ישראל פולס

חמאס: הקמת אי מלאכותי מול חופי עזה תנציח את הסגר

p
המחבר
בקצרה
למרות התנגדות ראש הממשלה ושר הביטחון, השר ישראל כץ לא נואש וממשיך לנסות לקדם את תכניתו להקמת אי מלאכותי מול חופי עזה במימון וסיוע בינלאומי. אבל גם בחמאס דוחים את הפרויקט הגרנדיוזי ואומרים: יש לאפשר לנו להקים נמל ימי.

שר התחבורה והמודיעין ישראל כץ מנסה לקדם מזה כשלוש שנים תכנית שלדעתו מהווה מענה יצירתי לסגר על רצועת עזה הנמשך כבר עשר שנים (מאז 2007), ואם תיושם תמנע לדעתו את סבב הלחימה הבא עם חמאס.

לתכנית כץ ל"היפרדות אזרחית" מרצועת עזה ניתן השם "אי-פרדות", משחק מילים בעברית המתבסס על תכנית ההיפרדות של אריאל שרון (נסיגת ישראל מעזה ב-2005), ובה בעת מדגיש את הרעיון המרכזי של תכניתו. כץ מציע להקים אי מלאכותי בים סמוך לחוף עזה, במימון בינלאומי, שיוביל לטענתו להתנתקות אמיתית של ישראל מהרצועה כפי ששאף ראש הממשלה לשעבר שרון.

האי המלאכותי, כך השר כץ, ישמש נמל ימי מסחרי לתושבי עזה. אניות משא יפרקו בו את תכולתן, שתועבר לעזה בסירות קטנות לאחר בדיקה ביטחונית. כך ניתן לדעתו גם לאפשר קשר תחבורתי כלכלי לתושבי עזה הנצורים וגם לשמור על האינטרסים הביטחוניים של ישראל.

על האי המלאכותי המוצע יוקמו גם תשתיות לאספקת חשמל וטיהור מים. לפי כץ, השלמת הפרויקט הגרנדיוזי תאפשר לישראל להסיר מעצמה גיבנת מעיקה - אחריותה המוסרית לתושבי עזה, המוטלת עדיין על כתפיה למרות שהתנתקה מהרצועה בשנת 2005.

את התכנית הגרנדיוזית של השר כץ רואים חלק גדול מהשרים כרעיון עוועים שאינו בר ביצוע, אולם במהלך השנים הצליח השר לגייס תומכים לתוכנית, ובהם אנשי ביטחון ובכירים בצה"ל. אלה מוטרדים מתרחיש אימים שבו "חבית חומר הנפץ" – עזה, תתפוצץ לישראל בפנים.

מאז כינונה של ממשלת נתניהו הרביעית [מאי 2015], ניסה כץ להעלות לדיון את תכניתו בקבינט הביטחוני מדיני, אך למגינת לבו מעולם לא התקיים בה דיון רציני ומעמיק. ראש הממשלה בנימין נתניהו אינו מתלהב, בלשון המעטה, מיוזמתו הקריאטיבית של השר כץ, הנחשב ליריבו הפוליטי ועמו היו לו בשנה האחרונה חילוקי דעות פומביים בנושאים שונים.

שר הביטחון אביגדור ליברמן מתנגד גם הוא נחרצות לתכנית, שלטענתו לא תסיר את האיום הביטחוני על ישראל. גם בשב"כ מתנגדים לתכנית וסבורים שהאי המלאכותי עלול להיות בעצמו "חבית חומר נפץ".

אבל כץ לא נואש. הוא הציג את תכניתו לשליחו של הנשיא טראמפ למזרח התיכון, ג'ייסון גרינבלט, בעת ביקורו באזור בחודש שעבר [מארס 2017]. לדבריו, השליח שמונה לקדם את תהליך השלום בין ישראל לפלסטינים הביע נכונות לגייס את הממשל האמריקאי לקידום הפרויקט. עוד אמר כץ, כי לארה"ב יהיה תפקיד חשוב במתן רוח גבית מדינית ליוזמה ובהובלתה. למדינות נוספות בזירה האזורית והבינלאומית עשוי להיות תפקיד חשוב בסיוע, בתכנון ובביצוע. למשל בהזרמת מיליארדי דולרים לפרויקט.

השר כץ הוא כפי הנראה השר היחיד בממשלת ישראל שאינו רואה ברצועת עזה רק איום ביטחוני, אלא מנסה באמת למצוא פתרונות ל-1.8 מיליון תושביה מתוך הבנה שהסגר אינו יכול להימשך לנצח.

הבעיה העיקרית של התכנית היא חד צדדיותה, כמו תכנית ההתנתקות של שרון. הפלסטינים לא נשאלו ולא נתבקשו להביע את דעתם עליה, שלא לדבר על להיות חלק ממנה.

בראיון לאל-מוניטור אומר בכיר בזרוע המדינית של חמאס בעזה, כי הקמת אי ימי שיהיה בפיקוח מלא של ישראל או תחת השראתה של ישראל יביא להנצחת הסגר על רצועת עזה.

"השר שלכם מוכן להשקיע מיליארדים של דולרים כדי להקים נמל בים שישרת את הביטחון של ישראל, אבל בכסף הזה ניתן יהיה למצוא מיליון פתרונות הגיוניים ומעשיים הרבה יותר", הוא אומר. לדבריו, ישראל משתעשעת ברעיון שתוכל להמשיך לשלוט על תושבי הרצועה באוויר, בים וביבשה, "אך זה לא יוכל להימשך לעד". הפתרון היחיד, לדבריו, הוא לאפשר לעזה להקים נמל ימי בחוף עזה.

כאשר נשאל הדובר לחששות של ישראל שנמל ימי חופשי יאפשר לחמאס ולשאר הארגונים ברצועת עזה להבריח נשק לרצועה, הוא השיב כי המוטיבציה של ההתנגדות היום בעזה נובעת מהשאיפה המרכזית להסיר את הסגר החונק על הרצועה. לדבריו, בקרוב יפרסם חמאס את המצע החדש של התנועה, שיחליף את המצע הישן הקורא להשמדתה של מדינת ישראל, "ובו ניתן יהיה לראות בבירור את השינוי התפיסתי שעבר על התנועה בשנים האחרונות". המצע החדש אמור להיות מאושרר על ידי מנהיגי התנועה ויקרא להקמת מדינה פלסטינית בגבולות 67' שבירתה תהיה ירושלים.

היוזמה של חמאס להכיר בגבולות 67' כבסיס למדינה פלסטינית עתידית אינו חדש. מנהיגי התנועה נאלצו במשך השנים להתאים את עצמם למציאות שהתהוותה בסכסוך הישראלי-פלסטיני, והבינו כי הקריאה להשמדתה של מדינת ישראל אינה ישימה. בראיון שהעניק לאל-מוניטור הד"ר ראזי חמד בשנת 2013, הוא אמר כבר אז כי בתנועתו יש גורמים רבים המבינים שהמציאות שהייתה ב-1989 עת נוסחה אמנת חמאס על ידי השייח' אחמד יאסין – השתנתה. "אני יכול לומר לך שכל הזרמים הפוליטיים בתנועה מסכימים ומוכנים לזה", אמר אז בהתייחס להקמת מדינה פלסטינית בגבולות 67'.

האם תכניתו של השר ישראל כץ תמנע את המלחמה הבאה בעזה? כנראה שלא. גם אם יוקם אי מלאכותי מול עזה, הוא לא יושלם בתוך עשור. תושבי עזה לא יכולים לחכות לו.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: ariel sharon, blockade, avigdor liberman, benjamin netanyahu, hamas, gaza, yisrael katz

שלומי אלדר כותב עבור ''ישראל פולס'' של האתר אל-מוניטור. במהלך עשרים השנים האחרונות סיקר את הרשות הפלסטינית ובעיקר את המתרחש ברצועת עזה עבור ערוץ 1 וערוץ 10, בדגש על סיקור עליית כוחו של החמאס. אלדר זכה בפרס סוקולוב לעיתונות. הוא פירסם שני ספרים: ''עזה כמוות'' (2005) בו צפה את ניצחון החמאס בבחירות שנערכו לאחר מכן, וכן ''להכיר את החמאס'' (2012) שזכה בפרס יצחק שדה לספרות צבאית. שני סרטיו הדוקומנטריים "חיים יקרים" (2010) ו"ארץ זרה" (2018) זכו בפרסי אופיר (האוסקר הישראלי) בקטגוריית הסרט התיעודי הטוב ביותר. "חיים יקרים" אף נכלל ברשימה המקוצרת של האוסקר האמריקאי ושודר ברשת HBO. אלדר בעל תואר שני בלימודי מזרח תיכון מהאוניברסיטה העברית.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept