוסט] בפעם הרביעית במשטרה, לקראת מה שמסתמן כהגשת כתב אישום נגדה בעבירות של מרמה והפרת אמונים הנוגעות למעונות ראש הממשלה; עורך דינו ובן דודו של ראש הממשלה, עו"ד דוד שמרון, שב מחו"ל ונקרא לחקירה נוספת בפרשת הצוללות, לאחר שהמשטרה חתמה על הסכם עד מדינה עם איש העסקים מיקי גנור.

בלשכת ראש הממשלה המשיכו גם השבוע להגיב ב"לא יהיה כלום כי אין כלום", אך ברור הוא שנתניהו מצוי בתוך תסבוכת חקירות שתלווה אותו בחודשים הקרובים. המשמעות היא, שגם אם נתניהו ישמור על חוזקו בסקרים, האפשרות שהוא לא יתמודד בבחירות הבאות בשל החקירות או תוצאותיהן מתחילה להיראות סבירה.

בשיחה עם אל-מוניטור השבוע, העריך בכיר בליכוד כי נתניהו יוכל למשוך את החקירות לא מעט זמן, לפחות שנה, אבל אם בסופו של דבר יוחלט להגיש נגדו כתב אישום, התרחיש שנתניהו לא יוביל את הליכוד בבחירות הבאות אינו מופרך.

יציאתו של נתניהו מהמשחק תהווה סוג של רעידת אדמה פוליטית ותזעזע את הליכוד, שאינו ערוך ליום שאחרי. שני אנשים מוזכרים כמי שעשויים לרשת את נתניהו בתפקיד יו"ר הליכוד: שר התחבורה ישראל כץ והשר לשעבר גדעון סער. אף אחד מהם אינו דמות סוחפת בציבוריות הישראלית. בנוסף, ירידתו של נתניהו מהבמה תעמיד בחזית את צמרת הליכוד האפרורית והקיצונית.

דווקא על הרקע הזה, לפיד יכול לנסוק שוב. יו"ר יש עתיד סופג לא מעט לעג על חנופתו לימין והמסרים הפטריוטים שלו, שנגזרים מתוך אסטרטגיה מובנית שמקורה במחקרי דעת קהל מטעמו לפיהם הציבור הישראלי מצוי ברובו בימין ובמרכז-ימין; אבל באופן הזה הצליח לפיד להרחיק את עצמו מהשמאל.

גבאי שואף גם הוא ללכוד ברשתו מצביעי ימין רך, ליכודיניקים. זו משימה מאוד לא פשוטה למי שעומד בראש מפלגת שמאל מובהקת, שחלק מחברי הכנסת שלה יכולים למצוא את מקומם בקלות במפלגה כמו מרצ. בזירה הזאת ללפיד תהיה עדיפות על גבאי.

בנוסף, בעוד גבאי יאלץ להקדיש את התקופה הקרובה לבניית מעמדו בתוך המפלגה ולהתמודדות עם מריבות פנימיות וסכינאות שכבר מרימה ראש, לפיד עומד בראש מפלגה שהוא הקים. הוא הפרזנטור שלה והוא המחליט הבלעדי בה.

כשגבאי מבזבז זמן יקר על עניינים פנים מפלגתיים, לפיד כבר מצוי בתוך קמפיין בחירות. הוא מופיע בתקשורת הזרה ומגבה את הממשלה, ומקפיד להתבטא בענייני ביטחון כדי להוכיח עדיפות על גבאי הטירון. לפיד גם ממשיך לבקר בערים ליכודיות, מתוך הנחת עבודה שכאשר נתניהו יאלץ לפרוש – הוא יהיה שם כדי לקושש את המנדטים.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: likud, avi gabbay, elections, police investigation, benjamin netanyahu, yair lapid

מזל מועלם היא פרשנית באתר אל-מוניטור לנושאים פוליטיים, וחברתיים פנים ישראליים.

בין השנים 2011-2003 היא שימשה ככתבת הפוליטית של עיתון הארץ, ולאחר מכן הצטרפה למעריב, ככתבת הפוליטית הבכירה וכבעלת טור פוליטי שבועי. במקביל מזל מועלם מגישה תוכנית טלוויזיה שבועית בנושאים חברתיים בערוץ הכנסת.

מזל מועלם היא ילידת מגדל העמק, והחלה את הקריירה העיתונאית שלה במהלך שירותה הצבאי ככתבת במחנה.
היא בעלת תואר שני בלימודי בטחון (במסגרת החוג למדעי המדינה) מאוניברסיטת תל אביב.

אל תחמיצו
אף סיפור
הירשםו לניוזלטר שלנו
x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept