ישראל פולס

מערכת הביטחון: פתיחת הסכם הגרעין תגרום נזק

p
המחבר
בקצרה
מול דרישות הסיפוח של הימין, ראש הממשלה נתניהו מעדיף להוריד פרופיל בתקווה לשכנע את ממשל טראמפ לפתוח את הסכם הגרעין – מהלך שמערכת הביטחון הישראלית כולה מתנגדת לו וסבורה שהוא עלול לדחוף את האיראנים לבצע פריצה גרעינית.

ראש הממשלה בנימין נתניהו הצהיר יותר מפעם אחת שינסה לשכנע את הממשל האמריקאי החדש לפתוח את הסכם הגרעין שנחתם בין איראן למעצמות, ואף אמר ל-סי.בי.אס כי יש לו לפחות "חמישה רעיונות" איך אפשר לפתוח את ההסכם, אותם הוא כנראה יחלוק בחודש הבא [פברואר 2017] עם הנשיא דונלד טראמפ במפגש שיתקיים ביניהם בוושינגטון.

הבעיה של נתניהו היא, שבדומה לטראמפ גם הוא לא נהנה כרגע מגיבוי כלשהו של מערכת הביטחון והמודיעין שמאחוריו. אולי אפילו להיפך. בזרועות הביטחון השונות בישראל עוקבים בדאגה אחרי ההתפתחויות. ההמלצה של כל הזרועות, מצה"ל דרך המוסד ואגף המודיעין, היא חד משמעית: לא להפציר באמריקאים לפתוח את הסכם הגרעין, נקודה. בצה"ל ובמוסד לא התלהבו מהסכם הגרעין עצמו, שאינו חף מחסרונות ובעיות מהותיות. בישראל משוכנעים שגישה אחרת במשא ומתן הייתה יכולה להביא לתוצאה טובה יותר. אך משנחתם ההסכם, במערכת הביטחון הישראלית סבורים כי פתיחתו, שתגרום בהכרח לעימות דרמטי בין ארה"ב לאיראן, תגרום הרבה יותר נזק מתועלת.

על פי המודיעין הישראלי (ושאר ארגוני הביון במערב), איראן מקיימת בשלב הזה את ההסכם ככתבו וכלשונו. פתיחת ההסכם תביא לאובדן מיידי של הישגיו המשמעותיים, שהם הורדת סכנת הגרעין האיראני לעשר עד 15 שנים, והארכת "זמן הפריצה" המשוער של איראן לגרעין, שהיה שלושה חודשים ומוערך כעת בשנה וחצי לפחות. במערכת הביטחון הישראלית רואים בהסכם אירוע חיובי, אף כי מחורר וחסר, והתכנית הרב שנתית של צה"ל נבנתה על פיו. "יש לנו הזדמנות אסטרטגית של עשור לבניית כוח, שינוי תפיסה וביצוע מהלכים אסטרטגיים", אמר לאחרונה לאל-מוניטור גורם ישראלי צבאי בכיר, "זוהי המתנה שהסכם הגרעין העניק לישראל וזו הזדמנות בלתי חוזרת שאסור לפספס".

איראן, על פי מקור ישראלי צבאי בכיר, היא אויב בסדר גודל שונה לחלוטין מכל האויבים המסורתיים עמם התמודדה ישראל עד כה. איראן היא מעצמה אזורית, עם יכולות שונות מהותית מאלה של המדינות הגובלות בישראל. המודיעין הישראלי עוקב מקרוב אחר המצב הפנימי באיראן. לאחר עשורים של תקווה לנפילת שלטון האייטוללות, בישראל מורידים ציפיות ומצמצמים תקוות: "השלטון האיראני יציב", אומרים לאל-מוניטור במערכת הביטחון הישראלית. הם יודעים על מה הם מדברים.

מסתבר כי אגף המודיעין של צה"ל עורך סקרי דעת קהל באיראן. אמצעי המדיה המודרנית מאפשרים לכל אחד לערוך סקרים בכל מקום, אם באמצעות הרשתות החברתיות, הטלפוניה, או תכנות ואלגוריתמים מיוחדים שמסוגלים למדוד ולהעריך את יציבות המשטר דרך הנעשה ברשת. ההערכה בישראל היא כי למרות אי השקט הפנימי ולמרות העובדה שיש היום יותר איראנים שמעוניינים בחופש, מותגים וערכים מערביים, הרי ששלטונו של הנשיא רוח'אני יציב, העם האיראני רואה בו נציג אותנטי של רצונו, ואי השקט הפנימי אינו מהווה סכנה למשטר. ההערכה הישראלית היא כי ביטול הסכם הגרעין רק יאחד את העם האיראני עוד יותר סביב השלטון ואולי ידחוף את איראן לבצע את הפריצה לעבר הגרעין, זו שנמנעה ברגע האחרון על ידי החתימה על ההסכם בווינה [יולי 2015].

הימים הראשונים של הנשיא טראמפ בחדר הסגלגל מקרינים בעוצמה רבה על המערכת הפוליטית הישראלית. המרחק בין חלומות והצהרות לבין המציאות המורכבת באזור מתגלה שוב כעצום. אחרי שחגגו ברוב עם את העברת השגרירות האמריקאית לירושלים, התבשרו ביום ראשון [22 בינואר] אנשי הימין בישראל שארה"ב נמצאת "בשלבים התחלתיים בלבד" של דיון בנושא.

נתניהו וטראמפ קיימו שיחת טלפון ראשונה מאז כניסתו של טראמפ לתפקיד בלילה שבין ראשון לשני (שעון ישראל). טראמפ הגדיר את השיחה כ"נחמדה מאוד". נתניהו, לעומתו, מיהר לכנס את הקבינט המדיני-ביטחוני בבהילות, כדי לנסות להוריד את השר נפתלי בנט מהרעיון להעלות לדיון את הצעתו לסיפוח מעלה אדומים לריבונות ישראל, כצעד ראשון לקראת סיפוח חלק הארי של שטחי C. נתניהו הזהיר את בנט ואת שרי הימין בליכוד כי מהלך כזה עלול לחבל ביחסים עם הממשל החדש, שביקש לא להיות מופתע על ידי ישראל והפציר בנתניהו לא לבצע צעדים שיקבעו עובדות בשטח ללא תיאום.

מול המידע הזה, הציגו אנשי הימין מידע סותר: חלק מהם, שאף נכחו באירוע השבעת הנשיא טראמפ, טוענים שגורמים הקרובים לטראמפ עודדו אותם לבצע כמה שיותר צעדים בשטח, כדי להציב עובדות מבלי לשאול שאלות מיותרות.

הסיטואציה הזו, של מסרים סותרים המגיעים במקביל בדרכים שונות מוושינגטון לירושלים, מסמלת יותר מכל את המצב האמיתי: אף אחד לא באמת יודע מה טראמפ רוצה מישראל. מחד, הוא באמת מוקף בתומכי ישראל בעלי דעות ימניות. מאידך, נתניהו מנסה להוריד פרופיל, לא לעשות שום דבר נמהר ומדגיש את הנושא האיראני הרבה לפני העניין הפלסטיני, בעוד שר הביטחון אביגדור ליברמן דוחה על הסף את רעיונות הסיפוח.

אם נוסיף לכל זה את החקירה הפלילית המתקדמת נגד נתניהו, ואת ההמלצה המשטרתית המסתמנת להגיש נגד ראש הממשלה כתב אישום, נקבל מערכת פוליטית ישראלית הנמצאת בסחרור: לקראת מצב בו אכן יוגש כתב אישום שידחק את נתניהו להתפטרות, מנסים כעת הגורמים השונים בימין לעקוף זה את זה מימין כדי לזכות במקדמה לקראת המאבק הגדול על קולות הימין בקלפי. זו הסיבה שבנט מאלץ את נתניהו למנוע ממנו בכוח להציג חוק לסיפוח מעלה אדומים: זה יהיה הבידול של בנט מנתניהו, או מיורשיו, ביום פקודה בקלפי, יום שנראה היום קרוב בישראל מאי פעם.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: nuclear bomb, embassy, donald trump, nuclear deal, idf, mossad, benjamin netanyahu

בן כספית משמש כפרשן של האתר אל-מוניטור, ישראל פולס. הוא עיתונאי בכיר ופרשן פוליטי ומדיני של מספר עיתונים ישראלים, מגיש תוכניות רדיו וטלוויזיה קבועות בנושאים
הקשורים לפוליטיקה ישראלית.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept