ישראל פולס

האם ח"כ ביטן יחזק את כוחה של הרשימה המשותפת?

p
המחבר
בקצרה
דבריו של יו"ר הקואליציה מבטאים ראיית עולם שהולכת ומחלחלת בציבוריות הישראלית – שהערבים הם אזרחים סוג ב' ויש להרחיקם מהקלפיות. ברשימה המשותפת סבורים שהתבטאויות מעין אלה מחזקים את כוחה בקרב הציבור הערבי בישראל.

יו"ר הקואליציה, ח"כ דוד ביטן (ליכוד) חולל בסוף השבוע סערה נוספת, כשהעלה מהאוב את אמירתו מעוררת המחלוקת של בנימין נתניהו בבחירות האחרונות לכנסת [2015] ו"שדרג" אותה. ביטן התבטא באירוע פומבי בגנות האזרחים הערבים-ישראלים כשאמר: "הייתי מעדיף שערבים לא ינהרו לקלפיות, ולא יגיעו בכלל לקלפי" [10 בדצמבר].

הציטוט "ערבים נוהרים לקלפיות" מתייחס לסרטון וידאו שפרסם נתניהו ביום הבחירות מחשש שיפסידן. הוא ירה אז בתחמושת הפחדה לבוחריו והצהיר ש"שלטון הימין בסכנה, הערבים נוהרים בכמויות לקלפיות". מה עשה הסרטון לתוצאות הבחירות קשה לקבוע בוודאות, כי שום מחקר מדעי אקדמי בעניין לא פורסם עד כה, אבל פרשנים פוליטיים תמימי דעים שהפנייה הנואשת של נתניהו לבוחריו בצהרי יום הבחירות סייעה לו מאוד לנצח.

נתניהו התנצל פעמיים על אמירתו. הפעם הראשונה הייתה שבוע אחרי הבחירות, במעונו בירושלים, כשאירח קבוצה של ראשי רשויות ערביות ודרוזיות. הם הריעו לו במחיאות כפיים כשהתנצל בפניהם ואמר: "אני רואה את עצמי כראש הממשלה של כל אחד ואחד מכם, של כל אזרחי ישראל, ללא שום הבדל של דת, גזע ומין". חברי הכנסת הערבים שלא הוזמנו למפגש דחו את דברי נתניהו.

ההתנצלות השנייה הייתה בחודש יולי 2016, ועוררה גל ניחושים מדוע בחר ראש הממשלה להתנצל שוב ומדוע דווקא בעיתוי ההוא, שנה וחצי אחרי הבחירות. חברי הכנסת של הרשימה המשותפת טענו אז בשיחה עם אל-מוניטור, כי בקשת הסליחה החוזרת נולדה בעקבות לחץ בינלאומי מתמשך על ראש הממשלה שנאלץ לפרסם סרטון וידאו בו קרא לערבים אזרחי המדינה "שגשגו בהמוניכם".

לראש הממשלה דף פייסבוק פעיל מאוד בו הוא מפרסם מספר סטטוסים ביום בנושאים שונים ומגוונים, תוקף את יריביו ואת התקשורת ולעתים מדווח על החלטותיו. למרות זאת ועל אף התנצלויותיו ההן, נתניהו לא מצא לנכון לנזוף ביו"ר הקואליציה על הדברים שאמר, אשר פגעו שוב בחמישית מאזרחי המדינה. הפעם נתניהו לא התנצל, ושתיקתו הרועמת מתפרשת בעיני האזרחים הערבים כהסכמה לדברים שהשמיע מי שנחשב מקורבו ועושה דברו – שהיה מעדיף כאמור שהאזרחים הערבים לא ישתתפו בהליך הדמוקרטי הישראלי.

התגובות לא איחרו לבוא. ח"כ יוסף ג'ברין מהרשימה המשותפת קרא לראש הממשלה לפטר את ביטן מתפקידו, וערך את ההשוואה המתבקשת כששאל "איך הייתה המערכת הפוליטית בצרפת מגיבה אם פוליטיקאי בכיר היה אומר שהוא מעדיף שיהודים לא יגיעו לקלפי?" יו"ר הרשימה המשותפת, ח"כ איימן עודה, צייץ בטוויטר "הגזענות...היא רק עוד מנוע בשבילנו להעצים את כוחנו הפוליטי" וביטא את מה שרוב חברי הרשימה מעריכים מזה זמן רב, שהלחץ הפוליטי המופעל עליהם והניסיונות הבלתי פוסקים של מפלגות הימין להחרימם רק מחזקים את כוחם בקרב הציבור הערבי בישראל.

בשיחות עם אל-מוניטור הסבירו חברי כנסת מהרשימה המשותפת, כי הביקורת הקשה והכרזת החרם עליהם בעקבות החלטתם שלא להשתתף בהלווייתו של נשיא המדינה לשעבר שמעון פרס, כמו גם התבטאויותיו של נתניהו לאחר גל השריפות האחרון [24 בנובמבר], יוצרים בקרב רבים ממצביעיהם תחושת חירום אזרחית המביאה ל"אחדות השורות".

חברי הכנסת של הרשימה המשותפת, המודעים היטב לתפרים הגסים המחברים את המפלגה שלהם מכורח המציאות, קיבלו לאחרונה החלטה עקרונית להסתיר את המחלוקות ואת חילוקי הדעות הקיימים ביניהם, ולפתור אותן בדלתיים סגורות.

"בעיקרון, אין שום דבר משותף שיכול להחזיק אותנו יחד", אומר לאל-מוניטור אחד מאנשי הרשימה, "זולת העובדה שרק האיחוד בינינו ואחדות הכוח שומרים על מעמדנו".

כשנה וחצי אחרי שהרשימה המשותפת הפכה לסיעה השלישית בגודלה בכנסת, פוחתת בהדרגה הביקורת שנשמעה בקרב חלקים גדולים בציבור הערבי-ישראלי על "סופרמרקט הדעות", שאילץ את המצביעים הערבים להצביע לה רק בשל היות חבריה ערבים.

התקפות חוזרות ונשנות על חברי הכנסת של הרשימה המשותפת, ביטויי הסתה נגד ציבורים רחבים של ערבים-ישראלים שהוצגו כתומכי טרור ומציתי אש – כל אלה גרמו גם למבקרים הגדולים ביותר בקרב הציבור הערבי להודות שעצם הקמתה של רשימה משותפת לערביי ישראל הייתה מהלך של אין ברירה. פעילי חד"ש אמרו השבוע לאל-מוניטור [דצמבר 2016], כי הציפייה מחברי הכנסת של הרשימה המשותפת היא לא רק לפעול נגד קיפוחם של הערבים בהשוואה לציבור היהודי בישראל, אלא יותר מכך. לדבריהם, על כתפיהם של הח"כים מונח עתה התפקיד לשמור על זכויותיהם האזרחיות הבסיסיות ביותר, שהולכות וננגסות על ידי ממשלת הימין של נתניהו.

מבחינתם, ביטן, שאינו רק חבר כנסת מטעם הליכוד אלא גם יו"ר קואליציית נתניהו, סימן קו אדום נוסף ביחסים בין הממסד הישראלי הרשמי לאזרחים הערבים של מדינת ישראל. בניגוד לדברי נתניהו ביום הבחירות, ביטן אמר את דבריו שלא תחת לחץ מפני אובדן השלטון אלא כהצהרה מפורשת המבטאת ראיית עולם שהולכת ומחלחלת בציבוריות הישראלית בהשראתו של נתניהו – לפיה הערבים לא רק מסכנים את שלטון הימין, אלא מהווים גם איום מבית על קיומה של מדינת ישראל. ולאור האיום הזה, יש להרחיק את ערביי ישראל מהקלפיות.

עד עתה ביטן לא התנצל ולא אולץ להתנצל על דבריו. השבוע התברר גם כי התנצלויות העבר של נתניהו לא היו אמיתיות.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: knesset, joint list, israeli arabs, israel elections, discrimination, david bitan, benjamin netanyahu

שלומי אלדר כותב עבור ''ישראל פולס'' של האתר אל-מוניטור. במהלך עשרים השנים האחרונות סיקר את הרשות הפלסטינית ובעיקר את המתרחש ברצועת עזה עבור ערוץ 1 וערוץ 10, בדגש על סיקור עליית כוחו של החמאס. אלדר זכה בפרס סוקולוב לעיתונות. הוא פירסם שני ספרים: ''עזה כמוות'' (2005) בו צפה את ניצחון החמאס בבחירות שנערכו לאחר מכן, וכן ''להכיר את החמאס'' (2012) שזכה בפרס יצחק שדה לספרות צבאית. שני סרטיו הדוקומנטריים "חיים יקרים" (2010) ו"ארץ זרה" (2018) זכו בפרסי אופיר (האוסקר הישראלי) בקטגוריית הסרט התיעודי הטוב ביותר. "חיים יקרים" אף נכלל ברשימה המקוצרת של האוסקר האמריקאי ושודר ברשת HBO. אלדר בעל תואר שני בלימודי מזרח תיכון מהאוניברסיטה העברית.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept