ישראל פולס

האם מחאתו של ראש עיריית קלנסואה תוביל למרי אזרחי?

p
המחבר
בקצרה
התפטרותו של ראש עיריית קלנסואה במחאה על הריסה נרחבת של בתים בעירו עשויה להוביל להתפטרות המונית של ראשי הרשויות הערביות בישראל נוכח מצוקת הדיור ביישוביהם. "נתתי קריאת כיוון נואשת לכולם ללכת בעקבותיי", הוא אומר.

כשראש עיריית קלנסואה, עבד אלבאסט סלאמה, הודיע שהוא יתפטר מתפקידו במחאה על מבצע הריסת בתים שביצעה המשטרה בעירו [10 בינואר], הוא לא שיער שהודעתו תוביל לתחילתו של מרי אזרחי מצד ראשי הרשויות הערביות בישראל. בשבת [14 ינואר] עתיד להיערך ביישוב ערערה כנס חירום של ראשי הרשויות הערביות וועדת המעקב של ערביי ישראל, ולדברי סלאמה הוא קיבל איתותים על כוונתם לנקוט במהלך דרמטי מאוחד; זאת כדי להבהיר לממשלת ישראל שההחלטה להרוס בתים במגזר הערבי, רק כדי לרצות את תושבי עמונה כדבריו, לא תעבור בשקט וללא תגובה.

"עמדתי לא רחוק מהבתים שעמדו להרוס אותם", סיפר סלאמה לאל-מוניטור, "וראיתי את הדחפורים מתקדמים כדי להרוס את הבתים. אני כראש רשות שאמור להגן ולשמור על התושבים, הרגשתי שאני לא קיים יותר. מפקד הכוח (המשטרתי) עצר אותי (מלהתקרב) ואמר לי 'אז מה אם אתה ראש עיר?' מה שווה הכיסא והמעמד אם אני לא יכול להגן על תושביי? ראיתי בחור צעיר שעומד להתחתן בעוד שלושה חודשים, הוא חסך כל השנים כסף ולקח הרבה הלוואות כדי לבנות בית, והרסו לו אותו בדקה אחת. הבית הרוס והוא נשאר בלי שקל. באותו רגע אמרתי למפקד הכוח שאני מתפטר, 'קחו אתה וראש הממשלה את העיר לידיכם ותנהלו אותה, כי אני לא יכול יותר'".

מבצע הריסות בתים שנבנו שלא כחוק ביישובים ערביים בישראל החל בעקבות הבטחה שנתן ראש הממשלה בנימין נתניהו לתושבי עמונה. בסרטון שפרסם נתניהו בחודש שעבר [16 בדצמבר] הוא אמר להם: "אותו חוק שמחייב את פינוי עמונה, מחייב גם פינוי של בנייה בלתי חוקית בחלקים אחרים של ארצנו. לכן הנחיתי לזרז הריסת בנייה בלתי חוקית בנגב, בוואדי ערה, בגליל, במרכז, בכל חלקי הארץ, ונעשה זאת כבר בימים הקרובים".

סלאמה דוחה את המשוואה הזו. "ציפיתי מראש הממשלה למצוא (לנו) פתרונות, להרחיב את תוכניות המתאר (במגזר הערבי), להפשיר תכניות (בנייה). יש תכניות שמחכות הרבה שנים בוועדות תכנון. ברגע שהורסים בית, הורסים בני אדם. לכן חשבתי שאם כל ראשי הרשויות יכריזו על התפטרותם, יכול להיות שזה יביא לפתרון. אנחנו לא חובבי בנייה בלתי חוקית, אבל תן לנו אלטרנטיבה. כשאוכל להציע לתושבים דיור חוקי, אני אהרוס בנייה לא חוקית. יש משפחות של עשר נפשות ויותר שנותרו עכשיו ללא קורת גג".

לדברי סאלמה, בשלוש שנות כהונתו כראש עיר הוא קיים "מרתון של פגישות" בוועדות התכנון, אבל אפילו תכנית אחת לא אושרה עדיין. כמוהו גם ראשי רשויות ערביות אחרות, הטוענים תדיר שתכניות מתאר להכשרת בנייה ביישובים ערביים בישראל אינן נותנות מענה לצרכיהם. בעוד בנייה לערבים אינה מאושרת בהיקפים הנדרשים, בנייה ביישובים יהודים ובעיקר בהתנחלויות מקבלת גיבוי ועידוד ממשלתי.

נתניהו לא הציע פתרונות דיור לתושבים הערבים ולא קיים ישיבות אינספור כדי למצוא למענם פתרונות "מחוץ לקופסה", כפי שציין שעשה למען תושבי עמונה. חמור מכך. הוא אף הגדיל לעשות כששיתף בעמוד הפייסבוק שלו דיווח שהופיע באתר של פעיל הימין הקיצוני בנצי גופשטיין 0404, אשר צהל נוכח מבצע הריסת בתי ערבים: "כוחותינו הורסים בתי ערבים בקלנסואה", כתב גופשטיין, וצירף תצלום של דחפורים. "אני לא נרתע מהביקורת", הדגיש נתניהו, "וכפי שהנחיתי אנו ממשיכים ליישם אכיפה שוויונית בישראל".

ח"כ אחמד טיבי (הרשימה המשותפת) הגיב בתדהמה לדברים: "ביבי...אתה משתף את 'כוחותינו פועלים' נגד אזרחים ערבים? נפלת על הראש?"

בכנס החירום בשבת הקרובה יידרשו ראשי הרשויות הערביות וחברי הכנסת של הרשימה המשותפת להחליט על צעדי התגובה שלהם, כאשר ראש עיריית קלנסואה הציב בפניהם תקדים ואתגר שלא יוכלו להתעלם ממנו. ועד ראשי הרשויות פנה אליו בבקשה שיעכב בכמה ימים את הגשת מכתב ההתפטרות לשר הפנים, עד אחרי כינוס החירום בו תעלה להצבעה הצעה שכל ראשי הרשויות ילכו בעקבותיו ויתפטרו כצעד מחאה. רק כך, הם מאמינים, ניתן יהיה לזעזע את המערכת, להחזיר את אמון הציבור הערבי בראשי הרשויות, ובעיקר להחזיר את כבודם האבוד של התושבים הערבים כאזרחים שווים של מדינת ישראל.

"אני מדבר מהלב. אני לא ציני ולא שחקן, אני איש ציבור", אומר סלאמה, "יכול להיות שלקחתי החלטה בשעת כעס וזעם, אך איני מתחרט עליה. אחרי עשרות אלפי הודעות שקיבלתי מערבים ויהודים, שאמרו לי שעשיתי צעד אמיץ ושהם גאים בהתפטרות שלי, אני מרגיש שאני כמנהיג נתתי קריאת כיוון נואשת לכולם ללכת בעקבותיי. צריך להוביל מחאת המשך מאוחדת של כל הציבור הערבי" .

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: settlements, benjamin netanyahu, strike, construction, housing, israeli arabs, demolition order, amona

שלומי אלדר כותב עבור ''ישראל פולס'' של האתר אל-מוניטור. במהלך עשרים השנים האחרונות סיקר את הרשות הפלסטינית ובעיקר את המתרחש ברצועת עזה עבור ערוץ 1 וערוץ 10, בדגש על סיקור עליית כוחו של החמאס. אלדר זכה בפרס סוקולוב לעיתונות. הוא פירסם שני ספרים: ''עזה כמוות'' (2005) בו צפה את ניצחון החמאס בבחירות שנערכו לאחר מכן, וכן ''להכיר את החמאס'' (2012) שזכה בפרס יצחק שדה לספרות צבאית. שני סרטיו הדוקומנטריים "חיים יקרים" (2010) ו"ארץ זרה" (2018) זכו בפרסי אופיר (האוסקר הישראלי) בקטגוריית הסרט התיעודי הטוב ביותר. "חיים יקרים" אף נכלל ברשימה המקוצרת של האוסקר האמריקאי ושודר ברשת HBO. אלדר בעל תואר שני בלימודי מזרח תיכון מהאוניברסיטה העברית.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept