ישראל פולס

אחרי עשור: אבו מאזן החליט להתנתק מעזה

p
המחבר
בקצרה
עשר שנים אחרי ההפיכה האלימה בעזה, לאבו מאזן נמאס לממן בכספי הרשות הפלסטינית את שלטון חמאס. מהלכיו להתנתקות מוחלטת מהרצועה יובילו להנצחת שתי ישויות פלסטיניות נפרדות: עזה לחמאס, רמאללה לפת"ח.

עוד בטרם הגיעה משלחת הרשות הפלסטינית מרמאללה לעזה כדי לדון בפיוס אפשרי בין הפת"ח לחמאס, החלו הצדדים לשגר זה אל זה איומים. התכנון המקורי היה שמשלחת מטעם פת"ח תצא לשיחות בעזה אחרי שישראל תפתח את מעבר ארז, אשר נסגר לתנועת פלסטינים במהלך חג הפסח. אבל אבו מאזן, במתכוון, הטיל פצצה שהדהימה את מנהיגי חמאס. בנאום שנשא בפסגת השגרירים הפלסטינים בבחריין [13 באפריל] אמר היו, כי הוא עומד לנקוט צעדים מרחיקי לכת שיביאו להשלמת הפיצול בין עזה לגדה. אבו מאזן ציין גם כי חמאס הקים בעזה ועדת ניהול אזרחית, שדחקה את סמכויות הממשלה הפלסטינית בראשות ראמי חמדאללה ובכך מנציחה את שלטון חמאס ברצועה.

מקור פלסטיני בכיר המזוהה עם תנועת הפת"ח בעזה אומר לאל-מוניטור, כי אבו מאזן משתמש בוועדה האזרחית שהקים מנהיג חמאס החדש יחיא סינוואר כדי לתרץ מהלכים שתכנן מזה זמן רב. לדבריו, אבו מאזן הגיע להחלטה להתנתק מרצועת עזה לפני יותר משנה, לאחר שהגיע למסקנה כי חמאס לא יוותר על שליטתו ברצועה. אבו מאזן החליט, כך אמר המקור, כי אינו מוכן עוד לממן בכספי הרשות את השלטון שסילק את שלטונו בהפיכה לפני כעשור [2007].

הסימנים להתנתקות אבו מאזן מעזה נראו בשטח כבר מזמן. "רק עיוור לא ראה את מה שאנחנו, אנשי הפת"ח הוותיקים, ראינו בבירור", אומר המקור. לדבריו, הסימן הראשון לכך היה התנערות הרשות מתשלום עבור אספקת סולר להפעלת תחנת הכוח בעזה ופרוץ משבר החשמל, אך הסימן המשמעותי יותר הוא קיצוץ משכורות עובדי הרשות ברצועה.

כפי שפרסמנו כאן באל-מוניטור לפני כחודש [מארס 2017], מאז ההפיכה ב-2007 ממשיכה הרשות הפלסטינית לשלם משכורות לעובדיה בעזה, כשלמעשה כספים אלו מממנים את שלטון חמאס ברצועה ומסייעים לו להתגבר על המצוקה הכלכלית שם. אלמלא תשלום המשכורות לעשרות אלפי עובדי הרשות – לרבות אנשי מנגנוני הביטחון הפלסטינים ופקידי המשרדים שהושבתו מאונס לאחר ההפיכה, המשבר הכלכלי בעזה היה חמור הרבה יותר וספק אם חמאס יכול היה לשרוד.

הסידור הזה של המשך תשלום משכורות לעובדים שעבודתם הופסקה בעקבות הפיכת חמאס תוכנן להיות זמני, אבל אחרי עשור נראה שפיוס בין פת"ח לחמאס כבר לא יהיה. מבחינת הרשות, אין טעם להמשיך לשלם משכורת למי שלא יעבדו כנראה לעולם כפקידי הרשות הפלסטינית. או במילים אחרות: אין טעם לעשות לחמאס חיים קלים ולסייע לו להחזיק את שלטונו.

חמאס אכן ניצל את העובדה שרמאללה המשיכה לשלם לעשרות אלפי מובטלים עזתים שהיו עובדי הרשות, בעוד הוא מעדיף להעסיק רק את אלו שמזוהים כאנשי חמאס. כך הצליח חמאס להרחיב את מעגל המשתכרים בעזה ולהוריד את שיעור האבטלה, שממילא מגיע לכחצי מכוח העבודה ברצועה. על פי נתוני הבנק העולמי, שיעור האבטלה ברצועה ב-2014 עמד על כ-43 אחוזים. ההערכה היא כי אלמלא השכר שמשלמת הרשות לעובדיה לשעבר, האבטלה הייתה מגיעה לכ-60 אחוז ויותר.

זהו מקל האיום שמניף אבו מאזן להכות בו את חמאס. כבר בתחילת החודש [אפריל] קיצצה הרשות כ-30 אחוז משכר עובדי הרשות ברצועה, ולדברי בכירי הפת"ח בעזה הנמנים על מקבלי השכר משכורתם תקוצץ בהדרגה עד להפסקת תשלומה כליל. עוד הם אומרים, כי אבו מאזן הגיע למסקנה שהמשך מימון עשרות אלפי פלסטינים מובטלים ברצועה שחמאס מתנער מהם מאיים על שרידות הרשות הפלסטינית, ולכן עליו להפנות את כל המשאבים שברשותו לעובדי הגדה.

"זו הדרך שלו להפיל את חמאס", אומר המקור בעזה, "ליצור לחץ עליהם כדי שיבינו שלא יוכלו לאחוז את המקל בשני הקצוות, גם לשלוט וגם לקבל כספים המסירים מהם אחריות למוסדות בריאות, חינוך ורווחה. אם חמאס רוצים לשלוט על עזה לעולמי עד אז בבקשה, שישאו באחריות".

נשאלת השאלה, מדוע אבו מאזן הכריז על צעדים חסרי תקדים אלו דווקא ערב יציאתה של משלחת הפיוס? מנהיגי הפת"ח ברצועת עזה טוענים, כי זו הייתה החלטה טקטית להראות שהוא מעוניין בפיוס אבל רק אם חמאס יקבל את תנאיו להשבת השליטה ברצועה.

ראשי תנועת הפת"ח בעזה אינם מאמינים כי האיומים של אבו מאזן ישיגו את התוצאה המקווה מבחינתו. להערכתם, חמאס לא יוותר על שליטתו ברצועת עזה ולא יסכים לפרק את צבאו מנשקו; אבו מאזן מצדו לא יהיה מוכן לקבל את קיומו של צבא נוסף לצד מנגנוני הביטחון של הרשות, ולכן מבחינתו המסקנה המתבקשת היא שעליו להתנתק מרצועת עזה – יהיה המחיר הפוליטי אשר יהיה.

ואכן המחיר אינו פשוט. עובדי הרשות הפלסטינית בעזה המזוהים כתומכי פת"ח זועמים על החלטתו של אבו מאזן. מזה עשור הם טוענים כי לא עשה מאמץ אמיתי להשיב את עזה לחיקו וכי זנח את תושבי הרצועה לנפשם. לטענתם, עכשיו הוא נוקט מהלכים ראשונים של התנתקות מוחלטת מהרצועה, אשר תוביל להנצחת שתי ישויות פלסטיניות נפרדות שאין ביניהן קשר: עזה לחמאס, רמאללה לפת"ח.

אבו מאזן מקווה כי בעקבות הגברת הלחץ הכלכלי חמאס יפנים את העובדה שהוא אינו יכול לשאת באחריות האזרחית על תושבי הרצועה. אולם, ניסיון העבר מלמד אחרת. גם לאחר ההפיכה ב-2007 האמין אבו מאזן, כמו שאר בכירי הרשות, שהסגר והלחץ הכלכלי מצד ישראל על עזה יגרמו לחמאס להבין כי הוא אינו יכול לשלוט, ולהתחנן בפני אבו מאזן שיחזור. אז זה לא קרה, וספק אם זה יקרה עכשיו. חמאס קבע עובדות בשטח, ואילו אבו מאזן נזקק לעשר שנים כדי להבין את המציאות הזאת.

כול שנותר לומר הוא, מסכנים תושבי רצועת עזה השבויים בידי מנהיגיהם.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: palestinian authority, yahya sinwar, mahmoud abbas, gaza strip, rami hamdallah, fatah-hamas split, fatah-hamas reconciliation

שלומי אלדר כותב עבור ''ישראל פולס'' של האתר אל-מוניטור. במהלך עשרים השנים האחרונות סיקר את הרשות הפלסטינית ובעיקר את המתרחש ברצועת עזה עבור ערוץ 1 וערוץ 10, בדגש על סיקור עליית כוחו של החמאס. אלדר זכה בפרס סוקולוב לעיתונות. הוא פירסם שני ספרים: ''עזה כמוות'' (2005) בו צפה את ניצחון החמאס בבחירות שנערכו לאחר מכן, וכן ''להכיר את החמאס'' (2012) שזכה בפרס יצחק שדה לספרות צבאית. שני סרטיו הדוקומנטריים "חיים יקרים" (2010) ו"ארץ זרה" (2018) זכו בפרסי אופיר (האוסקר הישראלי) בקטגוריית הסרט התיעודי הטוב ביותר. "חיים יקרים" אף נכלל ברשימה המקוצרת של האוסקר האמריקאי ושודר ברשת HBO. אלדר בעל תואר שני בלימודי מזרח תיכון מהאוניברסיטה העברית.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept