ישראל פולס

המשימה של גרינבלט, המצור של נתניהו

p
המחבר
בקצרה
מסע הדילוגים של השליח ג'ייסון גרינבלט באזור לימד כי הממשל האמריקאי רואה בפלסטינים פרטנר שווה זכויות לישראלים. בניסיון לייצר "חבילת התנעה" לתהליך מדיני, הוא אף בדק בדיסקרטיות האם לנתניהו יש אופציות פוליטיות נוספות מלבד ממשלת ימין צרה.

לאחר ששב מפגישתו הראשונה עם הנשיא דונלד טראמפ בוושינגטון [15 בפברואר], היה ברור שבנימין נתניהו ישוב לבירה האמריקאית תוך זמן קצר. התירוץ הרשמי הוא הוועידה השנתית של איפא"ק בסוף מארס, אחד האירועים שנתניהו לא אוהב להחמיץ. הסיבה השנייה היא הידיד הקרוב והחדש לו זכה נתניהו, סוף סוף, בבית הלבן. אחרי קרוב לשמונה שנות ניכור וסבל מול ברק אובמה, הנה יש לנתניהו סיבה טובה לקפוץ לוושינגטון כל שני וחמישי. עם יחסי קירבה כמו אלה שהוצגו בין השניים, אין סיבה שלא ישאפו לפגוש זה את זה כמה שיותר.

ובכן, נתניהו לא מגיע לאיפא"ק, וגם לא ייפגש עם טראמפ. גורמים בבירה האמריקאית אמרו לאל-מוניטור כי בגלל "בעיות לו"ז" לא התאפשר לקבוע פגישה בין שניהם. כרגע, עוד לא ברור מי ניסה להימנע מפגישה עם מי: האם זה טראמפ, שמאותת לנתניהו שלא ייקח אותו כמובן מאליו, או שמא זה נתניהו שחושש בעצמו ממפגש נוסף עם טראמפ.

כך או אחרת, גם בלשכת ראש הממשלה כבר אומרים, בשיחות סגורות ושלא לייחוס: "זה עוד לא ממש כאן, אבל עוד מעט נתחיל להתגעגע לברק חוסיין אובמה".

גורמים מתוך סביבת נתניהו אישרו במהלך השבוע האחרון את הרינונים והחששות שמרחפים בירושלים מאז מסע הדילוגים של השליח ג'ייסון גרינבלט באזור: מי שחשב שהימין הישראלי ילקק דבש בעידן טראמפ, טעה טעות מרה.

זאת, ועוד: אם אצל אובמה הכל קרה במסגרת כללי משחק ברורים ומוגדרים מראש, הרי שאצל טראמפ אין לדעת איך זה ייגמר. נתניהו לא היסס להגיד "לא" לאובמה בהזדמנויות רבות, וכמעט לא שילם על זה מחיר (עד סוף 2016, כשחטף את ההחלטה במועצת הביטחון).

אצל טראמפ אין כללים, אין איזונים ואין בלמים. כפי שרבים למדו בשנה האחרונה על בשרם, לא כדאי להרגיז את הנשיא. הוא יכול להתהפך במהירות עצומה ב-180 מעלות. נתניהו, לדברי כמה מעוזריו, מבוהל. לא סתם הוא שיגר לוושינגטון בשבוע שעבר [18 במארס] גם את ראש הסגל שלו, יואב הורוביץ, כדי לסייע לרון דרמר במאמץ להגיע עם הממשל לנוסחה באשר להמשך הבנייה בהתנחלויות. בכל השנים שלו מול ממשל אובמה השנוא, לא נזקק דרמר לסיוע חירום דחוף. הפעם, זה נראה כמו משהו אחר לגמרי.

לפני שהגיע לסיורו באזור, ישב גרינבלט לפגישות חפיפה עם כמה מבכירי צוות השלום של אובמה. הוא גם פגש לא מעט אנשי עסקים פלסטינים וערבים, מהם ניסה ללמוד על המצב בשטח. לפגישות באזורנו הוא הביא את יעל למפרט, מחזיקת התיק הישראלי-פלסטיני במועצה לביטחון לאומי. למפרט תישאר כנראה בתפקידה, מה שנתפס בסביבת נתניהו כסימן מבשר רעות.

גרינבלט ישב עם נתניהו פעמיים. כל מפגש כזה נמשך כחמש שעות. בסך הכל, כעשר שעות, מתוכן לפחות שבע בארבע עיניים. הוא פגש גם את הנשיא ראובן (רובי) ריבלין, הוא פגש את יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג, הוא פגש נציגות של המתנחלים והוא אפילו ישב עם מתאם פעולות הממשלה בשטחים, האלוף יואב (פולי) מרדכי, ועשה סיבוב דומה ברמאללה.

בתקופת אובמה, נתניהו לא התיר לאמריקאים לפגוש בכירים במערכת הביטחון. הפעם, הוא נאלץ לוותר והניח לגרינבלט לשבת עם "פולי" (אם כי בפגישה נכח גם מישהו מטעמו של נתניהו). במפגש עם מתאם הפעולות ניסה גרינבלט להבין מה ישראל יכולה לעשות כדי לשפר את מצבם של הפלסטינים. אין מומחה גדול יותר מפולי בתחום הזה.

גרינבלט התגלה כאדם מרשים, מנומס, מהוקצע, דיסקרטי שעל פי עדותו "בא ללמוד". הוא נראה רפובליקני, אבל מדבר כמו דמוקרט. הכיפה שעל ראשו (אותה הסיר במהלך שהותו ברמאללה) והיותו יהודי מאמין בוגר ישיבה ישראלית, מעמיסים על כתפיו נטל הוכחה לא פשוט. העובדה כי הפלסטינים יצאו מרוצים מאוד מהמפגשים איתו מוכיחה שגרינבלט עמד במשימת ההוכחה בהצטיינות.

בעודו "לומד", למדו הישראלים שחלומותיהם על "ביאת המשיח" ייאלצו להידחות למועד אחר. אין לאף אחד סביב הנשיא טראמפ כוונה "לזרוק את הפלסטינים מתחת לגלגלי האוטובוס". אולי אפילו להיפך. מהשיחות שהתקיימו עד כה בין הצדדים עולה כי הממשל רואה בפלסטינים פרטנר שווה זכויות לישראלים ומחויב להביא את "הדיל האולטימטיבי". מה שמפחיד את נתניהו זה שהוא יודע מה עולה בגורלו של מי שמפריע לטראמפ להגיע לדיל. הוא לא רוצה להיות זה שעומד בדרכו של הנשיא.

המשימה של גרינבלט, כפי שסופרה לכמה מהאנשים שפגש, היא "לייצר חבילת התנעה" לתהליך המדיני. הוא כבר קבע את מועדיהם של שני ביקוריו הבאים באזור. בביקור הראשון הוא למד את השטח ואת הצדדים, בעבודת חריש יסודית. בביקורים הבאים הוא ינסה להגיע ל"נוסחת ריסון" הבנייה בהתנחלויות ולחבילת צעדים בוני אמון שישראל תנקוט כלפי הפלסטינים. כשאובמה ניסה לדרוש מישראל צעדים כאלה (למשל, היתרי בנייה פלסטינית בשטחי C), נתניהו סירב. ביום רביעי, לפני שהמריא מסין חזרה ארצה, אמר נתניהו כי יש התקדמות משמעותית במשא ומתן עם האמריקאים על הבנייה בהתנחלויות. ההערכה היא כי נוסחת "הריסון" תושג בשבועיים הקרובים.

אבל לגרינבלט הייתה משימה נוספת, חשאית. נתניהו, בשיחותיו בוושינגטון, הילך על האמריקאים אימים והסביר להם שהוא כבול פוליטית וקואליציונית ובגלל הרכב הממשלה לא יוכל לעשות הרבה מול הפלסטינים. גרינבלט פגש כאמור את הרצוג וגם את ציפי לבני ובדק, בדיסקרטיות ובעדינות, את המצב הפוליטי. במילים אחרות, הוא בדק האם הניתוח של נתניהו מדויק, או שיש לו אופציות פוליטיות אחרות (עליהן נכתב כאן פעמים רבות).

נתניהו במצור: החקירות נגדו מתקדמות במהירות בעוד הבטחתו להקים יישוב חלופי למפוני עמונה תלויה באוויר. בוושינגטון בדקו את היישוב העתידי הזה והבינו כי מיקומו בעייתי: הוא ישלים את ביתור הגדה המערבית ממזרח למערב ויקשה מאוד על הקמת מדינה פלסטינית עתידית. במצב הדברים, קשה להאמין שוושינגטון תסכים להקמת יישוב כזה, ולא ברור איך נתניהו ייחלץ מהמיצר.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: yoav mordechai, ron dermer, resolution 2334, israeli-palestinian conflict, jason greenblatt, barack obama, donald trump, benjamin netanyahu

בן כספית משמש כפרשן של האתר אל-מוניטור, ישראל פולס. הוא עיתונאי בכיר ופרשן פוליטי ומדיני של מספר עיתונים ישראלים, מגיש תוכניות רדיו וטלוויזיה קבועות בנושאים
הקשורים לפוליטיקה ישראלית.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept